Қысқа мерзімді жоспар
Бір орында тұрып ұзындыққа секіру Мектеп: Ісмет Кеңесбаев атындағы жалпы орта мектеп
Күні: 30.11.2017ж
Мұғалімнің аты-жөні: Нәлібай Мақсат
Сынып: 5г
Қатысқаны: 10
Қатыспағаны:-0
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
5.2.1.2. Тақырыптың маңыздылығымен танысады, денесін жаттықтырады,алған білімін өмірде қолдана алады.
Орнынан ұзындыққа секіру техникасын үйренеді.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар орындай алады:
Бір орында тұрып ұзындыққа секіре алады
Оқушылар көпшілігі орындай алады:
Негізгі дене қозғалыстарын орындай алады
Кейбір оқушылар орындай алады:
Негізгі дене қозғалыстарын қарапайым жаттығулармен байланыстыра алады, ұзындыққа секіре алады.Берілген тапсырманы тез меңгеріп,жылдам орындай алады.
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады:
Бір орында тұрып ұзындыққа секіре алады
Айтылым
Оқылым
Тыңдалым
Жазылым
Пәнге қатысты сөздік мен терминдер:
сөре, мәре, метр,старт,финш,секундомер
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер:
Негізгі қозғалыспен қарапайым жаттығулардың немен байланысты екенін біледі, түсіндіре алады.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай жануарлар ұзындыққа секіріп жүреді?
Қалай ұзындыққа секіруге болады?
Не себепті .....деп ойлайсыз?
Ережеге сай секіре аласың ба?
Кенгру,қоян,тиын,құрбақа т.б Олардың жаратылысы секіруге бейім деп ойлаймын.
Ишара:Ысқырық арқылы белгі беру, метр арқылы ұзындықты есептеу.
Алдыңғы оқу
Күнделікті қолданатын жаттығулар
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Сабақтың басы
Сапқа тұрғызу.
Мәлімет тапсырғызу.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Оқушыларды сапқа тұрғызып, қауіпсіздік ережелерін ескерту.
Бой жазу жаттығулары.
Жүру: аяқтың ұшымен, өкшемен, аяқтың ішкі және сыртқы жағымен .
Спорттық жүріс.
Жүгіру.
Арнайы жүгіріс жаттығуларын жасау.
Тізені көтеріп жүгіру.
Аяқты артқа лақтыра жүгіру.
Түзу аяқты алға лақтырып жүгіру.
Оң жағымен жүгіру.
Сол жағымен жүгіру.
Кері жүгіріс.
Оң жәнет сол аяқпен биікке секіріп алға қозғалу.
Теріс қарап жүгіру.
Жылдам жүгіру.
Жалпы дене дамыту жаттығулары.
Ресурстар
Сабақтың ортасы
Қауіпсіздік ережесі: Спорттық киім өзіне шақ болу керек.Спорттық аяқ киімнің табаны резина болу керек.Секіретін жерде бөгде заттардың болмауын қадағалау,секіретін оқушының алдында көлденең тұрмау.
Топ ережесін еске түсіремін,тақырыпқа сай ресурстар мен постер жасау.
Ұзындыққа секірудің үш кезеңін түсіндіру.
1.Серпілу (Жерден көтерілу)
Секірер алдында сызықты баспау.Жерден көтерілу кезеңінде жылдамдықты төмендетпеу және серпілген аяқты дереу тіктей жазып, денені жоғары жіне алға қарай қалықтай ұшу.
2. Самғау (ұшу немесе қалықтау )
Екі аяқтың тізесін бір деңгейге келтіріп,сол тәсілде аяқты кеудеге жақындату.Тізе төске жақындаған кезде ,кеудені де тізеге қарай бүгу.Тізенің кеудеге жақындаған сәтінен бастап осы мезетте жерге түсуге әзірлену.
3.Жерге түсу.
Жерге екі аяқпен бір мезетте түсу .Жерге түсуге жақындағанда қолды алға аяқтың басына қарай созу,кеуденің алға шығуын тездете отырып дереу кейін кету.
Оқушылар жеке-жеке ұзындыққа секіреді
Ұлттық дайындық деңгейі (ұл)180 см қыздар 160 см
Президенттік деңгей (ұл)180 см қыздар 165 см
Оқушыларды санау арқылы 2 топқа бөлемін.
Оқушылар жұптасып жарыса ұзындыққа секіреді.
Секіру барысында жіберілген қателіктер ескертіліп, түзеу жаттығуларын жасайды:
Секірушінің бастапқы қалпы аяққа толық отырып, қолдары тым биікке көтерілген жағдайда ;
Ұшу сатысында тізе бүгілмеген және кеудеге қарай тартылмаған жағдайда ;
Қону кезінде аяқтарын алға шығарып алған жағдайда;
Серпілу бір ғана аяқпен орындалған жағдайда ;
Секіруші жерге қону сатысын аяқтың ұшымен орындаған жағдайда;
Алысқа секіру
Тізбекті саппен бір сызыққа келіп тұрған үш командан
ың ойыншылары бір-бірден қос аяқпен секіреді. Қайсысы алысқа секірсе, сол өз командасына 1 ұпай алып береді.Ойыншылар таусылғанша ойын жалғаса береді.
Ысқырық, алаң, бор, метр өлшеуіш.
Сабақтың соңы
Дене қызуын бастапқы қалыпқа келтіру, тыныс алуын реттеу.
Жалпы сапқа тұрғызу.
Сабақты қорытындылау.
Оқуышларды бағалау.
Үй тапсырмаларын беру.
Кері байланыс
Білемін Білгім келеді Біледі
Бағалау
Оқушылар өзара бірін бірі «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды.
ысқырық, метр,бор
Қосымша ақпарат
Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түсіндіресіз?
Бғалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Секіру көрсеткішін жоғарылатамын.
Математика, дүниетану пәндерімен байланыстыру.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
Жоспарланған сабағым өз мақсатына жетті. Оқушылар Жеңіл атлетика туралы мәлімет алды және секіру әдістерін үйренді. Сабақ өз деңгейінде өтті.Сабақтағы уақытым тиімді жұмсалды . Оқушыларға «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын еркін жеткізді. Топтық жұмыста оқушылардан үйлесімділік, ауызбіршілік, біріккен жұмыс көре алдым. Әр топтың көшбасшылары өзі үйренумен қоса үйренуі қиын оқушыларға да түсіндірді.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту немесе оқуға қатысты)
«Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалау
Жеңіл атлетика туралы мәлімет іздеу
ҚР білім беру жаңарту аясында денешынықтыру пәні бойынша жалпы білім беру стандарты жасалынған оқу бағдарламасының ұзақ және орта мерзімді жоспарлау негізінде қысқа мерзімді жоспарладым
Созақ ауданы
Ісмет Кеңесбаев атындағы жалпы орта мектебінің денешынықтыру пән мұғалімі
Нәлібай Мақсат
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Бір орында тұрып ұзындыққа секіру
2017 жыл