Конспект итогового занятия в старшей
группе №2
Выполнила: воспитатель
Сулейманова Ралина Байзавиевна
Цель:
Обобщить полученные знания детей.
Задачи:
-
Различать и называть геометрические фигуры, знать их характерные отличия, счет
до 10;
-
Конструировать на плоскости заданный рисунок из геометрических фигур;
-
Умение называть времена года и их признаки;
-
Умение называть названия художественной литературы по ключевым словам,
инценировка театра;
Ход занятия:
Беренче
станция «Математика станциясе».
Карагыз
әле балалар, сез нәрсә күрәсез?
Т:
Урманда хайваннар яши,эйдэгез эле аларны чутлап алый эле..
Нинди
кыргый..нинди йортлы..Эйдэгез аларга кучтэнэч бирик..(1 аюга- 1 алма)
Б:төлке,бүре,аю,куян,тиен,керпе-
кыргый, йорт
хайваннары-сыер,дунгыз,сарык,бэрэн,кэжэ,угыз
Сез
ничек уйлыйсыз, бу нинди станция?
Т:
Әйләнә-тирә
дөньяны
тану
станциясе.
Т:
Балалар рәсемнәргэ карагыз
әле ,
нәрсә ясалган? Ел
фасыллары билгеләрен әйтеп чыгыгыз әле.
Б:
Рәсемнәрдә төрле ел фасыллары ясалган.
-Көз-кошлар
жылы якка очып киттэлэр,жилләр исә,яфраклар жиргэ төшэ;
жэй-яшел
үләннәр үсә, кояш нык җылыта, күбәләкләр оча .
кыш-ак
кар яуган, чыршылар карлар белән капланган,урманда салкын ;
яз
-кечкенә яфраклар агачларда үскән,кошлар жылы яклардан әйләнеп кайталар.
Т:
Балалар,
елда ничә ел фасылы бар?
Б:
Дурт
Т:
Айларны
әйтеп бирегез әле.
Б:
Кыш – декабрь, январь, февраль.
Яз
- март, апрель, май.
Җэй
- июнь, июль, август.
Көз
- сентябрь, октябрь, ноябрь.
•
Дөрес . Ә хәзер айтегез миңа, нинди агачлар сез беләсез?
Б:
имән, каен, усак, чыршы ( дуб, тополь, клен, осина, ель) и т. д.
• Ә
нинди күчмә яки
кышлаучы кошларны сез беләсез?
Б:карга,күгәрчен,кызылтуш,
песнәк,чыпчык)
Безнең
сәяхәт дәвам итә. Алга таба киттек.
Балалар
карагыз әле бу станциясе бик күп китаплар. Бу әкият станциясе.
Т:
Сез ниндиәкиятләр беләсез?.Мин сезгә
аерым сүзләрен эйтэм, ә сез нинди әкияттэн икәнен эйтерсез
А)
Бабай,
әби,кыз ,акбай,песи,тычкан(«Шалкан»);
Б)
Әби, бүре,әни, кыз («Кызыл
башлык»);
В)
Ниф-Ниф, Наф-Наф, Нуф-Нуф, Буре («Оч дунгыз»);
Г)
Тычкан,төлке,куян,бака,буре,аю
(«Теремкэй»);
Д)
Өй,кәҗә,кәҗә бәтиләре,бүре («бүре һәм җиде кәҗә бәтие»);
Э
хәзер
«Шалкан» әкиятенә
театр күрсәтик.
Т:
Балалар, безнең
сәяхәт бетте.
ТАБЫШМАК станциясы
Яңгырлы да карлы да,
Ә каеннары сулы.
Бөреләре туп-тулы – Елның кай фасылы? (Яз)
Боз һәм кар эреде,
Сулар йөгерде.
Еглап елгалар,
Яшьләр түгелде.
Көннәр озая,
Төннәр кыскара,
Бу кайсы вакыт?
Я, әйтеп кара? (Яз)
Йөзәм, ләкин суда түгел,
Йөзәм сезнең өстә мин.
Шат чагында ап-ак
булам,
Кайчак кара төстә мин. (Болыт)
а)
Мин әйтәмен: кар-кар,
Монда кемдер бар, бар.
Танып кара: бар, бар.
(Кара карга)
б) Гөлдер-гөлдер,
гөлдергү,
Күк күгелҗем, миндер бу.
(Күгәрчен)
в) Тук-тук, тук итәм,
Агачтагы кортларны Юк
итәм. (Тукран)
г) Чык-чырык, чык-чырык,
Ник көләсең шырык-шырык? (Чыпчык)
Күктә
оча, суда йөзә, Муены озын, горур кош. Кара да була ул, ак та Исеме аның ...
(аккош)
в)
Агач башында йорты,
Эчендә
яши – җырчы. (Сыерчык)
г)
Ары да чут-чут,
Бире
дә чут-чут.
Төскә
матур булмаса да, Сайравына тиңнәр юк. (Сандугач)
д)
Кулы юк – балчык ташый.
Балтасы
юк – оя ясый. (Карлыгач)
а) Өй башына утырган,
җир йөзен нур белән тутырган. (Кояш)
б) Зур палас төбендә
йомры калач. (Ай һәм йолдызлар)
в) Төнлә калка, көндез ята. (Ай)
Ул булса көн, ул булмаса
төн. (Кояш)
Т:
Балалар,
сезгә нәрсәләр ошады?Нәрсә истә калды? Сиңа нәрсә
күбрэк ошады?
Рәхмәт
сезгэ балалар,булдырдыгыз!