Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыДүние жүзі тарихынан ашық сабақ

Дүние жүзі тарихынан ашық сабақ

Скачать материал

Пән: Дүниежүзі тарихы

                                                   2А       бөлімі -
1917 жылғы Ресейдегі революция

Мектеп :    Белоградов орта  мектебі

 

Мұғалімнің аты-жөні: Тенсел Харахат

Күні:  Сынып:8

  Қатысқандар-                 Қатыспағандар

Сабақтың тақырыбы:

 

Большевиктер Уақытша үкіметтің  билігін қалай жойды?

Осы сабақта қол жеткізілетін  оқу мақсаттары

8.1.1.1 – тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан төңкерісінің әсерін сипаттау

Тарихи  концепт

Себеп-салдар

Сабақ мақсаты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Барлығы:

- Ресейдегі Қазан  төңкерісінің әлеуметтік  құрылымының  өзгеруіне тигізген  әсерін  сипаттайды

көпшілігі:

-Картада қазан  төңкерісінің негізгі сәттерін көрсетеді.

Кейбір оқушылар:                             

Қазан төңкерісінің  әлеуметтік құрылымының  өзгеруінің себептерін дәлелдейді

 

Бағалау критерийлері

- Ресейдегі Қазан  төңкерісінің әлеуметтік топтардың пайда болуын сипаттайды. 

-Кескін картада  көтерілістің  басталған жерін(,телеграф,вокзал,әскери склад,) белгілейді.

-  Қазан төңкерісінің  әлеуметтік құрылымының  өзгеруінің себептеріне

3 дәйек келтіреді

 

Тілдік  мақсаттар

Пәнге қатысты лекция мен терминалогия Интерактивті тақтада термин сөздер шығарылады. Оқушылар дәптерлеріне жазып, мұғаліммен бірге мағынасын талқылайды.

Терминдер

1.Социал-демократия –дүниежүзілік демократиялық жұмысшы қозғалысындағы ықпалды күш, ХІХғ. соңы мен ХХғ. басы кезінде пайда болды.Кең көлемді демократиялық құруларды жүргізіп,революциялық жолмен социализмге жетуге ұмтылатын жұмысшы тобының партиясы.

2. «Уақытша үкімет» - буржуазия мен помещиктер бір бөлігінің диктатурасын жүзеге асыратын билік

3.Декларация  -(лат.жариялау) - мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының бағыты, партиялар мен халықаралық ұйымдардың бағдарламалық ережелері жөніндегі ресми мәлімдеме.

4. Большевизм – В.И. Ленин бастаған саяси қозғалыс пен саяси ойдың ағымы.РСДЖП ІІ съезінде(1903ж)басқарушы органдары сайлау кезінде В.И.Лениннің жасақтары көпшілік дауысқа ие болып, большевиктер деп атала бастады.

5. Меншевиктер –РСДЖП –Ресей социал-демократиялық жұмысшы партиясы құрамындағы ағым

 

Құндылықтарға баулу

Саяси билікке деген құрметті қалыптастыру

Қоғамдағы ұлттық бірлікті сақтау, бейбіт келісімге  құрметпен қарау

Пән аралық байланыс

Құқық.География.Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Ресейдегі самодержаваның жойылу себебі туралы түсінік қалыптасқан

Сабақтың барысы

 

Сабақты жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың  басы

 

1-3минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-6 миунт

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Топтарға бөлу. Ұйымдастыру кезеңі

 Топтастыру:  Аталым қағаздарға топтың аттары жазылады және өз топтары туралы қысқаша мағлұмат бере кетеді.

1.топ Революция-жасыл түс

2.топ  Большевик-қызыл түс

3.топ   Уақытша үкімет-сары түс

 

Бағалау парақшасымен таныстыру

Жағымды психологиялық  ахуал қалыптастыру Әр оқушыға 10-15 секунд уақыт аралығында өз көңіл күйлерінің неге  (қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына)ұқсас екенін айтып береді.Ойының соңында  жауаптарды қорытындылап, бүгінгі шеңберімізде балалардың көңіл күйі қандай екенін: қайғылы, көңілді, күлкілі және т.б. жауаптардың қорытындысын шығырғын кезде, жаман ауа райы, суық, жаңбыр т.б. сияқты элементтер агресивті, қобалжу күйлердің көрсеткіштеріне назар аударған жөн.

