Тақырыбы:
|
Ғ.Мүсірепов.
«Жапон балладасы»
|
Мақсаты:
|
а)
Жапония трагедиясы туралы білу;
ә)
«Жапон балладасын» талдау арқылы адамзатқа төнге қауіп туралы жазушының жазу шеберлігін
тану;
б)
Шығарманың мазмұны арқылы аяушылық, қайырымдылық сезімдері оянады.
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Оқушылар
шығарманың мазмұнын түсінеді, оны талдауды үйренеді, сол арқылы жазушының
айтпақ ойын, шығарманың негізгі идеясын түсінеді.
|
Ресурстар:
|
Оқулық, А4
қағаздар, маркерлер
|
Сабақ кезең дері
|
Жоспар мазмұны
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Проблеманы
айқындау
|
Ұйымдасты ру
|
2
мин
|
Көңілді
амандасу
Топқа
бөлу
|
Оқушылар бір-біріне жымиып
амандасады
Түстер арқылы 6 топқа бөлінеді
|
Тамаша!
|
Үй тапсымасын
сұрау
|
|
1. Газет-журналдардан,
Ғаламтордан Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығына байланысты қосымша
деректер қарап, оқып келу
2. «Жапон
балладасын» оқып келу
|
Оқушылар тапқан материалдарымен
бөліседі, әңгімелейді
|
Жақсы.
Жарайсың!
|
Білімді
тексеру
|
3
мин
|
АҚШ-тың
Жапонияның Хиросима, Нагасаки қалаларына тастаған атом бомбасы туралы, оның
зардаптары туралы сұрақтар қояды
|
Оқушылар
қойылған сұрақтарға білгенінше жауап береді. Сол арқылы бүгінгі күн тақырбы
анықталады
|
Бәрекелді!
Өте жақсы!
|
Проблеманы
шешу
|
Топтық
жұмыс
|
|
Шығарманы
6 бөлікке, 6 топқа бөліп береді
І, ІІ
топ – «Арқаның әңгімесі»
ІІІ, ІV
топ – «Көздің әңгімесі»
V, VІ
топ – «Тастың әңгімесі»
|
Оқушылар
өздерінің бөліктерін оқып, сол бойынша сурет слады, сосын тақтаға шығып
мазмұнын бірлесіп айтып шығады
|
Жарайсың!
Тамаша! Керемет! Өте күшті!
|
Проблеманы
шешуді қолдану
|
Кері
байланыс
|
10
мин
|
«Менің
сабақтан кейінгі әсерім»
|
Оқушылар
берілген кестені толтырады
|
Керемет!
|
Қандай
ой пайда болды?
|
Не
сезіндім?
|
Не
ұнады?
|
|
|
|
1
|
|
Үйге тапсыр ма беру
|
1
мин
|
Оқулықтағы
шығарманың соңында «Баллада туралы» деген тақырыпты оқып, түсіну. Балладаның
ережесін дәптерге жазып, жаттап алу.
|