Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыҚазақстан тарихы пәні бойынша сабақ жоспары. Сақ патшайымы Томирис

Қазақстан тарихы пәні бойынша сабақ жоспары. Сақ патшайымы Томирис

Скачать материал

 

Сабақ  жоспары

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сақтар

Ақтөбе қаласы №18 ОМ

Күні: 31.01-1.02.22019

Мұғалімнің аты- жөні: Азиева Гүлдаурен Ізметқызы

Сынып:   5 «А,Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Тақырыбы: Сақ патшайымы  Томирис.

Зерттеу  сұрағы: Тарихи деректерде  Томиристің  бейнесі қалай сипатталған?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.2.1 – Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: Сақ тайпаларының  көрші мемлекеттермен қарым –қатынасын  біледі.

Басым көпшілігі: Сақ патшасы Томиристің ел билігіндегі саясатын  және тәуелсіздік  жолындағы ерліктерін анықтайды.

Кейбір оқушылар: Томирис патшайымның  жеңіске жету жолындағы қосқан үлесін дереккөздермен жұмыс  жасау арқылы анықтап, түсіндіреді.

Бағалау критерилері:

·         Сақтардың Ассирия , Мидия және парсы мемлекеттерімен қарым-қатынасын білу;

·         Сақ патшасы Томиристің ел басқару ісінің қыр-сырларын анықтау;

·         Томирис патшайымның  өз отанын қорғау  кезіндегі көрсеткен қаһармадығының ғажайып үлгісін сипаттау;

Тілдік мақсаттар:

Сақтардың тәуелсіздігі жолындағы Томиристің бейнесі «Бейнеролик» көріп, өз ойларын айтады. (тыңдалым дағдысы)

- Тақырып бойынша топтарға  мәтіндік тапсырмалар алып, оқиды (оқылым дағдысы)

 - Сақ тайпаларының өмірі жайында айтады (айтылым  дағдысы)

 - Тарихи дереккөздерді тауып, дәптерлеріне жазады.

 (жазылым дағдысы)

Тақырыпқа қатысты терминология:

Кир ,массагет, скиф, патшайым.

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бойында толеранттылық сананы қалыптастырып, ұлттық патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке, ұлтжандылыққа, ынтымақтастыққа  баулу.

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы, жаратылыстану.

АКТ қолдану дағдылары

 «Сақтардың  тәуелсіздігі жолындағы Томиристің бейнесі» бейнеролик  көрсету

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

·         «Мұртты» обалардан қандай жәдігерлер табылды?

·         Тасмола мәдениетінің ерекшелігі қандай?

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

     5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

22минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ұйымдастыру сәті: Оқушылармен амандасу. Алғашқы білімдерін еске түсіру.

Психологиялық тренинг.

«Гүлмен тілек »  тренингі

Мақсаты: Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру.

Тиімділігі:

Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады,көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

 «Патша», «Батырлар» және  «Тәуелсіздік» атты үш топқа бөлінеді.

Сыныпқа тапсырма : «Сақтардың  тәуелсіздігі жолындағы Томиристің бейнесі» атты бейнеролик  көріп,өз ойларын айтады.Бұл бейнероликті көре отырып қандай ой түюге болады?

ü  «Конверт – сұрақ әдісі» »/топтық жұмыс/ постер қорғау.

ü  І топ Сақтар туралы кімнің жазбаларында кездеседі?

ü  ІІ топ Тарихшылар Томирис патшайымға қандай мінездеме берді?

ü  ІІІ топ Дала патшайымының қарсыласы кім?

ü  Дескриптор:

ü  Сақ тайпасымен  танысады

ü  Сақ патшайымы Томириске қатысты грек- рим тарихыхшыларының пікірлерін  айтады.

ü  «Әлемнің төрт бұрышының билеушісі»,«патшалардың патшасы» атанған Кир патшаның жеңістерін  атап көрсетеді.

Топ бір –бірін бағалайды.

1. Мазмұнын аша білуі

2. Баяндау шеберлігі

3. Безендірілуі

1-ші топқа тапсырма:«Диктоглосс» әдісі  бойынша «Томирис қандай болған?»мәтіні үш рет оқылады, кейін оқушылар еске түсіріп жазады.

