Қызылорда
қаласы, №217 Б. Шалғынбаев атындағы орта мектептің математика пәнінің мұғалімі
Минтаева Назира
Сабақтың
тақырыбы: Ең кіші ортақ еселік
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Ең кіші ортақ еселік туралы
мағлұмат беру. Есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру,
пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс
жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың
назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
2. Үй тапсырмасын тексеру: №291,297
180═22∙32∙5 150═2∙3∙52 210═2∙3∙5∙7
ЕҮОБ(180,150,210)═2∙3∙5═30 Жауабы:30балаға
Өзара жай сандар:25пен 39, 65 пен 58, 78 бен 35,
185 пен123
3. Даналық ағашы:
Үстелдегі сандар жазылған парақтарды алып,сол
сандарға сипаттама береді,ережесін айтады.
Даналық ағашын безендіреді.
4. Жаңа сабақты меңгерту: Сабақтың тақырыбын
дәптерге жазады,танысады,мысалдарды қарап
талдайды.
1)Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік,
болатын ең кіші натурал санды, ең кіші ортақ еселік деп атайды
Мысал: ЕКОЕ (8, 16 ) = 16
2)Егер берілген натурал сандар өзара жай сандар
болса, онда ең кіші ортақ еселік олардың көбейтіндісі болады.
Мысал: ЕКОЕ (5;7) = 35, ЕКОЕ (5;11) =55
1) Берілген натурал сандардың ең үлкені
кішілеріне бөлінсе, онда үлкен сан осы сандардың ең кіші ортақ еселігі болады.
2) Мысал: ЕКОЕ (57; 19) = 57
Ережені,мысалды дәптерлеріне жазып алады.ортада
талдау жүргізіледі,тәсілдері түсіндіріледі.
5. Есептер шығару:№307(ауызша)
№309
а═2∙3, в═2∙7 ЕКОЕ(а,в)═2∙3∙7═42
х═2∙2∙3∙5, у═2∙3∙3∙5 ЕКОЕ(х,у)═ 2∙3∙3∙5 ∙2═180
№310
21 мен 18 21═3∙7, 18═2∙3∙3 ЕКОЕ(21,18)═
2∙3∙3∙7═126
12,30 және 75 12═2∙2∙3, 30═2∙3∙5, 75═3∙5∙5
ЕКОЕ(12,30,75)═ 3∙5∙5∙2∙2═300
6. Сабақты бекіту кезеңі:
1. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ
еселігі деп қандай санды айтамыз?
2. Сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы ең
кіші ортақ еселікті табуды түсіндір.
3. Берілген натурал сандардың ең үлкені
кішілеріне бөлінсе, ең кіші ортақ еселікті қалай табуға болады?
4. Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігін
қалай табамыз?
6 . Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар
бағаланады.
7.Рефлекция:Білемін Білдім Білгім келеді
8.Үйге тапсырма: №308,311 85-бет
Сабақ №_67__
Күні:
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: §13. Ең кіші ортақ еселік
(қайталауға арналған жаттығулар)
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Ең кіші ортақ еселік ережелерін
пайдаланып есептер шығарған кезде білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде тексеру.
.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру,
пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс
жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б)
оқушылардың назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
2. Үй тапсырмасын тексеру : №308,311
ЕКОЕ(6,8)═24 ЕКОЕ(4,7)═28 ЕКОЕ(9,15)═45
ЕКОЕ(5,15)═15
ЕКОЕ(3,4,6)═12 8+12═20 Жауабы:кешкі 8-де
3.Репродуктивті білім дағдыларын тексеру:
1. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ
еселігі деп қандай санды айтамыз?
2. Сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы ең
кіші ортақ еселікті табуды түсіндір.
3. Берілген натурал сандардың ең үлкені
кішілеріне бөлінсе, ең кіші ортақ еселікті қалай табуға болады?
4. Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігін
қалай табамыз?
5.Есептер шығару:№312
ЕКОЕ(45,60)═180 Жауабы: 180см
№315
а═23∙3∙5 және в═2∙3∙52 ЕКОЕ(а,в)═23∙52═200
а═3∙5 және в═3∙3∙5 ЕКОЕ(а,в)═3∙3∙5═45
6.Сергіту сәті: Үстелден карточка алады, ондағы
жазылған санға сипаттама береді:
Мысалы: 342-натурал сан, жұп сан,құрама
сан,бөлгіштері:1,2,3,6,...
7. Сабақты бекіту кезеңі:
1. Берілген сандардың ең үлкен ортақ бөлгіші деп
қандай санды айтамыз?
2. Өзара жай сандар деп қандай сандарды айтады?
3. Берілгекн сандарды жай көбейткіштерге
жіктегенде ең үлкен ортақ бөлгіш неге тең?
4. Берілген сандар олардың ішіндегі ең кішісіне
бөлінетін болса, ең үлкен ортақ бөлгіш неге тең?
7 .Қорытынды:1) Бағалау.
2)Рефлекция: Білемін Білдім Білгім келеді
3)Үйге тапсырма: №316,318,323
Сабақ №_68__
Күні:
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: §13. Ең кіші ортақ еселік
(қайталауға арналған жаттығулар)
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Ең кіші ортақ еселік ережелерін
пайдаланып есептер шығарған кезде білімдерін міндетті және мүмкін деңгейде
тексеру. .
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру,
пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс
жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Қайталау сабақ
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудың әдісі: практикалық
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу, ә) оқушыларды түгендеу, б) оқушылардың
назарын сабаққа аудару
в) сабақтың мақсатымен таныстыру
2. Үй тапсырмасын тексеру : №316
ЕКОЕ(28,35,70)═140 ЕКОЕ(18,24,27)═ 216
ЕКОЕ(36,54,81)═324
№318 ЕКОЕ(32,18)═288 288:32═9, 288:18═16 Жауабы:
9рет,16рет
Оқушылардың жауаптарын салыстырып, қателерін
түзету.
3. Ой түрткі:
1) Берілген сандардың ЕКОЕ-ін қалай табамыз?
Қандай тәсілдері бар?
2) Берілген сандардың ЕҮОБ-ін қалай табамыз?
3) Сандарды құрама көбейткіштерге жіктегенде
ЕҮОБ пен ЕКОЕ-ті таңдап алудың айырмашылықтары қандай?
4. Ауызша есептер:
1)24-тің бөлгіштерін ата;
2)7-нің бірнеше еселігін тап;
3) ЕКОЕ(6,9)═? ЕҮОБ(27,36)═?
5. Өзіндік жұмыс
І(ІІ)нұсқа
1) 776 (690) санын жай көбейткіштерге жіктеңдер.
2)72және 96,40 және 17 сандарының ЕКОЕ-ін
табыңдар. (72және120,35 және 63)
3)675 және 945 сандарының ЕҮОБ-ін
табыңдар.(924және396)
4)Дәлелдеңдер: а)308 және 585 өзара жай сан
екенін; (392және 675)
ә)136 және 195 өзара жай санға жатпайтынын.
(255және 238)
5)Екі жай сандардың қосындысы әрқашан құрама сан
бола ма? (айырмасы)
6. Өзіндік жұмысты тексеру (5мин)
7.Оқушылардың бағаларын қою
8.Үйге тапсырма:№325,330