Жолда
жүру ережесі
Сабақтың тақырыбы: Жолда жүру
ережесін сақтаймыз!
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды жолда
жүру ережесімен таныстыру .
2.
Жол қауіпсіздігін есте сақтауға, білуге жол ережесінің
белгілерімен
таныстыру
3.Оқушыларды
көшеде дұрыс жүріп, жол ережесін сақтауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері
салынған суреттер , интерактивті тақта, жол
ережесіне
арналған кітаптар.
Сабақтың барысы: 1.
Ұйымдастыру кезеңі :
Кіріспе : «Жол травматизмінің алдын
алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз.
Жол
заңы дұрыс жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәртібін
бұзба , ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе
балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны ,
шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машинаға жабысатыны
,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін
бұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегіне ілініп қаза тауып ,
кейбіреулері жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып
қалады.
Сондықтан
әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты
мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті
оқушы көшеде, жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды.
Сонымен қандай бала жол ережесін бұзбайды ?
Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала .
Мұғалім : Ал енді » Жолда жүру
ережесін сақтаймыз! » атты тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймын
.
ІІ. Негізгі бөлім:
Тақтадағы жұмбақтарды шешу:
Жұмбақтар
1.
Ала таяқ
ұстаған,
2.
Көше бойлап аяңдайды,
Жол
тәртібін
нұсқаған.
Адам
тасып аялайды.
Өміріңді
күзеткен, (Автобус)
Ысқырықпен
түзеткен. (Милиционер)
3.
Көліктің қаншасын үстінен өткізген ,
Іргеден
басталып , алысқа жеткізген. (Жол)
4.
Жоқ өзінде бас та , ауызда да , құлақ та ,
Бақырайған
үш көзі бар бірақ
та.
(Бағдаршам)
5.
Арқаным бар тым ұзын,
Ала-алмайсың
бір үзім.
Табыңдаршы,
балалар,
Бұл
жұмбақтың шешуін. (Жол)
6.
Өзі сөйлей білмейді,
Бірақ
«Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам»
Мұғалім : Бағдаршам
өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оның сырын біліп , тіліп
алу баршамызға керек.
1.
Неге ?
Біздің
қаламызда , сол сияқты біздің еліміздің қала ,
ауылдарына бәріне ортақ көше қатынас ережесі енгізілген.
Бұл ережені оқушылар да , үлкендер де , яғни барлық
жүргізушілер , көлік жүргізетін жүргізушілер де
бұлжытпай орындауы керек.
2.
Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен , көрейік .
Мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші.
3.
Жиек жол деген не ? Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол .
4.
Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды ? Көлік жүретін
көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді.
Тақтада
Қызыл – Тоқта !
Сары – Сақтан !
Жасыл – Жол ашық!
Құндызай
: Қызыл көзін ашқанда ,
Сынық
сүйем баспа алға !
Диана
: Сары көзін ашқанда ,
Қарап
қалма аспанға !
Сұлупан:
Жасыл көзін ашқанда ,
Өте
бергін , жасқанба !
Оқушылар
бағдаршам сигналдарын қолдарына ұстап , кезегі келгенде көрсетіп
тұрады.
Ән: Бағдаршам
1.
Көшеде біз сақ болайық ,
Қаймықпасын
ата – ана .
Жолда
сен бол лайық,
Жас
ұлан деген атқа
Қ- сы :
Әрқашан
күн сөнбесін,
Аспаннан
бұлт төнбесін .
Қасымда
болсын анам,
Болайын
мен де аман !
2. Жолда жүру әліппесін
Білген
жөн бес саусақтай.
Сонда
ғана жүре аласың ,
Сен
өзіңді сау сақтап
Сахналық көрініс: «Маймақ аюдың
достары»
Инспектор :
Медбике
апамыз бәрімізді емдейді ,
Ауырса
адамды, аңды да емдейді .
