Әдістемелік нұсқаулық
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Өнердің күші |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Өнердің күші ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Өнердің күші ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өнердің күші ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Өнердің күші ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Өнердің күші ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Өнердің күші ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Өнердің күші ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Өнердің күші ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Кіріспе |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Қызығушылық туғызу Өнер деген не ? Өнердің күші неде ? ( топ болып оқушылар өз ойларын сызбаға түсіріп , қорғайды )
ІІІ.Мағынаны ашу (мәтінді оқу , мәтін мағанасын ашу ) Тірек сызба Ыдырыс Дүрия
«Мен патшаның ұлымын» «Мен диханның қызымын» Ешқандай өнерім жоқ» «Өнерсізге үміт арту қиын»
Өлімге тап бола жаздады Өнерімен өлімді жеңді
Мәтінді бөлімге бөлу А) Дүрияны айттыру Ә) Өнер үйрену Б) Төнген қауіп В)Өнердің пайдасы
ІV .Кейіпкерге мінездеме бергізу : Дүрия - ол қандай ? Ыдырыс – ол қандай? Топтастыру:
Ел еркесі, қалаулысы Бай
V.Шығармашылық тапсырма: «Мен де өнерлі боламын»
Жоспары: Мен үлгі тұтамын Өнерлі болу үшін Болашақта мен |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Үйренсін балаларың өнер ғылым |
|
|||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Үйренсін балаларың өнер ғылым ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||||||
Алдыңғы білім |
Өнердің күші |
|
|||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру
ІІ.Қызығушылық туғызу . ................ неге отырсың қалам тартпай Бәйге алмас болғанымен жүйрік шаппай Шамаңды хал қадірді көрсетсеңші Байғұс- ау оянсаңшы қарап жатпай Деп жырлаған кім ? Кімнің өлеңі ?
Топтастыру
Жастарды оқу Жазықсыз жалаға білімге шақырды ұшырады
ІІІ. Мағынаны тану
А) Өлеңді мәнерлеп оқу Б) Тірек сызба құру арқылы мағанасын ашу , түсіндіру
Тірек сызба Не істеген жөн ?
Өнерін сатып, бұлданбаса Білгенін халқына үйретсе
Ақынның ақылы А) Өнер, ғылым үйрен Ә) Бекер күн өткізбе Б) Заманға бейімдел
ІV. Шығармашылық тапсырма: - Сенің халықыңа пайдаң тиерліктей қандай өнерің бар ? - Болашақта өнер біліміңді қандай іске бағыттамақсың ? ------------------------ үйрен. -------------------------------- -------------------------- білімнің ------------------------ жирен. |
|
|||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Сөз іспен көрікті |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Сөз іспен көрікті ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Сөз іспен көрікті ұғымы қалай сипатталады? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөз іспен көрікті ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Сөз іспен көрікті ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Сөз іспен көрікті ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Сөз іспен көрікті ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Сөз іспен көрікті ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Сөз іспен көрікті ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Үйренсін балаларың өнер ғылым |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Ой шақыру Криптограмманы дұрыс шешкенде еңбекке байланысты мақалды оқуға болады. *Отанға, қоғамға көрсеткен жақсылық (еңбек ) *Барлығы, баршасы, тегіс (мағаналас: Бәрі) *Дауыссыз дыбыс (н) *Киім бөлігі (жең) *Мықты, берік (бек) Жауабы: (еңбек бәрін жеңбек)
ІІІ.Мағынананы таныту : Қара пышақ мысалын таныту (оқып беру ) Талдау : -Қара пышақ не істеді ? Ас үйде ет кесті , нан турады , картоп аршыды . -Қандай еді ? Арманы «Шалқайып жатсам еді » Ол өте жалқау еді Қандай жол тапты ? Еденнің жарығына түсіп кетті . -Сары пышақ қандай еді ? -Көңілді , сұлу , жарқ- жұрқ етеді -Не деді ? -Еңбектен қашқанша , тер төгіп өлгенім артық деді
ІV .Сараптама қағазымен жұмыс
V. Шығармашылық тапсырма: а) Аяқталмаған сөйлем Еңбек дегеніміз --------------------------------------------------- Еңбекті сүю дегеніміз ----------------------------------------- Еңбек маған ------------------------------------------------------ Ә) Толықтыру Жұрттың бәрін алдайсың Тазша бала тәрізді --------------------------------- Өрге баспас ---------------
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Қыран мен сұңқар |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Қыран мен сұңқар ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Қыран мен сұңқар ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қыран мен сұңқар ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Қыран мен сұңқар ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Қыран мен сұңқар ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Қыран мен сұңқар ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Қыран мен сұңқар ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Қыран мен сұңқар ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Сөз іспен көрікті |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Қызығушылық туғызу : «Құстарды танып ал» ойыны -Бұл құстардың қайсылары жылы жаққа кетеді ? - Қайсылары қыстап қалады?
