Сабақтың тақырыбы: Санды теңдіктер, теңсіздіктер және
өрнектер.Теңдеулер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік
Оқушылармен Алгебраның элементтерін (өрнек түрлері, құру, оқу, жазу,
мәнін табу, салыстыру, теңдеу және оны шешу) пысықтау. Арифметикалық
амалдардың түрлері мен қолданылуы, реті туралы білімдерін пысықтау.
Дамытушылық:
Арифметикалық амалдар, есепті шығару және түрлендіру, ауызша және
жазбаша есептеу дағдыларын дамыту. Оқушының есептеу дағдыларын дамытуға
арналған жаттығулар арқылы логиканы дамыту.
Тәрбиелік:
Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым-қатынасқа
тәрбиелеу.
Сабақтың
типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Сабақтың
түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері:
Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс.
Көрнекілік:
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау
кезеңі..
Жаңа сабақ.
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс.
1. Кесте бойынша
есептер құрастыру.
Бағасы
|
Саны
|
Құны
|
100 теңге
|
5
|
? теңге
|
100 теңге
|
7
|
? теңге
|
100 теңге
|
8
|
? теңге
|
100 теңге
|
х
|
? теңге
|
теңдеу
теңдік
теңсіздік
әріпті өрнек
2. Неше теңдеу, неше
теңдік, неше теңсіздік, неше санды өрнек, неше әріпті өрнек бар?
Х+92=192
7×4-8=36:4×5 384:4+902
234-х=134
42:7 >72:8 х:7=8
63:х=9
(а+9)−209 б×5=45
3. Өрнек құр және
оның мәнін тап:
(200+300):5=100
(400−200):5=40
(600−500) ×3=300
(200+100)×2=600
4,5 тапсырмалар
салыстыру.
6. 100−ге дейін
ондықтармен сана
1000−ға дейін
жүздіктермен сана
100−ден бастап
кему ретімен жүздіктермен сана
1000−нан бастап
кему ретімен жүздіктермен сана
7.
2 м × 3 6
м:3 3 т × 2 6 т
:2
20 дм ×
3 60 дм :3 30 ц
×2 60 ц :2
200 см × 3 600
см :3 300 кг ×2 600
кг :2
9. Сандардың жазылуында
әр цифр нені білдіреді?
а) 459, 495, 549,
594, 954, 945
ә) сандарды жаз,
разрядтық қосылғыштарға жікте:
888=800+80+8
808=800+8
880=800+80
800
Оқушының есептеу
дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар орындау 10−тапсырма
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен
белсенділігін бағалау.
Үйге тапсырма: 8