Шығыс
Қазақстан облысы, Аягөз қаласы" К.Бозтаев атындағы
жалпы білім беретін орта мектеп"КММ. Математика
пән мұғалімі Әміржан Нұргүл Әміржанқызы
І.Сабақтың тақырыбы: Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласы
ІІ.Сабақтың мақсаты:1)білімділігі: Екі өрнектің айырмасы мен қосындысын қысқаша көбейту формуласын
білуге;
2)тәрбиелігі: ұқыптылыққа, шапшаңдыққа,
тиянақтылыққабаулу;
3)дамытушылығы:
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы формуласын есептер шығаруға пайдалана
білу дағдысын қалыптастыру;
IІІ.Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар, есептер жазылған парақшалар, презентация
ІV.Сабақтың типі:жаңа
ұғымды қалыптастыру;
V.Сабақтың түрі:БжС
технологиясы; алгоритм картасы
VI.Оқытудың әдісі:
түсіндірмелі және практикалық;
VII.Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі;
2.Үй тапсырмасы:
қайталау
1) актуалдау:
3. Жаңа сабақты түсіндіру:(ОӘЖА арқылы
түсіндіру)
Мысалдар қарастыру
4.Дамыту кезеңі:
Есептер шығарту
№152ауызша
1 кесте. «Егер-онда» үш деңгейлі күрделілік тапсырма деңгейін іріктеу сызбасы.
«Байқау»
кезеңінде үш деңгей беріледі: ТКШ,АКШ,ЖКШ Келесі кезеңдерде үш тапсырманы
таңдау берілген кесте боынша жүргізіледі. Жаңа кезең үшін тапсырманы таңдау
өткен кезеңнің нәтижесіне қарай жүзеге асырылады.
|
|
|
Алынғаннәтиже
|
|
Тапсырмалардыіріктеу
|
1
|
Егер
|
ТКШ ≥ 63%
|
АКШ ≤63%
|
ЖКШ ≤63%
|
1
- онда
|
ТКШ
|
ТКШ
|
АКШ
ЖКШ
|
2
|
Егер
|
ТКШ ≥63%
|
АКШ ≥63%
|
ЖКШ ≤63%
|
2
- онда
|
АКШ
|
АКШ
|
3
|
Егер
|
АКШ ≥63%
|
АКШ ≤63%
|
ЖКШ ≤63%
|
3
– онда
|
Тапсырманыөзгертпейқайталау
|
4
|
Егер
|
АКШ ≥63%
|
АКШ ≥ 63%
|
ЖКШ ≤63%
|
4
– онда
|
5
|
Егер
|
ТКШ ≥63%
|
АКШ ≥63%
|
ЖКШ ≥63%
|
5
- онда
|
Екінұсқабойыншабақылаужұмысы.
|
6
|
Егер
|
ТКШ
≥ 63%
|
ТКШ
≤63%
|
АКШ
≤63%
|
6
- онда
|
Тапсырманыөзгертпейқайталау
|
7
|
Егер
|
ТКШ
≥ 63%
|
ТКШ
≥63%
|
АКШ
≤63%
|
7
- онда
|
8
|
Егер
|
ТКШ
≥ 63%
|
АКШ
≤63%
|
ЖКШ
≥63%
|
8
- онда
|
Тапсырмадағықате.
Басқасынтаңдау.
Түзету, әзірлеушілергебаяндау
.
|
№
|
ТКШ
|
№
|
АКШ
|
№
|
ЖКШ
|
1
|
(m-n)(m+n)
|
1
|
(a2-5)(a2+5)
|
1
|
(a+b)2-(a-b)2
|
2
|
(x+2)(2-x)
|
2
|
(9x-y2) (9x+y2)
|
2
|
(m+4)2-(m+1)2
|
3
|
(n-2m)(n+2m)
|
3
|
(4m2+6n) (4m2-6n)
|
3
|
4x2-(2x-1)2
|
4
|
(8a+9b)(9b-8a)
|
4
|
(a2+b2) (a2-b2)
|
4
|
(2a+b)2-(a-2b)2
|
5
|
(7x-2)(7x+2)
|
5
|
(10m2-n2)
(10m2+n2)
|
5
|
(5-x)(5+x)(25+x2)
|
6
|
144-х2
|
6
|
(5x2+2y3)(2y3-5x2)
|
6
|
(a-2)(a+2)(a2+4)
|
7
|
121а2-81в2
|
7
|
(c3-d3) (c3+d3)
|
7
|
9b2-(a-3b)2
|
8
|
0,49-а2
|
8
|
|
8
|
(8a-b)2-64a2
|
9
|
64х2-121у2
|
9
|
(14a2+16b) (14a2-16b)
|
9
|
(a-3)2-(2-a)2
|
10
|
(2-3b)(3b+2)
|
10
|
(0,2a+0,5b)(0,2a+0,5b)
|
10
|
(m-4)2-(3-m)2
|
VIІI.Бекіту:
Қорытындылау:
Беталысы күнде өзгерген алмағайып дүниеде
адамзат үшін ешқашан өзгермеген,
өзгермейтін темірқазықтар бар.
Ол – БІЛІМ !
Ол – ЕҢБЕК !
(Н.Назарбаев)
-деп Елбасымыз
айтқандай әрбір сабағымызда өмірімізге азық болардай білімімізді жинақтайық.
ХІ.Үй тапсырмасы: №153, №157
ХІІ.Бағалау.