Құстар Көгершін, тырна, қарға, үкі, көкек, үйрек, қарлығаш, торғай, сауысқан, қырғауыл, құр, көкқұтан. - Қыран туралы не білеміз ?
Мағынаны тану : 1.Мәтінді оқу 2. Рөлге бөліп оқыту
ІІІ. Ой толғау:
-Қаз бірнеше өнерді меңгерген , бірақ «өте жақсы емес» - Сұңқар бір –ақ өнерді меңгерген «Өте жақсы » -Сен қалай ойлайсың , қай құстыкі дұрыс ? -Сен қандай өнерді жетік меңгергің келеді ?
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Мен шығарған ертегі |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Мен шығарған ертегі ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Мен шығарған ертегі ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мен шығарған ертегі ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Мен шығарған ертегі ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Мен шығарған ертегі ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Мен шығарған ертегі ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Мен шығарған ертегі ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Мен шығарған ертегі ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Қыран мен сұңқар |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І.Ұйымдастыру . «Шаттық шеңбері » Оқушылар шеңбер жасап тұрып , бір –біріне тілек сөз айтып , гүл шоғын ұсынады . Соңында мұғалім қортындылайды .
ІІ. Өткенді еске түсіру : Мәтін бөліктері жайындағы білімдерін еске түсіру ( мәтіннің басы , негізгі бөлімі ,мәтіннің аяқталуы)
Практикалық жұмыс ( ертегінің басталуы мен берілген бағыт бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Тірек сөйлем : Ертегі бастауы : «Ерте , ерте , ертеде ай десе аузы бар , күн десе көзі бар сұлу қыз болыпты . Сұлу болғанда мұнан бұрын айтылып жүрген ертегілердегі сұлулардай емес қыздың сұлулығы соншалық , ауызбен айтып жеткізе алмайтындай көзбен көріп құмарлық қанбайтындай екен дейді ..........»
Тапсырма : Ертегіні ары қарай өз қиялымен жалғастыру .
Бағыт
Сұлулығымен еліне пайдасын тигізіпті Сұлулығымен елдің соры мен қасіретіне айналыпты .
Үйге тапсырма :(оқушы өз ойынан бағыт таңдап, ертегі құрастыруы )
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Жалқау балапан |
|
|||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Жалқау балапан ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Жалқау балапан ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жалқау балапан ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Жалқау балапан ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Жалқау балапан ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Жалқау балапан ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Жалқау балапан ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Жалқау балапан ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||||
Алдыңғы білім |
Мен шығарған ертегі |
|
|||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру «Шаттық шеңбері» Оқушылар шеңбер жасап тұрып , бір –біріне тілек сөз айтып , гүл шоғын ұсынады . Соңында мұғалім қортындылайды .
