Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Тақырыбы:
Бисерден ағаш жасау.
2 слайд
Білімділік:
Оқушылардың бисер тоқудағы білімін жүйелендіру, шеберлік деңгейін арттыру арқылы әсемдік пен сұлулықты бағалай білуге үйрету.
Дамытушылық:
Өз бетінше жұмыс істеуге, ынта–ықыласын, шығармашылық қиялын дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушылардың эстетикалық талғамын тәрбиелеу, тиянақтылық деңгейін көтеруге баулу.
Сабақтың мақсаты:
3 слайд
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:
Сұрақ –жауап, нұсқау, сарамандық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі мен құрал-жабдықтары:
Бисерден жасалған дайын бұйымдар, технологиялық карта, суреттер, бисерлер, моншақтар, леска, №11 ине, қайшы, жібек жіп.
4 слайд
Бисермен тоқу нені талап етеді? Бисер қай кезден бастап пайда болды?
Бисер туралы қандай деректер
бар ?
5 слайд
Пластмассадан, әйнектен, інжу-маржаннан жасалған түрлі –түсті ұсақ моншақтарды бисер деп атайды.
6 слайд
МАҒЫНАНЫ АШУ
Бисердің түрлері
Домалақ Сопақ Таяқша
7 слайд
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Өткен тақырыпты пысықтау.
“Ғажайып жетілік”
“Адасқан әріптер”
Сарамандық жұмыс.
6Графикалық диктант
7Қорытынды. бағалау.
8 слайд
Бисерді неден жасайды
Шыны Керамика
Хрусталь Металл
9 слайд
Кейбір деректер бойынша әйнектің отаны Ежелгі Египет болған. Әйнектен жасалған моншақтар, амулет, ыдыс-аяқтар б.з.д. ХІ ғасыр ескерткіштерінен табылған. Әйнек массаға кобальт, мыс, марганец қосу арқылы египеттіктер көгілдір, жасыл, алқызыл түсті әйнек алған. Мұндай әшекейлерді еркектер де, әйелдер де ақ түсті киіммен таққан екен. Ең алғаш бисер атауы дәл осы Египет елімен байланысты. Оның атауы арабтың “бусра” немесе “бусер” деген сөзінен шыққан – жасалған маржан. Рим Империясы Египет елін басып алғанда әйнек өндіру Рим еліне өтіп, империя құлағаннан кейін Византияға өтеді. Ал Константинопольді түрік жауынгерлері жаулап алған соң әйнек өндіруші шеберлер жан-жаққа тарап, әлемге бисер атауы әйгілі бола бастады.
10 слайд
Бисермен тоқу көп уақытты талап етеді. Барлық қолөнер сияқты бисер
тоқудың да тарихы бар. Бисердің шығу тарихы әйнектің пайда болуымен тікелей байланысты. Ал әйнектің қашан пайда болғанына әлі күнге дейін нақты дерек жоқ.
Деген мен, әйнекті дайындаудың ең алғаш құпиясын Финикия әлі ашқан деген аңыз бар. Бұл аңызда финикиялық көпестер әлемді жүзіп жүріп Сирияға тоқтайды.
Өздеріне азық дайындау мақсатымен отқа қазанын қою үшін аралдан үлкен тас іздейді. Ешнәрсе таппаған олар үлкен бөлігін пайдаланады.
Жалынның ыстық температурасынан селитра еріп, өзен құмына араласып, сұйық әйнек болып аққан екен. Осылайма, әлде басқа тәсілмен бе әйнек дүниеге келген. Бірақ Финикиялық көпестер бүкіл Жерорта теңізінің халқына әйнектен жасалған бұйымдарды сатқан екен.
11 слайд
III“Ғажайып жетілік”
12 слайд
Адасқан әріптер.
АҚЛА, ІЗЖҮК, АРҒЫС, ІБЛІКЗЕ
13 слайд
14 слайд
Қауіпсіздік ережелері:
Қайшыны жолдасыңа үшкір ұшымен берме
Қайшыны арнаулы қобдишаға сақтау керек.