 

Үй тапсырмасын тексеру:

1.«Попкорн?» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау және оқушылардың белсенділігін арттыру;

1.Ресей экономикасының дамуы қандай тарихи жағдайларда жүрді?

2. Капиталистік өнеркәсіп дамуының үш кезеңін ата және олардың бір-бірінен айырмашылықтары қандай болды?

3.Ақпан революциясының басталу себепері қандай?

4.Қос өкімет деген қалай түсінесің?

5. Шаруашылықтың жіктелуі қалай болды?

6. ХІХ ғасырдың бірінші жартысында Ресейдегі ірі өнеркәсіптік өндірістің негізгі ..... болды?

 7. Неліктен Ресей 1860-1880 жылдары экономикалық тұрғыдан Батыс Еуропаның жетекші елдерінен артта қалды?

8. 1890 жылдары Ресейде өнеркәсіпт өрлеуі қай салаларда орын алды?

9. ХІХ ғасырдың басында басыбайлық құқықты шектеу және тастаудың қандай жобалары жасалды?

 

«Попкорн» әдісін қолданудағы мақсатым өткен сабақты пысықтау арқылы оқушылардың ойлау қабілетін анықтау және белсенділігі мен қызығушылығын артыру және талқылау дағдыларын  дамытуға қол жеткізу.

ҚБ-ды «ҚБ Мадақтау сэндвичі»

«Мадақтау сэндвичі» ҚБ-ды қолдану мақсатым: Үй тапсырмасына белсене әрі дұрыс жауап берген оқушыларды топқа бөлінген сынып  оқушыларының  сұрақтың дұрыс жауабына орай  мұғалім мадақтау стикерін беру.

 

Интерактивті тақта,электрон/оқулық

 

 

 

Аталым қағаздар

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/00a1/00076728-bd9cdc71/640/img1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://secure.img.wfcdn.com/lf/maxsquare/hash/8304/4850532/1/25+Movie+Theater+Popcorn+Bucket.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://ds04.infourok.ru/uploads/ex/120f/0000c1d6-1883d51d/640/img11.jpg

 

Сабақ ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-10-минут

 

 1.)  «Миға шабуыл»әдісі:

Мақсаты:Суретпен танысу  барысында оқушылар сабақтын тақырыбын

болжап.төмендегі сұрақтарға жауап іздеуге

 ойлау қабілеттерін арттыру.

1.Мына суретте кімнің бейнесі бейнеленген?

 2. Петроградта жұмысшылар, теңізшілер мен сарбаздардың қарулы көтерілісі неге алып келді?

  3. Дінді жоққа шығару саясаты қандай болды?

  4. Уақытша үкімет басына келген басшылар туралы мәліметтерді ата.

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері

дескриптор

Большевиктер көсемін анықтайды

Суреттен большевиктер көсемін табады

Уақытша үкімет мүшелерін анықтайды

Суреттен уақытша үкімет мүшелерін көрсетеді

Көтерілісшілерді әлеуметтік жүйеге жіктей алады

Көтерілісшілердің әлеуметтік құрамын сипаттау

Мемлекеттің дінге қатысын анықтау

Дін мен мемлекет қатынасын  сипаттау

 

Қ/б:Бағдаршам   әдісі арқылы  суретпен жұмыс істеген  оқушылар бағаланады

 

2.) «Джигсо» әдісін қолданып Большевик.   РеволюцияУақытша үкімет-топтық  тапсырма

Тапсырма мақсаты:

Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту.

Көлемді мәтін төрт бөлікке бөлінеді оқушыларда  төрт адамдық шағын топтарға бөлініп  («бастапқы топ»), 1-ден 3-ке дейін нөмірленеді. Осыдан кейін олардың әр-қайсысы өз нөміріне сәйкес мәтіннің бір бөлігін ғана оқиды. Содан кейін топтар құрамы өзгертіліп, жаңа топтар («сарапшылар тобы») тобы құрылады,сарапшылар топтарында оқушылар өз нөмірлері бойынша жинақталады: мәтіннің № 1 бөлігін оқыған оқушылар 1 топқа т.с.с. Өкілдер басқа топтарға барып, өз жұмыстарын таныстырады,

.                                       Мәтінмен жұмыс:

І-Большевик топ Большевиктер үкімет басына келгенге дейін және үкімет басына келгеннен кейінгі діннің мәселесі қандай болды? 

ІІ-Революция топ Большевиктер үкімет басына келгенге дейін және үкімет басына келгеннен кейінгі шаруалардың мәселесі қандай болды? 