ІІ.Қызуғушылық туғызу Жұмбақ 1. Үрпек жүнді, кішкене сары батыр Ақ қамалды талқандап шығып жатыр «балапан» 2. Тал басында түндіксіз отау « ұя» ІІІ.Мағына тану А) Мәтінмен танысу Ә)Мәтінге жоспар қурғызу Жоспары: 1) Ұшуды үйрену 2) Ананың қамқорлығы 3) Жалқаудың айласы 4)Әрекетсіздіктің кесірі
Тірек сызба
Жалқау айласы : *Өтірік айту Нәтйжесінде : *Анасына қиындық туғызды *жылы жерде әрекетсіз отыру *Енбекті сүймеу * Өзі аштан, суықтан өлді * Жеңіл өмірді қалау
ІV.Шығармашылық: 1Тапсырма:( тірек сызбаны пайдаланып мақал құрастыру )
Жалқаулық – (не істетеді ?)......................................... (Аш қалдырады, өтірік айтқызады, анасын алдатады)т. Б 2. тапсырма өлең шығару :
--------------------- сүймеймін , ---------------------- білмеймін . ---------------------- іздеймін , -------------------- тізбеймін. V.Бағалау
|
|
|||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Асқақтаған кірпіштер |
|
||||||||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Асқақтаған кірпіштер ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Асқақтаған кірпіштер ұғымы қалай сипатталады? |
|
||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Асқақтаған кірпіштер ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Асқақтаған кірпіштер ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Асқақтаған кірпіштер ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Асқақтаған кірпіштер ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Асқақтаған кірпіштер ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Асқақтаған кірпіштер ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Жалқау балапан |
|
||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Ой шақыру Жанылтпаш: Ағаны бала ағаламағанды Бала ағаны бағаламағаны. Ағаны бала бағаламағаны, Әдепті бала бола алмағаны . Тапсырма: «Бір сөйлем» (бір сөйлеммен жаңылтпаш мағынасын ашу . Мүмкін жауап: «Ағаны сыйлау, кішінің міндеті» )
ІІІ.Мағынаны тану 1)Мысалды оқу 2)Тірек сөзбе арқылы мағынаны баяндау
Туу, неткен биіктік Биіктікте турған- Иығамыз талып
Қақ бөлініп шашылып қалды
ІV. Кейіпкерге мінездеме
Нәтижесі: «Керіскеннің кесірі келесіні кетірер»
Оқушы ойы; Қайтпек керек? Егер мен жоғарғы кірпіш болсам .............................................. Егер мен төменгі кірпіш босам?............................................
V.Бағалау |
|
||||||||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
||||||||||||||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Шығарма тақырыбы: «Есіміңді қадірле» |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Шығарма ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Шығарма ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығарма ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Шығарма ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Шығарма ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Шығарма ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Шығарма ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Шығарма ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Асқақтаған кірпіштер |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру
Психо жаттығу Өзіңе сен , өзіңнің күшіңе сен Қос қолыңмен істеген ісіңе сен Алысың да сыйлайды , жақының да Өзіңді өзің төменге түсірмесең . ІІ. Ой ашар тапсырмасы : Сенің мінезің ( оқушылар өз мінездері , нені ұнатады , нені ұнатпайды , өз мінезіне қатысты сын айтуды тапсыру )
Адам мінезі мен есімі арасында тікелей байланыс бар екенін психология ілімі айтады . Ал сендердің есімдерің жайында сендер не айтар едіңдер ?
ІІІ . Негізгі бөлім Жоспар 1. Менің есімім 2. Есімімді қойған адам 3. Есімімнің мағанасы 4. Есімімді ұнатамын
Тірек сөздер: Дүниеге келген күні , есімімді қойыпты , ырымдапты , ұқсағым келеді .
ІV. Үйге тапсырма : Өз есімдері жайында ата-анасынан сұрап біліп келу
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Жақсы мен жаман |
|
||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Жақсы мен жаман ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Жақсы мен жаман ұғымы қалай сипатталады? |
|
||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жақсы мен жаман ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Жақсы мен жаман ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Жақсы мен жаман ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Жақсы мен жаман ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Жақсы мен жаман ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Жақсы мен жаман ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
||||||
Алдыңғы білім |
Шығарма тақырыбы: «Есіміңді қадірле» |
|
||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру Сынып оқушыларын топқа бөлу ІІ.Қызығушылық туғызу : Шығармашылық ізденіс - 1 1-ТОП 2-ТОП Жақсы деген не? Жаман деген не? (оқушылар топ болып ақылдаса отырып , тапсырманы орындап ,өз пікірлерін қорғайды ) ІІІ.Мағынаны таныту : Шығармашылық ізденіс 2 1 .Мысалды оқу Мысалды саханалау(екі топқа алдын ала дайындалған сценари беріледі Балалар кейіпкерлерді өз ара бөлісіп алып , саханалайды ) Сценари « Жақсы мен Жаман» Гүл; Ох қандай тамаша, мөп –мөлдір су, тап-таза ауа, күннің нұр! Осынау тіршілік иесі болғаныма да өзімді әкеп отырғызған адамға да ризамын!
