Сынып: 6 Күні:
«____» ____________ 20____ж.
Тақырыбы: «Дербес
компьютердің замануи даму бағыттары»
Сабақтың мақсаты: Компьютердің
сәулеті туралы түсінік қалыптастыру, компьютердің қызмет ету функциялары мен
негізгі мінездемелері туралы оқып – үйренуді жалғастыру;
Оқушылар білуі тиіс: Конфигурация, компьютердің сәулеті, фон Нейман
сәулетінің принциптері туралы;
Оқушылар үйренуі тиіс: Сәулет түрлерін атап, айырмашылықтарын түсіндіруге,
шина сәулеттің негізгі ұстанымдарын, USB құрсымының басымдылығын, суретті
пайдалана отырып, аналық тақтаның екі негізгі микросызбасын атап, түсіндіру;
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
кезеңі: 1. Оқущылардың сабаққа дайындығын тексеру
2.
Жоқ оқушыларды тексеру.
3.
Үй тапсырмасын
тексеру:
1. Компьютердегі тест сұрақтарына жауап беру,
1. Қайсысы алғашқы есептеу құрылғысы
емес?
A) Шоттар
B) Арифмометр
C) Калькулятор
D) Соробан
2. Программа бойынша жұмыс істейтін бірінші
құрылғы:
A) Арифмометр
B) Холлерит машинасы
C) Шоттар
D) Бэббидж машинасы
3. Бірінші программалаушы кім?
A) Чарльз Бэббидж
B) Гермат Холлерит
C) Ада Аугуста Лавлейс
D) Блез
Паскаль
4. «ЭЕМ буыны» терминнің қалай түсінеміз?
A) Тек бір ғана
ғылыми және тихникалық принциптерге негізделіп
жасаған
ЭЕМ-нің барлық түрлері мен модельдері;
B) Барлық есептеу
машиналары
C) Ақпаратты
өндеуге, сақтауға және тасымалдауға арналған
машиналар
жиыны
D) Процессордың Pentium
моделінің барлық түрлері
5. Бірінші электрондық компьютер болған
есептуіш машина қалай
аталады?
A) АВС
B) ДВК
C) БЭСМ 2
D) ENIAC
6. Алғашқы ЭЕМ қай жылы пайда болды?
A) 1946 ж.
B) 1949 ж.
C) 1980 ж.
D) 1956 ж.
7. Қазіргі кезде компьютердің неше буыны бар?
A) 3
B) 4
C) 5
D) анықталмаған
8. Бірінші буын компьютерлерінің элементтік
базасы – ол:
A) транзистор
B) интегралдық сызба
C) электрондық лампа
D) үлкен
интегралдық сызба
9. Екінші буын компьютерлерінің элементтік
базасы - ол:
A) транзистор
B) интегралдық сызба
C) электрондық лампа
D) үлкен интегралдық
сызба
10. Қай буынның компьютерлері дербес компьютер деп
аталады?
A) екінші
B) үшінші
C) төртінші
D) бесінші
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
C
|
D
|
C
|
A
|
D
|
A
|
B
|
C
|
A
|
C
|
1.1. Қатемен жұмыс
2. Рефераттарды
қорғау;
Жаңа материалды
беру:
1.
Оқушыларды топқа бөлу;
2.
Жаңа материалды меңгерту
(46 – 47 бет)
3.
Өздік жұмыс (оқулық
бойынша): І топ - Джон Нейманның принципі
ІІ топ –
Дербес компьютердің (ДК) сәулеті
ІІІ топ –
Аналық тақта
(Оқушылар тақырыптарды таңдап алғаннан соң, сол тақырып төңірегінде постер
жасап, қорғайды)
Практикалық
жұмыс:
А деңгейі:
Стандарттық
программалардың мүмкіндіктерін пайдаланып, тапсырманы орындау. Компьютерде
орнатылған программалық жабдықтама көрсетілген кесте құрындыр. Жүйелік ПЖ,
программалау жүйелері және қолданбалы ПЖ бөліну қарастырылсын.
Жүйелік программалық жабдықтама
|
Қолданбалы программалық жабдықтама
|
Программалау жүйелері
|
|
|
|
В деңгейі:
Құрылғылардың жүйелік
блок ішінде орналасуын «Paint» графикалық редакторында бейнелеңдер:
Сабақты бекіту:
1.
ДК сәулеті деп нені
атайды?
2.
Процессордың сыртқы
құрылғыларымен өзара байланысы қалай жүзеге асады?
3.
Ашық сәулет принципінің
мәні не?
Сабақты
қорытындылау: Оқушылардың
бағаларын айтып шығу;
Үйге: 1. А деңгейі: 46 – 52 бет оқу, 52 бетіндегі сұрақтарға жауап
беру;
В
деңгейі: Джон фон Нейманның принциптері туралы презентацияны жасау;
С
деңгейі: Смартфондардың архитектурасы кесте, сызбалар жасау;
2. Өтілген
материалдарды қайталау;