САБАҚ: Windows Movie Maker бағдарламасы, шығыс файлы, фильмді сақтау,
қолданылатын файл типтері
|
Мектеп: №170 орта мектеп
|
Күні:20.04.2017 жыл
|
Мұғалімнің аты- жөні: Қалымбетова Айман
|
СЫНЫП: 9 «A,Б,В»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Оқушылар үйренеді:
Windows Movie Maker бағдарламасымен танысып,жаңа жоба құруды және әртүрлі
анимацияларды пайдаланып кірістіруді, дыбыстық әсерлерді баптауды,сақтауды
үйренеді
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Windows
Movie Maker бағдарламасымен танысып және жаңа жоба жасауды үйренеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Windows Movie Maker - бағдарламасында жаңа жобаны құра алады және терезе элементтерін біледі оқушылар
|
Кейбір оқушылар:
|
Жаңа жобаны сақтай алады.Суреттерді , мәтіндерді және аудио,видео
файлдарды импорттап, кірістіруді біледі оқушылар
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Жаңа
жоба құру үшін Файл мәзіріндегі Жаңа жоба командасын орындаймыз.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Windows Movie Maker— бағдарламасында жинақ,жоба,фильм,кадр,клип
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер :
|
Windows
Movie Maker бағдарламасының жинағы импортталған немесе жазылған аудиоклиптер,
бейнеклиптер немесе кескіндерден тұрады.
|
Алдыңғы оқу
|
Іздеу
амалдары, сұрыптау, қорытынды мәнін шығару
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар
мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
І.Ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
5 минут
|
Оқушылармен сәлемдесемін, түгелдеймін. Сабақ алдындағы психологиялық
дайындық. Шаттық шеңбер құрып,
«Ыстық
орындық» әдісі арқылы үй
тапсырмасы бойынша сұрақтар қоямын.
1.
Excel бағдарламасында өрнек дегеніміз не?
2.
Қосынды батырмасының негізгі атқаратын қызметтерін атаңдар.
3.
Excel бағдарламасында сұрыптау дегеніміз не?
4.
Excel бағдарламасының қай жетесі деректерді қандай да бір мәні
бойынша сұрыптауға мүмкіндік береді?
5.
Excel бағдарламасында сұрыптаудың қандай түрлері бар?
|
Windows
және Movie Maker
Оқулық
Интерактивті тақта, слайд, плакат,
|
Ортасы
ІІІ. Ой қозғау
3 минут
|
Өзімізге қажетті фильм
құру үшін дайын суреттерді, аудио және бейне материалдарды импорттау арқылы
қолдануға болады. Қажетті аудио және бейне материалдарын таңдап алғаннан
кейін белгілі бір тақырыпқа негізделген, бейнеауысым және эффектілерді қолданып
дайын фильм құра аламыз.
|
|
ІҮ. Жаңа сабақ
10 минут
|
Жаңа сабақты түсіндіру
Жинақ. Windows Movie Maker бағдарламасының
жинағы импортталған немесе жазылған аудиоклиптер, бейнеклиптер немесе
кескіндерден (изображения) тұрады. Жинақ Windows Movie Maker бағдарламасының
«Жинақ (Сборники)» панелінде орналасқан.
Жоба
- раскадровкада және уақыт шкаласында
қосылған аудио-бейнеклиптердің, бейнеауысым, бейнеэффект сол сияқты
титрлардың орналасуы мен уақыты туралы мәліметтерден тұрады. Windows Movie
Maker бағдарламасында сақталған жоба файлының типі .mswmm болып табылады. Сақталынған жоба
файлына өзгеріс енгізу, толықтыру үшін соңғы сақталған жерде ашу керек.
Фильм – бұл фильмді сақтау шеберінің
көмегімен сақталған дайын жоба. Бұл фильмді тасымалдау құрылғыларына жазып,
қалаған уақытымызда қалаған жерде көруге болады.
Кадр
- саны жағынан көп кескіндер жинағының бейне көрсетілімі.