Шөп;Әй,сен көп асқақтама!Мен тірі тұрсам әлі өмірге келгеніңе өкінесін! (гүл көзі жасаурап, бірте –бірте солып сарғайып келе жатады.Жанындағы үлкен гүлге сүйенеді)
Үлкен гүл- Жабырқама, сабыр ет! Адамдар оны «арам шөп» деп атайды «Өз қүлқынынан басқаны ойламайтын жауыз шөп ол .Әлі-ақ құтыламыз!» (Бір бала әлгі арам шөпті жұлып тастайды)
Тапсырма; Шығармашылық ізденіс 3 1.Мәтіндегі негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді тап «Өмірде жақсыларда ,жамандарда бар»
Мақал құрастыру
Жақсы адам ...................................... Жаман адам ......................................
|
|
||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
||||||
Сабақтың тақырыбы |
Бір ананың жеті қызы |
|
||||||||||||||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Бір ананың жеті қызы ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Бір ананың жеті қызы ұғымы қалай сипатталады? |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Бір ананың жеті қызы ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Бір ананың жеті қызы ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Бір ананың жеті қызы ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Бір ананың жеті қызы ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Бір ананың жеті қызы ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Бір ананың жеті қызы ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Жақсы мен жаман |
|
||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І.Қызығушылық туғызу: сынып оқушыларын топтарға бөлу Тапсырма : «Сөз іспен көрікті» мақаланың мағынасын ашу ІІ.Мағына ашу 1)Мәтінді оқыту 2) Тірек сызба арқылы түсінігін баяндау
«Күн сәулесін «тамшы суды ансаған «енесін іздеп күткен гүл» шөл» шырылдаған балапан»
«гүл таппаған ара» «шық тамшыларындай « шие бағын болып көріндің» іздеген бұл-бұл»
Негізгі қимыл:«Жетінші қыз шешесінің аяқ киімін шешіп аяғын жуды»
ІІІ.Ой толғаныс: -Қалай ойлайсың қай қыздың ісі дұрыс? Ұқсастық пен даралық әдісі :
көмектеседі Ақылын тыңдайды
Шығармашылық; «Анашым» тақырыбында шағын эссе Жоспар; 1)Алтын анам осындай 2)Анама деген құрметім.
V.Бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
||||||||||||||||||||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Батыр қошқар |
|
||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Батыр қошқар ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Батыр қошқар ұғымы қалай сипатталады? |
|
||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Батыр қошқар ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Батыр қошқар ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Батыр қошқар ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Батыр қошқар ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Батыр қошқар ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Батыр қошқар ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
||||||
Алдыңғы білім |
Бір ананың жеті қызы |
|
||||||
Жоспар |
||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
|||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Әлемді шарлау стратегиясы : Жұмбақ: Кішкене ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар ( Қой) Қой туралы оқушылардың өз білетіндері
Саулық
Қошқар Пұшайт,пұш Сек,тұсақ қошақан
ІІІ.Мағына тану: А)ертегіні оқу ә)Жоспар қүру : 1) Адасқан қошқар мен теке 2) Төнген қауіп 3)Қошқардын қорқуы 4)Қошқардың мақтануы Ой толғаныс: - Қалай ойлайсың, қошқардың мақтанғаны орынды ма?
Абыройсыз етеді Сенімсіз етеді
Сыйсыз,доссыз қалдырады
ІV.Шығармашылық тапсырма: мәтінді өз қиялыңмен аяқта.
Қошқар орнынан тұрып,қағынып,сілкініп ағаш басындағы текеге қарап -Ау теке досым, ағаш басынан түс.............. ............................................................................ ............................................................................ ..........................................................................