 ІІІ-Уақытша үкімет топ Большевиктер үкімет басына келгенге дейін және үкімет басына келгеннен кейінгі саяси жүйе және билік мәселесі қандай болды? 

Қ/б.Сыныптастарды бағалау

Оқушылар бағалау критерийлеріне сәйкес бір біріне жұмысы үшін баға қояды.

Бұл оқу туралы ойлануға және түсінуге көмектеседі, бұл оқушыларға үздік жұмысты көруге және орын алған түсінбеушілікті шешуге мүмкіндік береді.  

Аталған құрал жеке сабақтарда және жұмыс схемаларында қолданылуы мүмкін.

 

 

3. «Кескін картаға»әдісі:

Мақсаты:

    :Атласты  қолдана отырып оқушылар

Кескін картаға  большевиктердің қазан төңкерісі нәтижесінде басып алған обьектілерді белгілеп түсіру(телеграф.вокзал,әскери склад) Вооруженное восстание в Петрограде 24-25 октября 1917 года.

 

 

Бағалау критерийлер

дескриптор

Петроградта вокзалды  к/картада көрсетеді

Петроградта вокзалды белгілеу к/картада

Петроградта телеграфты к/картада көрсетеді

Петроградта телеграфты белгілеу к/картада

Петроградта әскери складты к/картада көрсетеді

Петроградта әскери складты к/картада белгілеу

 

Қ/б «Жапондық бағалау» әдісі арқылы оқушылар әр топтың жауабын ойын барысында бағалайды.

 

3.»Кесте»әдісі: Мақсаты:Қазан төңкерісінің әлеуметтік  құрылымының өзгерістерінің себебтеріне 3 дәлел  келтіру:

 

 

дәлелдер

Мазмұны қысқаша

мысалы

1.

 

 

2.

 

 

3.

 

 

Қ/б:«Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау.Топтық жұмысты осы әдіспен бағалау барысында оқушылардың нәтижеге жеткеніне шабыт беру.

 

  

                                       Қорытынды шығару

 

 Қазан революциясынан кейін кеңестік аппарат құру және экономика саласында алғашқы өзгерістер енгізіле басталды. Ол қандай шаралар:

  • ескі мекемелер, оның, ішінде уақытша өкіметінің комиссарлары, отарлау-шенеуіктік әкімшілік қоныстандыру басқармасы, бұрынғы сот жүйелері жойылып, өкімет билігі жұмысшы, солдат депутаттары кеңестерінің қолына өте бастады;
  • Ескі мемлекеттік аппараты қирату отарлау саясатына берілген үлкен соққы болды. Ол еңбекшілердің кеңес жұмысына белсене қатысуына жағдай жасады;
  • шіркеу мемлекеттен, мектеп шіркеуден ажыратылды;
  • ерлер мен әйелдер теңдігі іске асырылды, адамдардың сословиеге бөлінуі жойылды;
  • төңкеріске қарсылар мен күрес жөніндегі төтенше комиссиялар, милиция құрылды;
  • кеңестердің жанынан еңбек, ағарту, денсаулық сақтау т.б. бөлімдер ашылды;
  • заңдар, жарлықтар тек қана орыс тілінде ғана емес, қазақ тілінде де жарияланатын болды;
  • кеңес қызметкерлерін даярлайтын курстар жұмыс істей бастады;
  • облыстық кеңестер жанынан ұлттық қарым-қатынастарды реттейтін комиссиялар құрылды;

ҚБ. Түйінді сәттер           

Ауызша тапсырмалармен қатар, жазбаша тапсырмаларды әзірлеген кезде бұларды орындау оқушылар оқып жатқан тапсырмалардың түйінді сәттерін түсінуге және дамытуға әкелетін болсын. «өте жақсы», «жақсы» «жарайсың»  «сіздің қолыңыздан келеді» секілді бағалау арқылы оқушылардың  ішкі уәжін ояту, ілгерлендіру, сүйемелдеу,

 

 

Тарихи плакаттар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дүниежүзі  тарих

Оқулығы.МӘТІН-1,2,3,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_544fd634a2f0b/img_user_file_544fd634a2f0b_10.jpg

 

 

 

 

 

 

Электрондық оқулық,Атлас

Кескін карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://arhivurokov.ru/kopilka/uploads/user_file_567670426d359/img_user_file_567670426d359_4.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ. Түйінді сәттер бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

7-минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасы:

                             САРАЛАУ:

Оқушылардың деңгейіне   байланысты деңгейлік тапсырма.»ТЕРМИН»әдісі

А- Сөйлемдердегі қалып қойған сөздерді тауып көп нүктенің орнын толықтырыңыз.

