9 класс.
Тақырыбы: Батыс Қазақстан
Мақсаты: Оқушыларға Батыс Қазақстанның өзіне тән ерекшеліктерін,
территориясының
үлкенділігі, бірақ халқының сирек қоныстануы себептерін, климатының
қолайсыздығы мен тұщы су қорының жеткіліксіздігі және жер қойнауының өте
бай/мұнай, газ, хромит/, сонымен қатар балық шаруашылығы дамыған аудан
екенін түсіндіру.
Көрнекілігі: Қазақстанның экономикалық картасы, электрондық оқулық, мультимедия,
компьютер, интерактивті тақта, т.б.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі: ойын арқылы оқыту, сұрақ-жауап, түсіндірмелі, тірек-сызба.
Сабақты
ұйымдастыру.
а)Оқушылармен
амандасу
ә)Оқушыларадың
назарын сабаққа аудару.
Сабақ жоспары:
(Сабақ жоспары
мультимедиялық құрылғы арқылы көрсетіледі)
1-күн. Ұйымдастыру (сабақ оқушыларға «Намыс-дода күнделігі» ойыны ретінде
өтетіндігін ескерту.)
2-күн. Танысу. (Өтілетін тақырып бойынша сабақ түсіндіру
3-күн.Ойындағы кездесу.(Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін ойын арқылы
нақтылау)
4-күн. Қорытындылау.
Сабақ барысы:
1-күн.
Қызығы мол, қиялмен,
кездірер тау мен даланы,
Шақырады біздерді,
география сабағы.
Сабақта кең көлемде,
қолданамыз компьютер,
Компьютерді
игеру-бүгінгі күн талабы.
Сарапқа салып
білімді, қыздырайық жарысты,
Көрсетейік тапқырлық,
болайық әркез табысты.
«Намыс-дода» ойыны,
түрінде өтпек бұл сабақ,
Түсейік қане, сайысқа,
қолдан бермей намысты.
(Мультимедиялық
тақтадан көрсетіліп тұрады)
2-күн. Танысу.Жаңа
сабақ түсіндіру.
Батыс
Қазақстан. Батыс Қазақстанның шаруашылық географиясы.
/Тірек-сызба арқылы
жаңа сабақ түсіндіріледі./
3-күн. Ойындағы
кездесу. Жаңа сабақты бекіту.
1-ойын. Кемемен
серуендеу.
Оқушыларға электронды
оқулықтағы картамен жұмыс жасау тапсырмалары беріледі./дұрыс жауап берген оқушыларға
түске ажыратылған кемелер таратылады./
2-оын. Баскетбол.
Оқушылар кестемен
жұмыс атқарады.
Аумағы
|
Аудан құрамындағы
облыстар
|
Пайдалы қазбалар
|
өнеркәсібі
|
Ауыл шарушылығы
|
|
|
|
|
|
/дұрыс жауап берген
оқушыларға түске ажыратылған доптар таратылады./
3-ойын. Сайлау
компаниясы.
Тест тапсырмаларына
жауап беру. ./дұрыс жауап берген оқушыларға түске ажыратылған бюллетень
таратылады./ Дұрыс жауаптары интерактивті тақтада көрсетіліп тұрады.
4-ойын. Эстафета.
Топ оқушыларына
сұрақтар оқылады, тез, әрі дұрыс дұрыс жауап берулері қажет.
/дұрыс жауап берген
оқушыларға түске ажыратылған жалаушалар таратылады./
4-күн. Сабақты
қорытындылау.
Оын қорытындысы
шығарылады. Жеңімпаз анықталады және түстреі бойынша бағаланады.
Туған жердің
сүйгізіп, тау мен тасын , алабын,
Жиһанкездің жасынан,
ұштайтұғын талабын.
Табиғатпен дос қылып,
таныстырар шет жұртпен.
Сүйелік біздер, жас
достар, география сабағын.(Сабақта аяқтау)
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, Атырау , Маңғыстау, Батыс Қазақстан, Ақтөбе облыстарына
мәнжазба жазып келу.