ҰМЖ тарауы: 6.1А
VI-IX ғасырлардағы Қазақстан
|
№2 Қамысты орта мектебі
|
Күні 10.10.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Демисенова
С.С.
|
Сынып. 7
|
Қатысқандар -
|
Қатыспағандар –
|
Сабақтың тақырыбы
|
Оғыз мемлекеті
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.3.1.2. VI-IX ғасырлардағы
мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтау
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
оғыз мемлекетінің құрылу тарихын сипаттайды
Оқушылардың басым бөлігі: Оғыз мемлекетінің этникалық құрамын, қоғамдық құрылысын анықтайды.
Кейбір оқушылар: Оғыз мемлекетінің дүниежүзі
тарихында алатын орнын анықтайды
|
Бағалау критерийі
|
Оғыз
мемлекетінің тарихын сипаттайды
Этникалық
құрамын, қоғамдық құрылысын анықтайды
Көрші елдермен
қарым-қатынасын анықтайды
Дүниежүзі
тарихындағы алатын орнын сипаттайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылардың
оқылым, айтылым дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету үшін «джиксо»
арқылы мәтіндерді (қосымша деректер) жекелей оқытып, шағын топта талқылату,
басқа топтарға түсіндірту.
Оқулықтан
тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы).
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология.
Ябғу,
күл- еркін, сюбашы, қаңқаш, бозоқ, үшоқ, құрылтай
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған
тармақтар:
Оғыз
сөзінің мағынасы (уыз, өгіз, оқ) оқушылар ой толғайды
Сіз
неліктен ..... екенін айта аласыз ба?
Неліктен
оғыздарды қарлұқтар Жетісудан ығыстырды?
Жазылым
бойынша ұсыныстар:
Оғыздар Арал,
Сырдария бойынан көшіп кету себебі неде?
|
Құндылықтарға баулу
|
Ерте орта ғасырда
Қазақстан территориясында ерекше орын алған Оғыз мемлекетінің тарихының ерекшелігіне
қызығушылығын ояту
|
Пәнаралық байланыс
|
«Қазақстан
тарихы», дүниежүзі тарихы, география
Осы пәндердегі алған білімдерімен пәнаралық байланыс жасаймын
|
Алдыңғы білім
|
Атлах шайқасы
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (15 минут)
1
минут
2
минут
3
минут
2
минут
7
минут
|
Ұйымдастыру шаралары
(сәлемдесу, оқушыларды түгендеу) Көңіл-күйлерін бағдаршам арқылы көрсету.
Тапсырма 1. Үй жұмысын
сұрау.«Екі
шындық бір жалған» әдісі. Оқушылардың алдыңғы білімінен мысалдар келтіруді
сұраймын
|
Бағдаршам
|
Сыныпты 3 топқа бөлемін.
Қағанаттардың астаналары жазылған стикерлер арқылы бөлу.
1 топ-Түрік қанаты (
астанасы-Суяб қаласы)
2 топ- Батыс түрік
қағанаты (жазғы ордасы- Мыңбұлақ )
3 топ- Түргеш қағанаты
(астанасы- Күнгіт қаласы)
Мақсаты: сыныпта
сенімділік қарым-қатынас, жағымды орта орнату.
|
|
Тапсырма 2. Ой толғау.
Балаларға «Уыз», «оқ»,
«өгіз» сөздерімен жұмыс жасатамын, сұрақтар қою арқылы диалогке тарту.
-
Бұл
сөздер қандай мағынаны білдіреді деп ойлайсындар?
-
«Оғыз»
сөзімен тікелей байланыстырамыз
-
«Оғыз»
сөзіне класстер құрғызамын
Сонымен бүгін біздің
сабағымыздың тақырыбы не туралы деп болжайсындар?
Сабақта ол туралы қандай
мәлімет білгілерін келеді?
Критерий: оғыз
сөзінің мағынасын анықтайды
Дискриптор:оғыз
сөзінің мағынасын атайды
Қалыптастырушы
бағалау: бес бармақ арқылы.Әр саусақтың өзіндік мәні бар. Солар
бойынша өз ойыңды білдір. Бас бармақ-мен үшін маңызды, сұқ саусақ-мен бүін
...... түсіндім. Ортаңғы саусақ-Мен үшін ...... қиын болды. Төртінші бармақ-
менің бағам.....