Ақпан төңкерісінен кейін елде жағдай ........ тұрақсыз болды және Ресейдің ..... саяси күштерінің арасындағы күрестің шиеленісіне қолайлы жағдай туғызды.

...... жылы 7 қарашада (көне санау бойынша 25 қазан) Петраградта жұмысшылар, теңізшілер мен сарбаздардың көтерілісі ...... жетті.

Елдегі атқарушы билікті большевиктер үкіметі - ....... жетекшілік еткен Халық Комиссарлар Кеңесі (ХКК) басқарды.

Декларацияның төрт бөлімінде Кеңестік мемлекеттің саяси негіздері орнатылды, ....... басты міндеті анықталды, ....... саясат қағидалары орнатылды.

Азамат соғысының бірінші кезеңі Орал және Поволжье аймағындағы .......... ........... қалпына келуімен аяқталды.

 

В Төменде берілген сөздердің дұрыс немесе бұрыс екенін көрсетіңіз

 

дұрыс

бұрыс

1917 жылы 27 ақпанда (12 наурыз) төңкеріс болды

 

 

1917 жылы бейбітшілік орнады

 

 

Декларация жобасын В.И.Ленин жасады

 

 

Елдегі атқарушы билікті меншевиктер атқарды

 

 

1917-1918 жылдары Ресейде ұлт-азаттық революциялар болып өтті

 

 

Ресейдің әлеуметтік және саяси ахуалы өте ауыр еді.

 

 

1918-1919 ж соңында ақтар қозғалысы шыңына жетті

 

 

 

С- Уақытша үкімет, большевик, меншевик, декрет, Социал-демократия, декларация терминдік сөздердің мағанасын айту

 

Мақсаты:Сыныптағы оқушыларға жаңа сабақ тапсырмасына қатысты  деңгейлі  тапсырмалар беру арқылы бүкіл сынып оқушыларын сабаққа деген қызығушылығымен  белсенділігін арттыру арқылы  сабаққа түгел қатысуын қамтамасыз ету.

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасымен жұмыс жасату

 

Дескриптор

1.      А- Сөйлемдердегі қалып қойған сөздерді ұяшықтан тауып толықтырады

2.       В) Төменде берілген сөздердің дұрыс немесе бұрыс екенін көрсетті

3.      С- Уақытша үкімет, большевик, меншевик, декрет терминдік сөздердің мағанасын айтты

 

ҚБ-ды «Ду қол шапалақ»

«Ду қол шапалақ» ҚБ-ды қолдану мақсатым: Үй тапсырмасына белсене әрі дұрыс жауап берген оқушыларды топқа бөлінген сынып  оқушыларының  сұрақтың

дұрыс жауабына орай  өздерін-өздері  ду шапалақ арқылы визульды бағалауына мүмкіндік беру.

 

Үйге тапсырма: саралау тәсілі бойынша А.В.С тапсырмаларын беремін

А.деңгейі: Үкімет басына келген большевиктердің басшысы Ленин В.И туралы қысқа эссе жазу

В.деңгейі: Азаматтық соғыс және шетелдік әскери интервенциясына сөздерге  сөзжұмбақ дайындау

С.деңгейі: Қазан революциясы мен Уақытша үкіметі  кестеге түсіріп келу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ-ды «Ду қол шапалақ»

http://aitaber.kz/uploads/images/00/05/98/2012/05/11/42e07c.jpg

 

Сабақ бойынша рефлекция

 

 

 

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға жабыстырады.

Саралау-сіз қандай тәсілмен көбірек  қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда  қабілетті оқушыларға  қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы мен белсенділігін арттыру мақсатында үй тапсырмасын «Попкорон»әдісі арқылы сұрадым

 

 

 «Миға шабуыл»әдісін қолданып оқушылардың сабаққа ынтасын арттырдым Саралау тәсілі:  «кескін картаға» бойынша  оқушылардан жауап алу үшін сұрақтар қоямын.

 

« Джигсо»әдісі  бойынша топтық жұмыс орындалды,барлық оқушылар қатысуы

  

 

 

 

 

«КЕСТЕ»  бойынша топтық жұмыс жасатып, жаңа сабақтың мазмұнына жету,.

