Жаңашаруа
қазақ орта мектебі
(Ашық
сабақ)
Тақырыбы:
Астана
Өткізген:
Г.Ибат
Сабақтың тақырыбы Астана
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Оқушыларды әсем
қаламыз Астанамен таныстыру. Елорда туралы білімдерін толықтыру.
Дамытушылығы: Еліне деген
сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық сезімге тәрьиелеу, дүниетанымын
кеңейту.
Тәрбиелілігі: Туған жерін
сүйе білуге, Отанымызды өркендетуге білімді жас ұрпақтар тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,
топтастыру, кесте.
Сабақтың көрнекілігі:
Сөзжұмбақ, Астана қаласында орын алған әдемі де көрікті ғимарат
суреттері, «Дыбыстар сөйлейді» стратегиясы.
Пәнаралық байланыс:
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй жұмысы. («Бәйге» ойыны
арқылы қорытындылау)
40
|
50
|
30
|
30
|
40
|
50
|
50
|
30
|
40
|
40-1 Көкжиектің неше тұсы бар?
30-2 Қазақстанның жер қойнауындағы
пайдалы қазбалаоды ата?
50-3 Табиғатта су неше күйде
кездеседі?
50-4 Қазақстанда Қызыл кітап қашан
шықты?
40-5 Жер бетінің қағазға кішірейтілген
бейнесі қалай аталады?
30-6 Қазақстан Республикасының
тәуелсіздік күні қай күн?
30-7 Отбасына кімдер кіреді?
50-8 Қазақтың қандай салт-дәстүрлерін
білесіңдер?
40-9 Наурыз мейрамы қай күні аталады?
3.Жаңа сабақ: 1.Ой шақыру. Сөзжұмбақ
1)Қазақ халқының ұлттық музыка аспабы.
2)Қазақстан Республикасының елбасының
есімі
3)Қазақстанның тұңғыш ғарышкері
(Тоқтар Әубәкіров)
4)Қазақс халқының ұлы ақыны.
5)Ас атасы.
6)Қазақстан Республикасының рәмізі
Д
|
о
|
м
|
б
|
ы
|
р
|
А
|
|
|
Н
|
ұ
|
р
|
С
|
ұ
|
л
|
т
|
а
|
н
|
Т
|
о
|
қ
|
Т
|
а
|
р
|
|
|
А
|
б
|
а
|
Й
|
|
Н
|
а
|
Н
|
|
|
Е
|
л
|
т
|
А
|
ң
|
б
|
а
|
|
2.Қазақстанның физикалық картасынан
Астананы көрсету.
3.Мәтінді түсіндіру. (Суреттерді
слайттан көрсете тұрып түсіндіру)
4.Дәптермен жұмыс.
(Күннің жадысын жазу. Астана, Есіл,
Сарыарқа деген сөздерін жазғызу.)
5.Топтастыру.
Атырау
Ақтөбе Астана
Орал
6.Оқулықпен жұмыс.
І-қатар-Астана
республикамыздың қай жерінде, қай өзеннің жағалауында орналасқан?
ІІ-қатар-Бекініс іргесі
қаланғаннан кейін Ақмола тез арада қалаға айналуына қандай жағдайлар
қолайлы болды?
ІІІ-қатар-Астанадағы
жоғарғы оқу орындарында қандай мамандар даярланады және қандай
ғимараттар бой көтеруде?
7.Ой толғаныс.
(«Астана-Бәйтерек» монументі Елорданың басты көрнекті орындарының бірі.
Оқушыларға Астана туралы өз ойларын жазғызып, Бәйтеректің суретін
құрастыру)
8. «Дыбыстар сөйлейді» стратегиясы.
Ж Жайнаған
гүлге толы сұлу қала.
Ұ Ұрпақтан
ұрпаққа айтылған аңыз болып айтылар ардақты Астана
Л Лебі ескен Есіл
бойында бой көтерген Ару қала.
Д Даму қарқыны
бойынша І орында тұр.
Ы Ынтымағы мен
достығы жарасқан қала
З Заманауи
ғимараттары бой көтеріп, қаланың көркімен тамсандырады.
Д Дүниежүзімен
байланыс орнатып отыр.
Ы Ысқырған аязы
мен суық қысы бар.
Қ Қысқы олимпиада
өткен алғашқы қала.
А Астана өмірі,
тарихы жайлы Елбасының «Еуразия жүрегінде» атты кітабы бар.
Л Легімен,
толассыз жүретін автомобиль, әуе және темір жолдар торабы бар.
А Алтыншы шілде –
Елордамыз-Астананың туған күні.
А Алғашқы
адамдар ашель-мустьер заманында алғаш қоныстанған.
С Символы-Бәйтерек
Т Тәуелсіздігімізді
асқақтатып, егемендігімізді көрсететін бас қала.
А Астана-
жастардың, болашақтың қаласы.
Н «Нұр-Астана»
зәулім күмбезді мешіті Астананың дәл кіре берісіне тұрғызылған.
А Арман қала
9.Сабақты қорытындылау. Кестені
толтыру.
Сенің
Отаның
|
Қазақстан
қандай мемлекет?
|
Қазақстан
елінің Президенті
|
Қазақстан
елінің рәміздері
|
Қазақстанның
бас қаласы
|
Қазақстандағы
ұлттар қалай өмір сүреді?
|
Қазақстан
болашақта қандай ел болғанын қалайсың?
|
Қ
А
З
А
Қ
С
Т
А
Н
|
Көп
ұлтты
|
Нұрсұлтан
Назарбаев Әбішұлы
|
Ту,
Елтаңба Әнұран
|
Астана
|
Тату-тәтті
|
Дамыған
50 елдің қатарында болғанын қалаймын.
|
10.Үй тапсырмасын беру.
-Мәтінді түсініп оқып келу.
- «Астана» тақырыбында мәнжазба жазу.
11.Бағалау.
(Бәйтеректің суреттерін өте жақсы
сабаққа қатысқан оқушыларға тарату)