Сабақтың тақырыбы.: Тригонометриялық теңдеулерді шешу.
Мақсаты.:
Танымдылық: - Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу
жолдарын бекіту.Тригонометиялык теңдеулердің шешу жолдары. Әртүрлі
тәсілдерді қолдану..
Дамушылық: - Логикалык
ой өрісін дамыту.
Тәрбиелік: - Көрсетілген мақсатқа жету.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың ұраны: «Негізгі
мақсат ол жеңіс»
Әдіс тәсілдер: Ізденпаздық. Дебат.
КөрнектілікТаблица, слайдтар, ТСО.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезңі.
(психологиялык
дайындык, Мақсат қою.
).
ІІ. Ұй тапсырмасын тексеруі.
№107 (б,г)
б) г)
және
және
Жауабы:
Жауабы: 2* ,
№109
а) sin x + sin 3x = 0 б) cos 2x – cos 6 x = 0.
2 sin 2x cos (-x) = 0 2
sin 2x * sin 4x = 0
sin 2x = 0 немесе
cos (-x) = 0
sin 2x = 0 немесе sin 4x = 0
2x = Пn, n . Cos x = 0
2x = Пn, n .4x = Пn, n .
жауабы: жауабы:
в) sin 3x – sin 7x = 0 г) cos x + cos 2x = 0
2sin (-2x)* cos 5x = 0 2
cos 1.5x * cos 0.5x = 0
Sin 2x = 0 немесе
cos 5x = 0 cos
немесе cos
немесе немесе
немесе немесе
жауабы: жауабы:
несее немесе
ІІІ. Ауызша
1.
Теңдеу дегеніміз не ? Теңдеуді
шешуді қалай түсінеміз ?
2.
Қандай теңдеу
тригономериялық деп аталады?
3.
Қандай айырмашылық бар
алгебралық немесе тригонометиялық теңдеулер ?
4.
Теңдеуді шешу.
а) сos x = (1б), б) sin x = (1б), в) tg x = 1 (1б)
x = x=(-1)n+1я х =
г) 2 cos x = 1 (1б), д) 3 tg x = 1 (1б),
е) sin 4x = 1 (1б)
х = х =
ж) cos
(x + ) = 0 (2б)
x =
IV.
Диктант (Егер дұрыс борса 1-ді ,қата болса 0-ді)
1. sin х = Қарапайым түрі. (1)
2.Тригонометриялық
теңдеудің бір түбірі болады (0)
3. у = arcsin х Функциясының графигі симметричен графику функции у = sin х функциясының графигіне относительно прямой у = х. түзеуі бойынша симметриялы.
4. у = сos x –функциясы
жүп . у = arcсos x –тақ
(0)
5. у =sin х және
у = arcsin х
–тақ(1)
6 у =sin х функциясының мәндер облысы [-1;1] аралығынды жатады (1)
7. sin х = 1теңдеуінің түбірі тең (0)
8. sin2 х + сos2 x = 1 (1)
9. 2 tg x = 1 теңдеуінің түбірі тең (0)
10. Егер sin х = а, синусоида мен у =
а түзеуінің қыйылысу нүктелері
шексіз. (0)
V. Тақырып
көлемінде гі жұмыс:
Білем
|
Білгім келеді
|
Ескерту
|
1) Тригонометриялық
формулалар
а) Қосындының
б)
в) двойных углов основные тригономет-рические формулы
г) формулы решения тригонометрических уравнений
|
ТРигонометриялақттеңдеулерді қалай шешеміз
.
І.Методом сведения к квадратному уравнению.
ІІ. Методом разложения на множители.
ІІІ. Однородные уравнения и т.д.
|
Әр түрлі теңдеулерді шеше білу.
различные уравнения и системы уравнений
|
І. Метод сведения тригонометрического уравнения к
квадратному уравнению.
Уравнение какого вида называется квадратным?
Как вы понимаете «метод сведения» к «квадратному
уравнению?»
Пример 1: 4 - сos2 x = 4 sin х.
Решение: сos2 x = 1 - sin2 х, подставим в уравнение 4 – (1 - sin2 х) = 4 sin х.
4 – 1 + sin2 х – 4 sin х = 0
sin2 х – 4 sin х + 3 = 0
Если sin х = u, то получим
u2 - 4u + 3 = 0
к = -2
Д = 4 – 3 = 1
u1 = 2 – 1 = 1; u2 = 2 + 1 = 3
Исходное уравнение равносильно совокупности уравнений.
sin х =
1 или sin х = 3; sin х = 3 не имеет решения
x = Ответ: x =
ІІ. Метод разложения на множители. Как вы
понимаете; «разложение на множители?»Что значить разложить выражение на
множители?
-
А какие, способы разложений на множители вы
знаете?
-
способ группировки,
-
вынесение общего множителя
за скобки;
-
применение формул
сокращенного умножения;
-
путем преобразования
тригонометрическими формулами.
Пример: 1. sin2 х
- sin х = 0 (устно)
sin х (sin х -
1) = 0
sin х =
0 или sin х – 1 = 0 х = П
sin х = 1 х = Ответ: П; х
=
2. 3 сos x + 2 sin 2х = 0
3 сos x + 4 sin х сos x = 0
сos x (3 + 4 sin х) = 0
сos x = 0
или 4 sin х + 3 = 0
х = sin х = х
= (-1)n+1 arcsin
Ответ: х = ; (-1)n+1 arcsin
3. sin х + sin 2х + sin 3х = 0
т.к. sin α + sin β = 2 sin
(sin х + sin 3х) + sin 3х = 0
2 sin
2 sin 2х сos (-x) + sin 2х =
0
sin 2х (2 сos x + 1) =
0
sin 2х = 0 или 2 сos x + 1 =
0
2х = Пn, n сos x =
x = x =
Ответ:
VI.
Самостоятельно: (проверка
ответов с помощью кодоскопа)
1.
tg2x – 3tg x + 2 = 0 (2б)
2.
2 cos2x + 5 sin x – 4 =
0 (3б)
3.
ctg2x – 4 ctg x = 0 (2б)
VII. Д/з
§ 10 №113; 114; 115; 116 все (б,г)
VIII.
Итог урока:
Подсчитываются баллы n >
15 -«5»
10<n<14 -«4»
8<n<10 -«3»
IX.
Рефлексия:
Х. Цветограмма.