Сынып:9
Күні:30.01.2019 ж
Сабақтың
тақырыбы: Эвалюциялық дәлелдемелер
Мақсаты: Оқушыларға органикалық дүние эволюциясының дәлелдемелері
жайында түсінік бере отырып, эволюция туралы білімдерін толықтыру.
Міндеті:
-эволюциялық дәлелдемелер түрлерін
анықтау-диалогтық қарым-қатынасқа түсу-эволюциялық дәлелдемелерді өзара
салыстыру
Күтілетін нәтиже:
Эволюциялық дәлелдеме түрлерін анықтай алады, эволюциялық дәлелдемелерді
салыстыра алады.
Оқыту нәтижесі:
Оқушылардың орагникалық дүние эволюциясының дәлелдемелері жайында түсінік
қалыптасады; эволюция туралы білімдері толығады.
Сабақта қолданылатын материалдар: Бейнематериалдар, флипчарт, стикер, маркерлер
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Оқыту әдістері: Блум таксономиясының 6 негізі, жеке, топтық
жұмыс
Тапсырмалар:терминдермен
жұмыс, суретпен жұмыс және т.б
Сабақ кезеңдері:
Ұйымдастыру: Оқушыларды
түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтап, сабақты
бастаймын.
Үй тапсырмасын тексеру: Үш топ: Чарлиз Дарвин, Жан Батист Ламарк, Карл Линей . 6 мин (5
балл)
Оқушыларды 3 топқа бөлу.Оқушыларды слайдтағы тақырыпқа байланысты терминдер арқылы бөлу.
1 топ: анатомиялық дәлелдемелер
2 топ: Марфалогиялық дәлелдемелер
3 топ: Палеонтологиялық дәлелдемелер
Әр топтан таймкипер сайлау.
Жаңа сабақ түсіндіру.Видео ролик көрсету.
І.«Стоп кадр»
әдісі
1.Көрген
фрагменттерден нені байқадыңыздар?
2.Бұл ақпараттар
қызық болды ма?
3.Тереңдетіп
тағы не білгілеріңіз келеді?
4.Бүгінгі
сабақтың тақырыбы не туралы деп ойлайсындар? 10
мин
ІІ.Оқулықтағы
терминдермен жұмыс (жеке жұмыс 7мин) (2балл макс)
ІІІ.
«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі арқылы (4 балл
макс)
1топ
– рудименттер анықтау
2топ
– атавизмдерді анықтау
3топ
– гомологиялық пен аналогиялық мүшелерді анықтау 2мин
IV.Kahoot
ойыны (тест сұрақтарға жауап беру) 5 мин (5балл макс)
V.
Кофе таяқшасы (топтарға логикалық сұрақтар беріледі,таяқшаны таңдау арқылы
сұраққа жауап береді) (5 балл макс)
1. Биохимиялық
тұрғыдан жақын әр алуан түрлер дарақтарына ұлпалар мен мүшелерін ауыстырып
отырғызуға болады. Мәселен, сусамырмен (диабет)
ауырған науқас тек адам
инсулинін ғана емес, шошқанікі де пайдаланылады. Не себепті?
2. Мәселен,
нәрестенің құйырықты болып, қосымша бездері немесе бүкіл денесін түк басып
туылуы мүмкін. Олардың пайда болуы біздің хромосомаларымыздың маймылдардың
хромосомасына ұқсас болуына байланысты ма?
3. Не
себепті эволюцияның даму барысында мезазой дәуірінде өмір сүрген динозаврлар
жойылып кетті, мысалы сол дәуірден осы күнге дейін жеткен рептилилер ішінен
крокодил мен геттерияны алатын болсақ, олар да субтропикалық климатта өмір
сүрген. Егер климат өзгерісі динозаврларға әсер етсе, оларға неге әсер етпеген
деген сұрақ туындайды.
VI.Рефлексия:
«Фразеологизм» әдісі
Бүгінгі сабақтағы
жұмыстарыңды сипаттайтын фразеологизмді таңдаңдар: (пән аралық байланыс)
«Мимен жұмыс істедім»
(Работал мозгами),
«Құлақтың ұшымен
тыңдадым» (Слышал краем уха)
«Құлағымды қақып отырдым»
(Хлопать ушами)
Бағалау:
Үйге тапсырма:§38 Эмбриологиялық дәлелдемелер
«Эволюциялық
дәлелдемелер» тақырыбында
өткен
ашық сабақтың талдауы
2018 – 2019 оқу жылында 5 – 11 сыныптар арасында
«биология» және 7 – 11 сыныптар арасында «химия» пәнінен сабақ беремін. Ашық
сабақ «биология» пәнінен 9 – сыныпта өткізілді. Жалпы сыныптың білім деңгейі
орташа. Сыныпта барлығы 23 бала бар.