V.Бағалау
|
|
||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
||||||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Шығарма тақырыбы: «Әлін білмеген әлек» |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Шығарма ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Шығарма ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығарма ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Шығарма ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Шығарма ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Шығарма ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Шығарма ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Шығарма ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Батыр қошқар |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру
ІІ. «Таласпа жаным –ау Қолыңнан келмеске » Мақал мағанасы туралы ой ( оқушылар мақал туралы өз ойларын ортаға салады )
ІІ. Оқушылардың өз өмірлерінде сәтсіз істері туралы пікірлерін ауызша баяндауы . ( әңгімелесу )
ІІІ. Негізгі бөлім : Жоспары 1. Қолымнан келмейтін іс 2. Өз әлімді бағамдамау 3. Сәтсіздік 4. Менің көңіл күйім
Тірек ой :
Сәтсіздік : ( негізгі қимыл )
Өзім қорықтым , орнына келтіріп істей алмадым , алдандым , төгіп алдым , құртып алдым т.б
ІV. Үйге тапсырма : Шағын мәтін құрастыру ( еркін тақырыпта )
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
![]() |
Сабақтың тақырыбы |
Түлкі, қойшы, аю |
|
|||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Түлкі, қойшы, аю ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Түлкі, қойшы, аю ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Түлкі, қойшы, аю ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Түлкі, қойшы, аю ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Түлкі, қойшы, аю ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Түлкі, қойшы, аю ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Түлкі, қойшы, аю ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Түлкі, қойшы, аю ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||
Алдыңғы білім |
Шығарма тақырыбы: «Әлін білмеген әлек» |
|
|||||||||
Жоспар |
|||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру ІІ.Қызығушылық туғызу : Жұмбақтар 1.Өзі қу жүрген жері айқай да шу . 2. Шопан ата 3 Ормандағы мақұлық , қорбаң –қорбаң етеді .
Мұғалі оқушылардың өз күштерімен дайындаған қойылымын көруге шақырып , оқушылардың кейіпкерлердің ішкі ойын , сезімін бере білу шеберлігіне баға беруге қазылар алқасын сайлап тапсырады .
Қойылым сценариі:
Сахна . Жайлау . Қойшы қой бағып жүр. 1Көрініс : Аю түлкіні қуып келеді Түлкі сахна ортасында тұрған үйшік тесігіне өтіп кетеді . Аю кептеліп қалады . Қайта шыға алмай жатқан аюды түлкі мазақ етеді . Аю әрең шығып жан –жағына қаранып қойшыны көреді .
Аю: - Е, сен не көрдің ? Қойшы : - Мен не көрейін , Бір аюды түлкі мазақтап кетті , соны көрдім Аю: - Егер де осыны біреуге айтсаң , сені жеп қоямын Қойшы : -Ойбай , ендеше айтпаймын ! Аю : - жарайды , дегенмен абай бол !
2 Көрініс Кешкі кез . қойшы ауыл адамдарына көргенін айтуы
Балалар өлеңдетіп айтады :
Аю қуып түркіге жете алмады , Түлкі өтіп тесіктен , аю қорбаң өте алмады . Ха , ха ,ха
3 Көрініс Қойшы қой бағып жүреді .
Аю адамды ұстай алып - Ей , сенің ешкімге айтпаймын дегенің қайда ? Енді сені жеймін - Үш күн рұқсат бер , Ағайын туыспен , үй –ішіммен қоштасып келейін (жылайды ) - Аю – Жарайды , үш күнге рұқсат беремін (аю кетеді )
Қойшы жылап отырады - Аю қуған түлкіде нем бар еді , көрмей-ақ қойсам не етер еді ?
Түлкі кіреді Түлкі: - Е, қойшы неге жылап отырсың ? Қойшы : - ойбай бәрі сенің кесірің , енді өлетін болдым ! Түлкі : - ойбай үндеме , одан сені мен құтқарайын . Маған не бересің ?
Қойшы :- Не қаласаң да ал , тек мені құтқара көр ! Түлкі : - Ендеше бір бүйрегіңді бересің Қойшы – келістік , берейін Түлкі : - Ауылыңа бар да үлкен қап әкел . Аю келгенде анау жерде мен шаңды бұрқыратып жүремін . Аю сұраса , ол ханның баласы әйелінің жерігін басатын аюдың жүрегін іздеп жүр – дерсің Аю тығылатын жер іздер , сонда қаптың аузын ашып сонда кіргіз де шоқпармен ұрып өлтір 4 . Көрініс Қойшыға аю келеді Аю алыстағы шаңға карап
- Қойшы анау не ? - Ол хан баласы , әйелінің жерігін басатын аюдың жүрегін іздеп жүр - Ойбай , қойшы , мені жасыра көр , қайда тығылам - Ендеше мында тығыл (аюды қапқа тығып аузын буып шоқпармен ұрады )
Түлкі келеді : -Е, енді бүйрегіңді бер Қойшы жылап белбеуін шешеді , іші шұрылдайды . Түлкі құлағын тосып – ол не қыңсылаған ? Қойшы : - түнеу күні тазының күшігін жұтып едім . Сол үлкен тазы болып сыртқа шыққалы жатыр Түлкі : ойбай, қойшы , ендеше екеуіміз дос болайық . Тазы шығып кетпесін , мен қашайын ! (түлкі асығыс шығып кетеді ) Қойшы күліп қала береді .