Бесінші бармақ-мен....
білгім келеді
|
класстер
|
Тапсырма 3. Үлестірме қағаздағы және
кітаптағы мәтінмен жұмыс жасату.
1)Мәтінді
жекелей оқу (3 минут). «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
1-топ: Оғыз
мемлекетінің Этникалық
құрамы, қоғамдық құрылысы
2-топ:Көрші елдермен
қарым-қатынасы
3-топ: Дүниежүзі тарихындағы
алатын орны
2) Топтағы
оқушыларға «Джиксо» арқылы түсіндірту
3) Топтық
талқылау (3 минут).
Критерий: Көрші
елдермен қарым-қатынасын сипаттау
Дискриптор: Көрші
елдермен қарым-қатынасы сипаттайды
Қалыптастырушы
бағалау: бағдаршам әдісі
Топты
бағалау парағы
Топ
мүшелері
|
Белсенділігі
|
Идея
ұсынуы
|
Тақырыпты
меңгеруі
|
Ойын
жеткізу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сергіту сәтін өткізу
|
мәтін жазылған қағаздар
|
Сабақтың
ортасы
18
минут
11
минут
(жекелей,
топтық)
3 минут
(жекелей жұмыс)
|
Тапсырма 4. (Ж, Т) Венн диаграммасы
1-топ: Оғыз
мемлекеті мен қимақтар
2-топ:Оғыз мемлекеті мен қарлұқтар
3-топ: Оғыз мемлекеті мен түргештер
салыстыру
Критерий: Оғыз
мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасын венн диаграммасы арқылы салыстыру
Дискриптор:
Оғыз мемлекетінің көрші елдермен қарым-қатынасын венн диаграммасы арқылы
салыстырады
Қалыптастырушы
бағалау:серіктестікті оқыту
Тапсырма 5. Кескін картаға оғыз мемлекетінің орналасуын белгілеңіз.
|
Кескін карта
|
4 минут
|
Тапсырма 6. (Ж) Оқулықтан және берілген
мәтіннен тірек сөздерді жазғызу. Ябғу, күл- еркін, сюбашы, қаңқаш, бозоқ,
үшоқ, құрылтай
|
|
Сабақтың соңы
(12 минут)
5-5-1
|
Тапсырма
7 Оғыздар туралы жазған тарихшылардың ойларын ортаға
салу
1
топ- Әл-Бируни
2
топ- Ибн Хаукал
3
топ- Әл-Идриси
Критерий: Орта
ғасырлық авторлар оғыздарға баға береді
Дискриптор: Орта
ғасырлық авторлардың деректеріне сүйене отырып, Оғыз мемлекетіне баға береді.
Қалыптастырушы
бағалау: алты қалпақ
Тапсырма 8
Ақиқат
немесе Жалған ба?
1
|
Оғыз
мемлекетінің астанасы Янгикент
|
А/Ж
|
2
|
Оғыз
мемлекетінің билеушісі қаған
|
А/Ж
|
3
|
Оғыз
мемлекеті қарлұқтармен тату болды
|
А/Ж
|
4
|
Киев
князі Святославпен одақ құрды
|
А/Ж
|
5
|
Оғыздарды
қыпшақтар құлатты
|
А\Ж
|
Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
Оқушылар сабақ
кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем
жазады. Одан кейін
сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін
қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін
бүкіл сыныппен
бөліседі.Үйге тапсырма беру
Оқулықтағы мәтін бойынша
3-7 сұрақ құрап келу;
|
Кесте
|
Саралау – сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Топтағы жұмыс барысында
4,7 тапсырмалар барысында қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне
ықпал етуіне көмектесу.
Визуал
оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер, слайдтар көрсетемін.
Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау
|
Бағдаршам, бес бармақ,
шапалақ арқылы, ақылдың алты қалпағы, серіктестікті оқыту
|
Денсаулық сақтау
педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.
Сергіту сәтін өткізу. Егер
зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.
Топқа бөлінген кезде
қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Оқушылар сабақ
кезінде нені меңгергендері жайлы 5 сөйлем
жазады. Одан кейін
сол 5 сөйлемді 5 сөзге дейін
қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Оқушылар өздерінің түйінді сөзін
бүкіл сыныппен
бөліседі
|
Жалпы
бағалау
|
Сабақта ең жақсы өткен
екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|
|
|
|