Клип – үлкен көлемдегі бейнефайлдардың
белгілі бір бөлігі.
Жоба
файлы - ағымдағы импортталған немесе
жазылған жоба және жүйеленген файлдар мен клиптер файлдарының құрылымы туралы
мәлімет.
Шығыс
файлы – бұл ағымдағы жобада импортталған
мультимедиа (мысалы, аудио немесе бейнефайлдар) немесе кескін файлы. Windows
Movie Maker бағдарламасындағы көрсетілетін дайын клип – бұл шығыс файлының
көшірмесі емес көрсетілімі. Жоба дұрыс жұмыс жасау үшін жоба атын ауыстыру,
өшіру немесе басқа орынға ауыстыру ұсынылмайды.
|
Сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады.
Видеодан түсінгендерін айтады..
Мысалдар келтіреді.
|
Практикалық тапсырма
Жеке жұмыс
10 минут
|
1-тапсырма:
І топ
: «ҚР
Тәуелсіздігіне 25 жыл»
ІІ
топ : «Менің сүйікті қалам –Қызылорда» тақырыптарында суреттерді
пайдалана отырып,музыка қосу арқылы компьютерде фильм жасайды .
|
Жеке жұмыс жасау.
Компьютерге енгізу.
|
Топтық жұмыс
10 минут
|
2-тапсырма:
1- топ: Венн диаграммасы
2-топ:
Ассоциация
|
Топпен жұмыс жасау
Венн диаграммасы
Ассоциация
Постер қорғау
|
Аяқталуы
VІ.Бекіту
5 минут
|
1.
Windows Movie Maker қандай бағдарлама?
2.
Windows Movie Maker бағдарламасында фильм құру үшін нелерді
пайдаланамыз?
3.
Жоба дегеніміз не?
4.
Жинақ дегеніміз не?
5.
Фильм, кадр, клип терминдері нені білдіреді?
|
Үлестірмелі таратпалар, т.б
|
VІI.Бағалау
2 минут
|
Жиынтық
бағалау: 1-тапсырма: Дискриптор арқылы бағалау.
1.Егер
суреттермен ғана орындалса – 1 балл
2.Егер
суреттерге әуен орындалса– 2 балл
3.Егер
әуен арқылы суреттерге жазу жазылып орындалса – 3 балл
2-тапсырма: Дискриптор арқылы
бағалау.
1.Егер 2
сөз ғана табылса – 1 балл
2.Егер 4
сөз ғана табылса – 2 балл
3.Егер
барлық сөз табылса – 3 балл
|
Сурет
Таратпа қағаздар
|
VIІI.Үйге тапсырма
|
Windows Movie Maker
бағдарламасы, шығыс файлы, фильмді сақтау, қолданылатын файл типтері.
|
Реферат жазу
|
Қосымша ақпарат
Internet ресурстары,оқулық, энциклопедия
|
Бағалау
-оқушылардың оқу материалын меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Пән аралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ мен байланыс құндылықтарымен байланыс
|
Саралау — Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Ең қабілетті
деген оқушылар алдында қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Сабақты
қорта келе оқушылардың біліміне қарай төмендегі смайликтер арқылы бағалаймын
Жасыл
смайлик - 5
Қызыл
смайлик – 4
Сары
смайлик - 3
|
Жеке (топпен) жұмыс істеу барысында оқу
материалын басқаларға қарағанда толық меңгерген оқушы оқу материалын түсіндіруге өз мойнына жауапкершілік алады.
|
Оқушылар Windows Movie Maker бағдарламасында жаңа жоба құрып,топпен
жұмыс жасау барысында Венн диаграммасы мен ассоциацияны пайдаланып
бағдарламалардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын жазып, дайындаған жобаларын
қорғайды. Оқушылар бір біріне көмектесуді, ұйымшылдықты үйренеді.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сабақтағы ахуал қандай
болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгірдім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа
сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескерңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|
|
|
|