Шымылдық
ІІІ.Қортындылау :
Кейіпкерлерге мінездеме бергізу
|
|
|||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Екі иттің достығы |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Екі иттің достығы ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Екі иттің достығы ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Екі иттің достығы ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Екі иттің достығы ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Екі иттің достығы ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Екі иттің достығы ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Екі иттің достығы ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Екі иттің достығы ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Түлкі, қойшы, аю |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. Барысы : «Шаттық шеңбері» психо жаттығуы Мен досқа ......................(адалмын , жақынмын , көмекшімін т.б )
ІІ.Қызығушылық туғызу : 1. Ит туралы өз білетіндері 2. «Менің итім» шағын әңгіме
ІІІ.Мағына тану : 1.Ертегіні оқу 2. Ертегідегі негізгі ойды анықтау: «Екі иттің сөз жүзінде ғана дос болып , іс жүзінде дос бола алмауы» Ой түю : Бір айналым сөйлесу әдісі Достық дегеніміз не ? мүмкін жауап : Достық ,ол- бір –бірінің қамын ойлау Достық, ол- қиыншылықта демеу болу Достық ол –бір –біріне көмек беру т.б
ІV.Оқушы адал , амал достарға қатысты мақал құрастырады
VІ.Бағалау
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Жерді сүзе құлады |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Жерді сүзе құлады ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Жерді сүзе құлады ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Жерді сүзе құлады ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Жерді сүзе құлады ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Жерді сүзе құлады ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Жерді сүзе құлады ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Жерді сүзе құлады ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Жерді сүзе құлады ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Екі иттің достығы |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыр
Надандардың белгісі Не? Ақылдының белгісі Әділдіктің белгісі
ІІІ.Мәтінмен танысу
Мақсұт не істеді ? Оның құлауына кім жазықты ?
ІV. Шығармашылық тапсырма
А) Көпшілік орындардағы әдептілік ережесі :
1. Көпшілік орында себепсіз күле бермеу 2. Үлкенге жол беру 3. Кішіге жол көрсету 4. Орын ұсыну 5. Көмектесіп жіберу 6. Бейсуат сөздер айтпау 7. Рұқсат сұрау , кешірім өтіну т.б
Сөз жаныңды ауыртады жан жарасы ауыр болар Таяқ тәніңді ауыртады тән жарасы жазылар
1Сүйектен өткен сөз (анасын ренжіткен бала ) 2. Тәнімді ауыртқан таяқ ( таяқ жегені туралы өз өмірінен )
V.Бағалау
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Ақылдың көзі |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Ақылдың көзі ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Ақылдың көзі ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ақылдың көзі ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Ақылдың көзі ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Ақылдың көзі ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Ақылдың көзі ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Ақылдың көзі ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Ақылдың көзі ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Жерді сүзе құлады |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І . Ұйымдастыру «Көңіл күйіңді бағала » ойыны Оқушылар көңіл күйі жақсы болса екі алақнын ашып қолын жоғары көтеріп , орташа болса жартылай ашық , нашар болса алақандарын беттестіріп көрсетеді . (егер көңіл күйлері төмен болса сергіту жаттығуы жасалады )
ІІ. «Өз таңдауыңды түсіндір » тапсырмасы
Әр топ өз таңдауларын түсіндіріп береді . ІІІ. Берілген сөз тіркесін оқы тапсырмасы «Ауыспалы мағынасын тап » 1.Сөзі мірдің оғындай 2. Тілі балдай 3Сөзден жығылды ІV. Мақал мағанасын ашу «Жақсы сөз- жарым ырыс »
мерейің өседі жылатады V. Шығармашылық тапсырма 1. Мақалға ұқсас мақал құрастыру 2 . Шағын әңгіме құрастыру : Жоспары :1 Ата –аналар жиналысында . 2. Менің анамның мақтанышы . 3. Досымның анасының реніші VІ Қорытынды Сөйлеу әдептері Тіл адам баласының көңіліндегі ашу, махаббат, жұмсақтық, қаттылық, әдеп сияқты алуан түрлі құбылысты көрсетеді. Сол үшін шындықты ғана айтыңыз. Біреуге тіл тигізіп, сөз тасып, өсек айтпаңыз . Біреудің сөзін бөлмеңіз. біреу жаңылысса сөкпей , жәймен түзетіңіз. Өзіңіз қателессеңіз мойындаудан ұялмаңыз. Өзің сөйлегенде ойыңды ашық жеткіз, ант ішіп сөйлеме. Ол өтірікшінің әдеті. Өзің толық білмеген сөзге таласпа. Болымсыз әңгімемен уақыт өткізбе. VІІ. Бағалау
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Құмырсқа, бүрге, адам |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Құмырсқа, бүрге, адам ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Құмырсқа, бүрге, адам ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Құмырсқа, бүрге, адам ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Ақылдың көзі |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. ІІ:Қызығушылықты туғызу А)Әлемді шарлау: Адам құдіретіне нені жатқызуға болады деп ойлайсыңдар ?
