Сыныбы: 6.
Пәні: Дүние тарихы
Сабақтың
тақырыбы: § 15 Ежелгі Үндістан.
Сабақ түрі: «АС-№2»
Сабақ әдісі: ББД қалыптастыру.
Көрнекілігі: карта, кесте,суреттер.
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға Ежелгі Үндістанның
табиғаты,касталық жүйе
туралы түсінік
беру.Өз елінің тарихын білетін,елін қорғай
алатын патриот
ұрпақ тәрбиелеу
Білім: тарихи анықтама,терминдер.
Біліктілік: ауызша және мәтіннен танып білу.
Дағды: жылдамдық,есте сақтау.
Сабақ барысы : І.КС. (21 сөз.ООМ бойынша)
ІІ.
ҚҚС. (ООМ бойынша)
ІІІ.ИС (ООМ бойынша)
ІV. Т.С.Қ.(5 мин)
І.КС (21 сөз тақтаға жазылған,салыстырады)
1. Үнді мұхиты
2. Гималай
3. «Бес өзен
елі»
4. «сахар»
5. Хараппа
6. раджа
7. Магадха
8. Чандрагупта
9. Маурия әулеті
10. Ашок
11. егіншілік
12. каста
13. брахман
14. жауынгер
Жаттайды,есіне сақтауға 1,30 мин.
беріледі,қайта жаңғыртып,дәптерге жазуға
1 мин.ООМ бойынша тексеріледі.
ІІ. ҚҚС қою.(ООМ бойынша сұрау).
1.Азияның
оңтүстігіндегі үшбұрыштана теңізге сұғына еніп жатқан үлкен түбек? (Үндістан
түбегі)
2. Орталығы қай таулы үстіртте орналасқан?
(Декан)
3.Қай таудан басталатын екі өзен ағады?
(Гималай)
4. Солтүстіктен бастап, оңт-шығ қарай ағатын
өзен? (Ганга)
5. Түбектің солт-батыс бөлігін алып жатқан
өзен? (Үнді)
6.Пенджаб аймағы қалай аталады? (Бес өзен елі)
7. Сахар өзі қандай сөзден шыққан? (Сакхари)
8. Үндістанда алғашқы қалалар мен ірі елді
мекендер дүниеге келді? «Б.З.Б. ІІмж)
9. археологтар зерттеген қалалар? (Хараппа,
Мохенджа-Даро)
10. зерттеу барысында қоймаларда қандай
көкөністердің қалдықтары табылды? (арпа, бидай, құрмат.б)
11. қандай жануарлардың? (қой, түйе, тауық,
балық)!
12. мөрлерде не бейнеленген? (мүйізтұмсық,
піл)
13. метал? (алтын, мыс, күміс, қорғасын,
қалайы)
14. жазуы қандай? (Иероглиф)
15. қанша иероглиф табылған? (400)
ІІІ.Тест
ІҮ. ТСҚ (5 мин.)
1. Үнді мұхиты
2. Гималай
3. «Бес өзен
елі»
4. «сахар»
5. Хараппа
6. раджа
7. Магадха
8. Чандрагупта
9. Маурия әулеті
10. Ашок
11. егіншілік
12. каста
13. брахман
14. жауынгер