Ашық сабақты жүргізудің негізгі принцптері:
оқушылардың жылдам жауап арқылы, белсенділігі басшылыққа алынды.
Мақсаты: Оқушыларға
органикалық дүние эволюциясының дәлелдемелері жайында түсінік бере отырып,
эволюция туралы білімдерін толықтыру.
Міндеті: -эволюциялық
дәлелдемелер түрлерін анықтау-диалогтық қарым-қатынасқа түсу-эволюциялық
дәлелдемелерді өзара салыстыру
Күтілетін нәтиже: Эволюциялық
дәлелдеме түрлерін анықтай алады, эволюциялық дәлелдемелерді салыстыра алады.
Оқыту нәтижесі: Оқушылардың
орагникалық дүние эволюциясының дәлелдемелері жайында түсінік қалыптасады;
эволюция туралы білімдері толығады.
Сабақта қолданылатын материалдар: Бейнематериалдар, флипчарт, стикер, маркерлер.
Сабақ 40 минутқа жоспарланды.
|
кезеңдері
|
әдістемелік
|
1
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Топтарды
құру
Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару. Оқушылардың
көңіл-күйлерін анықтау.
|
2
|
Үй
тапсырмасын тексеру
|
Үш топ:
·
Чарлиз Дарвиннің эволюциялық дәлелдемелері
·
Жан Батист Ламарктің эволюциялық дәлелдемелері
·
Карл Линейдің эволюциялық дәлелдемелері
|
3
|
Сабақтың
ортасы
|
·
І.«Стоп
кадр»
·
ІІ.Оқулықтағы
терминдермен жұмыс
·
ІІІ.
«Ойлан,жұптас,бөліс»
әдісі
·
IV.Kahoot
ойыны
·
V.
Кофе таяқшасы
|
4
|
Сабақтың
қорытындысы
|
Рефлексия:
«Фразеологизм» әдісі
«Мимен
жұмыс істедім» (Работал мозгами),
«Құлақтың
ұшымен тыңдадым» (Слышал краем уха)
«Құлағымды
қақып отырдым» (Хлопать ушами)
|
5
|
Үйге тапсырма
|
§38
Эмбриологиялық дәлелдемелер
|
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды
сабаққа байланысты терминдер арқылы үш топқа бөліп алдым. «Стоп кадр» әдісі
арқылы оқушыларға видео көрсету арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап
алдым. Сабақта қолданылған әдіс – тәсілдер негізінен оқушылардың жан – жақты
ізденуіне, оқушылардың топта жұмыс істей білуге үйретеді. Топтық тапсырмалар
оқушылардың ойлау дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар жаңа сабақ түсіндіру
барысында оқушылар терминдерді дәптерлеріне жазу арқылы жеке жұмыс жасады және
сол терминдерді бір – біріне қою арқылы сабақты жан – жақты меңгере алды.
Келесі «ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы үш топқа үш түрлі тапсырмалар
берілді әр топ «кофе таяқшаларын» таңдай отырып сол кофе таяқшасында кімнің аты
шығады сол бойынша жауап берді.
Сабақты бекіту тапсырмасы ретінде «Kahoot»
ойыны оқушылардың интерактивті тақтада берілген сұрақтарға ұялы телефондары
арқылы жауап беріп отырды. Бұл «Kahoot» ойыны сабақта оқушылардың қызығушылықтарын
арттыра түсті. Және бұл жерден біз оқушылардың АКТ жақсы қолдана алғанын көре
аламыз.
Жалпы сабақтың әр кезеңінде оқушылар белсенді қатысып
отырды, көбірек оқушыларға жан – жақты тапсырмалар беру арқылы оқушылардың
сабаққа деген қызығушылықтарын арттыруға мүмкіндік береді.
Жексембаева
А.С
Биология
пәнінің мұғалімі
ШЫҒЫС
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Ашық
сабақ
Тақырыбы:
«Эволюциялық дәлелдемелер»
Өткізген:
Жексембаева А.С
2018
– 2019 оқу жылы