Отырған
мынау Медбике апаға
Айтыңдаршы
, кане кімдер келмейді ?
(Осы кезде басын ақ шүберекпен таңған
, сыртынан қан шып – шып шыққан аю өкіріп келе жатады)
Инспектор :
Апа,
қараңыз мына сұмдықты ,
Маймақты
кім қыңжылтты ?
Мед.бике:
Маймағым,
не болған өзіңе,
Көкпеңбек
ісінген бас – көзіңде ?
Аю:
Айтайын
мен жасырмай шынымды – ай,
Сақтап
қал , апа жанымды шыбындай.
Жармасып
бал тасыр машина үстіне
Домалап
түсіп шыңғырдым құлындай.
Мед.бике:
Бір
асар тәтті бал үшін,
Тәртіпті
бұздың қарынның қамы үшін.
Міне,
енді еңіреп тұрғаның ұят – ақ,
Тәртіп
керек , біліп ал , жан үшін !
Аю.
Медбике
апа, инспектор жолдас , енді тәртіпті бұзбаймын.Кешіріңіздер мені!
Мұғалім : – Бағдаршам жоқ
көшелерден қалай өтеміз ?
Егер
өтетін жерде бағдаршам болмаса көшеден өте
бере әуелі сол жаққа қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде ,
оң жағымызға көз саламыз. Егер ол жақтан машина
келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте тұрамыз. Ендеше,
мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік.\
Оқушы
қалай өтетінін көр сетеді.
Инспектор Рақымжан:
Көреген,
дәу қырағы.
Көшемізде
тұрады.
Оның
аты – бағдаршам,
Жол
сілтейді әрқашан.
Ол
бергенде команда,
Бағынамыз
әмәнда.
Бағдаршам Қалдымұрат:
Тұрамын
көшенің қиылысын тұрақтап,
Қашпаймын
мүдіріп , ешқандай сұрақтан.
Белгісі
жолдардың төрт топтан тұрады,
Жарқырап
көрінер түнде де жырақтан.
Бағдаршам Дәурен:
Ашса
кезек үш көзін,
Айтты
деп ұқ үш сөзін.
«Тоқта,
сақтан, жол ашық!»
Жүрме
жолға таласып.
Диана:
Төрт
топтан құралған,
Белгілер
туыстай.
Жол
сілтеп тұрады.
У-шусыз
ұрыспай.
Сақтандыру , ескерту белгісі Манар :
Қып
– қызыл үшбұрыш,
Қауіптен
сақ бол деп сәт – сапар жолдаған.
Аман
– сау жүреді жаяу да , көлік те ,
Мен
берген белгіні сақтаған , қолдаған.
Тыйым салу белгісі Қасымхан:
Қызылмен
боялған , шеңбермін аумақты,
Тыйымшыл
белгімін , қаталмын салмақты .
Мен
тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге,
Қауіп
бар , бағдарла көз салып жан – жақты.
Міндеттеу белгісі Томирис :
Белгімін
көрсетер жылдамдық бағытты,
Міндетті
бұрылыс , әйтпесе қауіпті.
Барлығын
анықтап тұрамын жолыңда,
Абай
бол , шартыңды міндетті орында !
Ңұсқау белгісі Ислам:
Баратын
жеріңнің бағытын , тұрағын,
Үн
– түнсіз жол сілтеп , жол нұсқап тұрамын.
Күндіз
де , түнде де от болып жанады,
Көк
түске боялған төрт бұрыш шырағым.
Мұғалім: Балалар, біз әр
белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік.
Қорытындылау :
Мұғалім : Балалар, бүгінгі сабақты
қорыта келе «Жас дәуірдің балалары» әнін айтайық. Деніміз сау, еліміз тыныш,
жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорыта келе:
Ирек
– ирек көшелер,
Көше
деген мың ирек.
Қиындыққа
әйтсе де,
Үйренесің
біртіндеп.
Барар
жерге асықпа,
Бәйге
алмайсың бұрын кеп.