Сабақ: №59.
Сыныбы: 8сынып.
Пәні: Химия.
Күні: 16.04.16.
Тақырыбы: Қышқылдардың химиялық қасиеттері, қолданылуы.
Мақсаты: Оқушыларға қышқылдардың химиялық қасиеттері,
қолданылуы туралы білім қалыпиастыру, қышқылдардың тұрмыстағы маңызына оқушы-
лардың көзін жеткізу,
оқушыларды ұйымшылдыққа, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
А. Оқушыларда
қышқылдардың химиялық қасиеттері туралы дағды қалып-
тасады.
Ә. Шығармашылық
тапсырмалар арқылы баланың шапшаң ойлау қабілеті да-
миды.
Б. Қышқылдардың
ғылымдағы мвңызын байқай біледі. СТО-ға машықтана-
ды.
Сабақтың типі: Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас.
Сабаққа
кіріктірілген модуль: АКТ,
СТО, ОҮБжОБ.
Бағалау: ӨӨБ, ТБ.
Деректер: Тақта, стикер, бағалау парақшалары.
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», РАФТ әдісі, Семантикалық
карта, Кубизм
әдісі,
Рефлексия.
Сабақтың барысы
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы әректеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі 2мин
|
А. Оқушылар назарын
сабаққа
аудару.
Ә. Психологиялық ахуал
туғызу.
Б. Топтарға бөлу.
|
Психологиялық
ахуал.
Топтарға бөліну.
|
Үй тапсырмасын
тексеру 10мин
«Миға шабуыл»
|
Үй тапсырмасы
бойынша сұрақ-
тар беру: Карточка
тарату.
1.
Қышқылдар.
2.
Жіктелуі.
3 Қышқылдарды алу әдістері
|
Мұғалім берген тап
сырманы орындау.
Топ болып СТО ар-
қылы жауап беру.
|
РАФТ әдісі 5мин
|
Өткен тақырыппен
байланысты-
ра отырып, жаңа
тақырыптың
мағынасын ашу үшін
сұрақтар
қоя отырып
түсіндіреді:
Қышқылдардың
құрамы—қыш-
қылдардың химиялық
қасиеті,
қолданылуы.
|
Тақырыптың мазмұ
нын ортаға шығып
талқылайды.
|
Мағынаны тану
Оқулықпен
жұмыс 15 мин
Семантикалық
Карта 5мин
Кубизм әдісі
3мин
|
Жаңа тақырыпты
бөліктерге
бөліп,
оқуға,есептерді шығаруға
беру:
1топ: Қышқылдардың химия- лық қасиеттері.
2топ: №4,5 есептерді шығару.
3топ: №6,7 есептерді шығару.
Оқушыларға
семантикалық кар-
та ұсынылады.
Әр топқа кубикке
жазылған сұ-
рақтар беру:
1топқа: Массасы 12,6г натрий
сульфиті тұз
қышқылымен әре-
кеттескенде неше
моль натрий
хлориді түзіледі?
2топқа: Мөлшері 0,1моль барий
хлориді неше моль
күкірт қыш-
қылымен әрекеттесе
алады?
3топқа: Массалық үлесі 2,4% Н, 39,1% S ,58,5%
О-тен тұра- тын заттың молекулалық фор
муласын табыңдар.
|
Оқушылар мәтінді
оқып, әр өз ойла-
рын ортаға салып
талқылайды.
Оқушылар топ бо-
лып семантикалық
картаны белгілейді.
Кубиктерге жазыл-
ған сұрақтарға жа-
уап беру.
|
Бағалау 2мин
Үйге тапсырма
1мин
Рефлексия 2мин
|
Бағалау парақшасын
тарату.
§ 47
Оқушыларға стикер
толтыру ұ-
сынылады
|
Өздерін-өздері баға
лайды.
Оқушылар үй тап-
сырмасын күнделік
теріне жазып ала-
ды
Ұсынылған стикер-
лерді толтыру.
|
Семантикалық
карта
8сынып. Қышқылдар, химиялық қасиеті
|
Тұз және су
|
Тұз және сутек
газы
|
Алмасу
реакциясы
|
Бейтараптану
реакциясы
|
Металдар қышқылдармен
әректтескенде түзілетін өнім
|
|
+
|
|
|
Қышқылдар негіздік оксид-
термен әрекеттескенде түзіле-
тін өнімдер
|
+
|
|
|
|
Қышқылдар мен негіздердің
өзара әректтесу реакциясы
|
|
|
|
+
|
Қышқылдар мен тұздардың
\арасындағы реакция
|
|
|
+
|
|