Күні:10.10.2016ж
Сынып: 1 «Б»
|
Қатысқандар саны: 17
Қатыспағандар саны:
|
Пәні:
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
|
Сауат ашу
№105
Байменова Гүлзира
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мектебіме саяхат. А
дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.9.1 әріпті тану,
ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.3.8.1 жазу жолын,
жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазуу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп,
тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде
қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы,
мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне
деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер, ана тілі сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба ,
таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5 минут
|
Сергіту сәті.
Психологиялық
дайындық.Шаттық шеңбері.
Оқушылармен сәлемдесу.Үш
тілде амандасу.
Бүгінгі көңіл-күйді сұрау
басбармақ арқылы
Өткен сабақты қайталау
«А дыбысы мен әрпі»
Сұрақ-жауап әдісі
Дыбыс дегеніміз не?
-Дыбысты біз
айтамыз,естиміз
Әріп дегеніміз не?
-Әріпті біз
жазамыз,көреміз
-Дыбыстар нешеге
бөлінеді? 2-ге
-Дауысты дыбыс,дауыссыз
дыбыс
Дауысты дыбыстарды қандай
дөңгелекшемен белгілейміз?
-Қызыл
-Дауыссыз дыбыстарды ше?
-Көк
-Буын дегеніміз не?
-Сөзде қанша дауысты
дыбыс болса,сонша буын болады.
-А дыбысы қандай дыбыс?
-Дауысты дыбыс
|
Шаттық шебері
|
Сабақтың ортасы
8 минут
|
«А» әрпінің баспа және
жазба түрімен таныстыру.
А әрпін енді кәне мен
тақтаға салып көрсетемін сендер соны мұқият қараңдар:
Жоғарыдан -оң жаққа қарай имектелген көлбеу
- сол жаққа қарай имектелген көлбеу
белін қысқа сызықпен сызамыз – бұл бас әріп.
Толық құрсау дөңгелектенген және имектелген көлбеу сол жаққа қарай(а)-бұл
кіші әріп.
А-бас әрпімен сөйлемнің
басында, адамның аты, қаланың аты келеді, кіші әрпімен сөйлемнің соңында,
ортасында жазамыз.
Ауада жазу, тақтаға жазу.
|
Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
8 минут
|
№1 тапсырма.
Мектеп ішіне А әрпімен
бірге саяхат жасап көр.
Әли мен Мерей «А» әрпімен
мектеп ішіне саяхатқа шықты. Олар асханаға барды. Оған «А» әрпі
нан,айран,банан әперді. Олар саяхатты ары қарай жалғастырды. Мынау-кітапхана.
Кітапханашы оларға мектеп туралы өлеңдер жазылған кітапты ұсынды. Олар
кітапханадан шығып,спортзалға барды.
Біздің мектебімізде асхана,кітапхана,спортзал
бар.
«Сөз ойла,тез ойла» ойыны
|
Түрлі тапсырмалар
|
Аяқталуы
10 минут
|
№2 Суреттердің көмегімен
сөздерді оқы. Суретпен жұмыс
Алма,айран,асық,кітап,арқан,нан
№3 Бұл заттардың қайсысын
асханадан көресің?
Жеке жұмыс
Алма,айран,нан
Дәптермен жұмыс
Жазу
кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз.
- Балалар А дыбысынан келетін біздің сыныпта ұл-қыздар бар ма?
-Айдана,Айдос,Аяулым
|
Оқулық, дәптерлер.
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Рефлексия
|
Кеменің суреттері
|
Дифференциация –
оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған
бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді,
көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне
деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
|
|
|
|