Инені жұмыс істегенде оймақ киген дұрыс
Инені киімге қыстыруға болмайды.
Инені тістеп ауызға салуға болмайды.
Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
Моншақтар шашылып кетпес үшін оларды бөлек жайпақ
ыдыстарда немесе қорапшаларда ұстаған жөн.
Бисермен бұйым тоқу кезінде бисерлер домалап шашылып
кетпес үшін, бисерді түкті матаның үстіне төккен дұрыс.
Сарамандық жұмыс. Бисерден ағаш жасау.
15 слайд
16 слайд
17 слайд
YI. Графикалық диктанат.
18 слайд
1 Стеклярус домалақ ұсақ моншақтар.
2 Бисер деген сөз ұсақ моншақтарға
берілетін жалпы түсінік.
3 Бисерді темірден жасайды
4 Моншақпен кестелеуге болады.
5 Кергіш киім тігу үшін керек.
6 Бисердің отаны Ежелгі Египет.
7 Бисерді ең көп шығаратын жер Жапония.
Жауабы:
19 слайд
Бисермен шығармашылық жұмыс жасау арқылы өмірге қандай дайындық алдық:
Ағаш жасауды үйрендік
Моншақ түрлерін ажырата алатын болдық
Моншақтың қолданатын орынын білдік
Алқаны өзі дайындап ақшасын үнемдеуді.
Базардағы алқа мен өзі жасаған алқаны салыстыра отырып, таңдай білу қабілеті жоғарылады.
Шеберлікке үйрендік.
Өзіне -өзі қызмет етуді үйрендік
Байқағыштық қабілеті артты
ҮІ. Қортындылау
20 слайд
21 слайд
Тақырыбы:
Меруерт алқасын бисермен тоқу
22 слайд
СО, СU, MN
Шыны - Si O2 * 6H2O
Химиялық формуласын білесің бе?
Na2O CaO – 2SiO2 химия CaO6 K2 – 2SiO2
PbOCo – 2SO лағыл
23 слайд
Қазақ зергерлері көбінесе қыз-келіншектердің ажарын ашатын, сұлу етіп көрсететін зергерлік бұйымдар жасаған. Сол зергерлік бұйымдардың сәнін келтіруге моншақтарды кеңінен қолданған. Атап айтсақ, әйел бас киіміне тағатын үлкен моншақ маржанды – былқылдақ, сәукеленің екі жағынан кеудеге төгіліп тұратын моншақтарды – жырға деп атаған. Шолпы, шашбаудағы алтын, күмістен жасаған зергерлік бағалы бұйымдарды тізілген моншақтармен өзара қосып әшекейлеген. Алқаны сумоншақтан, алтын, күмістен соғып, домалақтап, асыл тастардан тізіп, салпыншақ етіп жасайды.
Алқаның бөлшектерінің атауы:
Алақан – алқаның ортаңғы негізгі бөлігі, тақтасы;
Аяқ – алқаның салпыншағы;
Тойнақ – алқаның екі ұшын біріктіретін топса.
24 слайд
Алқаның атаулары
Алқаны қандай материалдан жасағанына байланысты: лағыл (рубин), маржан (коралл), меруерт (жемчуг) алқалар деп атайды.
рубин
коралл
жемчуг
25 слайд
ІІІ. Сергіту сәті.
Полиглот
26 слайд
Басы екеу, аяғыда екеу
(қайшы, ножница, scissors)
27 слайд
Әйнектен, інжу-маржаннан
жасалатын түрлі түсті ұсақ
моншақты қалай атайды?
(сумоншақ, бисер, beads)
28 слайд
Әжеме өң берген,
Жиегін көмкерген
Етегі желкендей
Киім еді ол нендей.
(Кимешек, kimeshek )
29 слайд
Жерге түссе таптырмас
(ине, игла, needle)
30 слайд
Ине өткен жерден - ......... өтер
(жіп, нитка, sting)
31 слайд
32 слайд
33 слайд
34 слайд
35 слайд
М
О
Н
Ш
А
Қ
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 665 040 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Бекбаева Жанар Мухсеновна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
180 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
2 ч.