Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.С Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Садвакасова А
Сынып: 5 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Жай бөлшек.
Жай бөлшектерді оқу және жазу.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
5.1.1.9 Жай бөлшек ұғымын меңгеру
Сабақтың мақсаты
Жай бөлшектің анықтамасын қарастыру , оның алымы және бөлімі ұғымдарын анықтау, жай бөлшектің жазылуында алымы мен бөлімі нені білдіретініне есте сақтау .
Бағалау критерийі
Жай бөлшекті және оның компоненттерін анықтайды.
Тілдік мақсаттар
Жай бөлшектің алымын және бөлімін нұсқай отырып оқи алады. ( үлес, жай бөлшек, бөлшектің алымы, бөлімі, жартысы, ширегі, сегізден бірі). жай бөлшектің бөлімі бөлгіш, ал алымы бөлінгішті білдіреді.
Құндылықтарға баулу
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті арқылы іске асырылады.
Пәнаралық байланыс
Информатика
Тақырып бойынша алдыңғы білім
Натурал сан ұғымын білу және натурал сандарға қолданылатын арифметикалық амалдарды орындай білу.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Оқушыларды жұпқа бөлу үшін Кіру билеті әдісін қолданамын. Дайындалған қима қағаздарымды қолдарына беремін.
Оқушылардың назарын шоғырландыру
Айырмашылығы неде? әдісін пайдаланып оқушыларға бір бүтін алманы және бөліктерге бөлінген алманы көрсетемін. Осыған байланысты оқушылардың пікірін тындаймын.
Сұрақ-жауап әдісі. Оқушыларға мынандай сұрақтар ұсынамын .
1. 1алманы 2 балаға қалай бөліп беремін?
2. 1 алманы 3 балаға қалай бөліп беремін?
3. Қалай ойлайсыздар осы бөліктерді санмен жазуға бола ма?
Оқушылардың көмегімен бүгінгі сабақтың тақырыбы, оған сәйкес мақсаты анықталады.
Таратылған билеттер арқылы оқушыларды жұпқа бөлемін.
Жұптық жұмыс.
"Ойлан-жұптас-бөліс" әдісі
Оқушыларды жұппен бөліп, оқушыларға 2x2 өлшемдегі шаршы салуды ұсынамын және оны тең төрт бөлікке бөлеміз. Шаршының бір бөлігін бояйды. Шаршының қандай бөлігі боялғанын және қандай бөлігі боялмағанын анықтауды ұсынам. Осыған ұқсас жұмысты 3x4 өлшемді тіктөртбұрышпен жүргіземін. Оны торкөздерге бөліп, қандай да бір бөлігін бояйды.
Жұптық жұмысты жасау арқылы, оқушылар өздігінен жай бөлшек ұғымын тұжырымдайды.
Мұғалім жай бөлшек ұғымының анықтамасына таныстырлым жасайды.
СМС әдісі. Жай бөлшектерді меңгерту үшін оқушыларға үлестірмелер беремін. Оған әрқайсысы шаршыдағы бөліктерді бояп. Жанындағы жұбына береді. Үлестірмелерді кезекпен көтеру арқылы оқушылар басқа оқушыларға өзі құрастырған бөлшектерді оқуға мүмкіндік береді, бөлшектің алымын және бөлімін атайды.
Тапсырма
; бөлшектерінің әрқайсының бөлімі мен алымын атаңыз, олар нені білдіретінін түсіндіріңіз
Дескриптор: Білім алушы
-жай бөлшектің алымын атайды
- жай бөлшектің бөлімін атайды
- жай бөлшектің алымы мен бөлімі нені
білдіретінін түсіндіреді
"Сабақтан шығу билеті" әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.
7 15
17
9
"БС" әдісі кері байланысын қолданамын.
( Білу секторы)
1) Егер саған сабақ ұнаса және тапсырмаларды дұрыс орындасан, дөңгелектің төрттен үшін жасылға
бояңыз, бөлшек түрінде жазыңыз.
2) Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірсең, дөңгелектің жартысын сарыға бояңыз, бөлшек түрінде жазыңыз 3) Егер сабақ барысында саған тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, дөңгелектің төрттен бірін қызылға бояңыз, бөлшек түрінде жазыңыз
Қима қағаздар
Таныстырылым
Қима қағаздар
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Уақытты тиімді пайдалана отырып саралаудың қорытынды, жіктеу, бағалау тәсілдерін қолдандым.
Сабақ барысында оқушыларды қалыптастырушы бағалаудың тәсілдерін пайдаланамын, олар
"ойлан-жұптас-бөліс", "смс", "сабақтан шығу билеті"
Оұушылардың дұрыс отыруын қадағалау
Рефлексия:
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не үйренді?
Сабақтағы ахуал қандай болды?
Жоспарланған саралау іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды ма?
Жоспарға қандай өзгеріс еңгізілді?
Жалпы бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді. (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?