Көліктер Космоска ұшу телевизор
Зәулім үйлер Телефон
Ғаламтор
Ұшақ Әлемнін жеті кереметі
ІІМағына тану; А)Мәтінді оқу Ә)мәтінді рөлге бөліп оқыту
Ой толғаныс:
Мәтіннен негізгі ойды білдіретін сөйлемді тауып оқыту. «Адам баласы өз бойынан артық биіктікке секіре алмағанымен,ғылымнын , білімнін арқасында өзінен миллиондаған шақырым қашықтықтағы жұлдыздарға жол салды» -Адам осындай құдіреттілігіне ненің арқасында жетті? -Білім,еңбектің арқасында
ІІІ.Шығармашылық тапсырма : Мен көп еңбектеніп білім аламын . Алған білімімді ....................................................................................... ( оқушы өз ойымен аяқтайды )
V.Бағалау
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Айлакер шошқа мен ақылды шаруа |
|
|||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Айлакер шошқа мен ақылды шаруа ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||||
Алдыңғы білім |
Құмырсқа, бүрге, адам |
|
|||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыру
Ой ашу : Талдау Айлакерлік Ақылдылық
(ассоцация әдісі бойынша өз түсінігін жинақтау ) (керекті сөздер : Алдау , еңбексіз өмір сүруге ұмтылу , жалқаулық , ашкөздік , ақыл, тапқырлық , қанагатшылдық )
ІІІ. Жаңа сабақ А) Мәтінмен жұмыс Ә) Мағына тану Сұрақтары : -Шаруа неліктен өзі еккен егінін жинап ала алмады ? - шаруа қыстай ойланып не екпекші болды ? -Шошқа қандай айла жасады ? - Шаруа шошқаны қолға түсіру үшін қандай әдіс ойлап тапты ? -Орға түске шошқа не деп жалынды ? Шаруа шошқаны не үшін жазалады ?
Б) Мәтінге жоспар құру *Өнімді жинай алмауы * Шошқаның ісі * Шаруаның тапқырлығы * Жазасын алған шошқа
ІV. Шығармашылық жұмыс
Ұятсыздық
Сенімсіздік Заңға қарсы іс
V. Қорытындылау : «Еңбек етпеген ішіп жемейді » мақал мағанасын ашу
VІ Бағалау |
|
|||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Бұл не қылған батпан құйрық |
|
|||||||||||||||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Бұл не қылған батпан құйрық ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Бұл не қылған батпан құйрық ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Бұл не қылған батпан құйрық ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||||||||||||||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Айлакер шошқа мен ақылды шаруа |
|
|||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. : І . Ұйымдастыру ІІ. Ой ашу тапсырмасы : «Бұл не қылған батпан құйрық , айдалада жатқан құйрық » -Тегін , еңбексіз табылатын байлық бола ма ? ( оқушылар өз пікірлерін айтады ) ІІІ. Мағына ашу : а) Ертегіні оқып беру Ә) Ертегіге жоспар құру 1 Қасқыр мен түлкінің аңға шығуы 2. Батпан құйрықтың кез болуы 3. Қасқырдың ашкөздігі 4. Түлкінің қулығы
Негізгі ой ; Қасқырдың ажалына өзінің тойымсыздығы мен ашкөздігі жетті
ІV. Болжау , жобалау -Қалай ойлайсыңдар , Қасқыр қандай жағдайда аман қалар еді ?