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасы:

Оқушылардың деңгейіне  қарай тақырыптық және терминалогияға байланысты деңгейлік тапсырма.

Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасы:

 

 

 

 

«Попкорн»әдісі арқылы сұрадым

 

ҚБ-ды «Мадақтау сэндвичі»

 

 

ҚБ-ды Бағдаршам

 

Қ/б.      Сыныптастарды бағалау

 

 

Қ/б «Бас  бармақ»

Қ/б «Жапондық бағалау»

 

 

ҚБ. «Кескін  картаға»әдісі

 

ҚБ. Түйінді сәттер

 

Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасы:

 

ҚБ-ды «Ду қол шапалақ»

 

 

 

 

 

 

 

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.

Егер шаршап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.

Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік  ережелерін сақтау туралы ескертіледі

 

1 қосымша Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бөлім

 

Тақырып

Большевиктер Уақытша үкіметтің  билігін қалай жойды

Оқу мақсаты

8.1.1.1 – тарихи оқиғаның нәтижелерін талдау арқылы әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін сипаттау

Ойлау дағыларының

Деңгейі

Білу , түсіну, қолдану.талдау

Бағалау критерийі

- Ресейдегі Қазан  төңкерісінің әлеуметтік топтардың пайда болуын сипаттайды. 

-Кескін картада  көтерілістің ( басталған жерін,телеграф,вокзал,әскери склад,) белгілейді.

-  Қазан төңкерісінің  әлеуметтік құрылымының  өзгеруінің себептеріне

3 дәйек келтіреді

 

Тапсырма

Оқушылардың  деңгейлік тапсырмасы:      .»Термин»

А- Сөйлемдердегі қалып қойған сөздерді ұяшықтан тауып толықтырыңыз.

Ақпан төңкерісінен кейін елде жағдай ........ тұрақсыз болды және Ресейдің ..... саяси күштерінің арасындағы күрестің шиеленісіне қолайлы жағдай туғызды.

...... жылы 7 қарашада (көне санау бойынша 25 қазан) Петраградта жұмысшылар, теңізшілер мен сарбаздардың көтерілісі ...... жетті.

Елдегі атқарушы билікті большевиктер үкіметі - ....... жетекшілік еткен Халық Комиссарлар Кеңесі (ХКК) басқарды.

Декларацияның төрт бөлімінде Кеңестік мемлекеттің саяси негіздері орнатылды, ....... басты міндеті анықталды, ....... саясат қағидалары орнатылды.

Азамат соғысының бірінші кезеңі Орал және Поволжье аймағындағы .......... ........... қалпына келуімен аяқталды.

В Төменде берілген сөздердің дұрыс немесе бұрыс екенін көрсетіңіз

 

дұрыс

бұрыс

1917 жылы 27 ақпанда (12 наурыз) төңкеріс болды

 

 

1917 жылы бейбітшілік орнады

 

 

Декларация жобасын В.И.Ленин жасады

 

 

Елдегі атқарушы билікті меншевиктер атқарды

 

 

1917-1918 жылдары Ресейде ұлт-азаттық революциялар болып өтті

 

 

Ресейдің әлеуметтік және саяси ахуалы өте ауыр еді.

 

 

1918-1919 ж соңында ақтар қозғалысы шыңына жетті

 

 

 

С- Уақытша үкімет, большевик, меншевик, декрет  терминдік сөздердің мағанасын айту

Мақсаты:Сыныптағы оқушыларға жаңа сабақ тапсырмасына қатысты  деңгейлі  тапсырмалар беру арқылы бүкіл сынып оқушыларын сабаққа деген қызығушылығымен  белсенділігін арттыру арқылы  сабаққа түгел қатысуын қамтамасыз ету.

 

 Бағалау критерийі

 Дескриптор

 

1.    А- Сөйлемдердегі қалып қойған сөздерді ұяшықтан тауып толықтырады

2.      В) Төменде берілген сөздердің дұрыс немесе бұрыс екенін көрсетті

3.      С- Уақытша үкімет, большевик, меншевик, декрет терминдік сөздердің мағанасын айтты

1.      А- Сөйлемдердегі қалып қойған сөздерді ұяшықтан жазу қажет

2.      В) Төменде берілген сөздердің дұрыс немесе бұрыс екенін анықтау керек

3.      С- Уақытша үкімет, большевик, меншевик, декрет терминдік сөздердің мағанасын сипаттау

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Дүние жүзі тарихынан ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по коллекторской деятельности

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