Мәтін:Сақтар жастайынан соғыс өнерін жетік меңгерген, садақ атудың қас шеберлері болды.Олардың билеушісі Томирис те бұл өнерді жақсы меңгерген. Ержүрек,ел басқару ісінің қыр-сырларын жақсы игерген Томирис сақтардың арасында үлкен беделге ие болды. Оның есімі сақ даласынан тыс елдерге де кең таралды.

Дескриптор:

1.      Есте сақтау қабілеттерін дамытып, мәтінді толықтай түсінеді.

2.      Сақ патшасы Томиристің ел билігіндегі саясатын  және тәуелсіздік  жолындағы ерліктерін анықтайды

Топ басбармақ әдісі арқылы бағаланады.

Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.  

Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.

2-ші топқа тапсырма: «Суреттер сөйлейді»әдісі бойынша топтағы оқушылар суреттер мен үлестірмелі материалдармен жұмыс жасайды. «Әйел болса да, парсы патшасы Кирдің шапқыншылығынан қорыққан жоқ. Томирис көп әскерімен Кирге қарсы аттанып,200 мың парсыны жойып жіберді» Помпей Трогтің сөзін дәлелдейді.

Дескриптор

1.Томиристің қасиеттерін талқылап,анықтайды.

2. Оқушылар жеңілден күрделіге қарай ойысады.

Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды.

 

3-ші топқа тапсырма: «Еркін әңгіме» әдісі бойынша  оқыған мәліметіне талдау жасайды,әр оқушы 50 сөзден тұратын өз ойын жазады.

Дескриптор:

1.      Оқыған мәлімет бойынша өз ойларына талдау жасай алады.

2.      Шығармашылық тұрғыдан ойлана алады.

Қалыптастырушы бағалау:Екі жұлдыз, бір ұсыныс

Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат

Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

Плакат ,маркерлер,стикерлер.

Картинки по запросу топқа бөлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5  класқа арналған оқулық 90 бет.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттер

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_5698af314c36a/img_user_file_5698af314c36a_4.jpg

 

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_54f30f0142adc/img_user_file_54f30f0142adc_6.jpg

 

 

 

 

Сабақтың соңы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

     5минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   3-минут

 

Жеке жұмыс : Ыстық орындық

Тақтаның алдына орындық қойылады. Ол орындыққа бір оқушы отырады. Қалған оқушылар тақырып бойынша сұрақтар қояды.

Кері байланыс орнату. Оқушылардың жаңа  сабақта нені түсініп, нені түсінбегенін анықтау үшін

«2 Медаль 2 Миссия » кестесін толтырады.

Медальға –білдім,түсіндім,үйрендім. Миссияға-түсінбедім,қиын болды.

 

Медаль

 

Миссия

 

 

 

 

 Рефлексия

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі

 «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады.

Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

-          бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

-          бүгін сабақта қуантқаны.....

-          мен өзімді.....үшін мақтар едім.

-          маған ерекше ұнағаны.....

-          сабақтан соң маған........келді.

-          бүгін маған..........сәті түсті.

-          қызықты болғаны.....

-          ......қиындық тудырды.

-          менің түсінгенім.....

-          енді мен......аламын

 

 

 

Саралау-Сіз қандай әдіс-тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

 

Бағалау-Сіз оқушылардың білімді игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Тапсырмаларды орындауда қиындық туындап отырған оқушыларға түрткі сұрақтар арқылы көмек көрсеттім. Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай сараланады.Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға шығармашылық бағыттағы тапсырмалар бердім.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы өзара қолдау жүзеге  асырылды. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы өзара қолдау жүзеге асырылады. «Диктоглосс», «Суреттер  сөйлейді», «Ыстық орындық» әдістері  арқылы  зерттеу сұрақтарын жүргізуді және шығармашылық жұмыстар арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыттым.

·         Оқушыны қолдау үшін түрткі болу сұрақтарын жоспаладым.

·         Өзара бағалау арқылы «Бағдаршам», Екі жұлдыз, бір ұсыныс, басбармақ әдістерін қолдандым.

·         Оқушының ішкі уәжін арттыру үшін мақтап отырамын.

·         Сабақ «медаль/миссия» кері байланысымен қорытындыланады.

·         «Аяқталмаған сөйлем» тәсілімен сабаққа рефлексия жасалады.

 

Еңбек техникасы және техниканы пайдалану қуіпсіздігін топтық және жеке жұмыста сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма ? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарына ауытқулар болды ма және неліктен ?

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қазақстан тарихы пәні бойынша сабақ жоспары. Сақ патшайымы Томирис"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