V. «Қанағат қарын тойдырар , Қанағатсыздық жалғыз атын сойдырар » Мақал мағанасын өмірмен байланыстыру Ішіне –сыртына әдісі Қанағат
VІ. Шығармашылық тапсырма : Ертегіге қарсы мәндес ертегі
Жоспары
Тегін олжаға қызықпайды Жолда батпан құйрық (олжа)кездеседі
VІ. Бағалау
|
|
|||||||||||||||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Сабыр мен Садық |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Сабыр мен Садық ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Сабыр мен Садық ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сабыр мен Садық ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Сабыр мен Садық ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Сабыр мен Садық ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Сабыр мен Садық ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Сабыр мен Садық ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Сабыр мен Садық ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Бұл не қылған батпан құйрық |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері) o Оқушылармен сәлемдесу, o Сабаққа қатысуын тексеру, o Жағымды ахуал қалыптастыру. |
||||
Сабақтың ортасы
. |
Жаңа сабақ Мұғалім кітаптан тыс мәліметтермен таныстырады. І. Ұйымдастыр Бұл не ? Ертемен күнде сен қолыңды сүйкесең Кетіп кір ласың , тап –таза боласың . Бұл не ?
Шомылған баланы аймалап алады , Сипайды қолын да Сипайды жонын да Бұл не ?
Иілсең иіліп , түйілсең түйіліп Қарайды кісіге , ұқыпты ісіне бұл не ?
Аузы жоқ , тілі жоқ , көзі жоқ , сөзі жоқ Бірақ та тісі бар , басыңмен ісі бар бұл не ? ІІ. Жаңа сабақ А) Мәтінмен танысу Ә) Мәтін мағанасын ашу Сұрақтары : 1. Сабыр мен Садық қайдан келді ? 2. Садық қайтті ? 3. Сабыр не істеді ? 4. Апасы Садыққа не айтты ? Неге олай айтты ? 5. Садықтың мысығы қандай ? 6. Садық неге ұялды ? 7. Сабыр апасына не деп уәде берді ?
ІІІ . Шығармашылық жұмыс
А) Біз білетін салақ бала . Әңгіме «Ұқыптының тоны тозбас , ұқыпсыздың ісі оңбас » ; «Олақтық жаман , Олақтықтан салақтық жаман » Б) Өлең жолдарын құрастыру :
Салақ бала Айта алмассың мақтана .............................. ақ бала ........................................... ................................. асқа да
Таза бала Таза жүрем
..................................... тазамын ................................. киемін ..................................... жазамын ................................ сүйемін . .................................................... ................................................. .....................................тозаңын . жиі түсем моншаға .
ІV.Бағалау
|
|
|||
Соңы |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады? |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Қайсар құмырсқа |
|
|||
Уақыты: |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|
|||
Сынып: |
Қатысқан білім алушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Қайсар құмырсқа ұғымын сипаттау; Зерттеу сұрағы: Қайсар құмырсқа ұғымы қалай сипатталады? |
|
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қайсар құмырсқа ұғымын сипаттайды. Басым оқушылар: Қайсар құмырсқа ұғымына сипаттама беріп, мағынасын ашады. Қайсар құмырсқа ұғымының ерекшеліктерін анықтайды. Кейбір оқушылар: Қайсар құмырсқа ұғымын суреттеп салыстырады. |
|
|||
Бағалау критерийі |
Білу және түсіну дағдысы: Қайсар құмырсқа ұғымының мағынасын біледі; Қолдану мен талдау дағдысы: Қайсар құмырсқа ұғымын анықтайды. Олардың уақыт өте келе өзгерістерге ұшырау ерекшеліктерін талдайды |
|
|||
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел құндылығы»: денсаулықты күту және сақтау; НЗМ құндылықтары: Ø Өзіне және айналасындағы адамдарға құрмет; Ø Ынтымақтастық және жауапкершілік; Ø Отбасы мүшелеріне, Отанға деген құрмет. |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиеттік оқу |
|
|||
Алдыңғы білім |
Сабыр мен Садық |
|
|||
Жоспар |
|||||
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |