Инфоурок Математика Другие методич. материалыОндықтарды қосу және азайту

Ондықтарды қосу және азайту

Скачать материал

Батыс Қазақстан облысы

Орал қаласы

№22 ЖОББМ

Бастауыш сынып мұғалімі Кабдрахманова Турсынгуль Гайнетденовна

Сабақтың тақырыбы: Ондықтарды қосу және азайту.

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:толық ондықтармен арифметикалық амалдар орындау дағдыларын қалыптастыру;

Дамытушылық:оқушылардың ойлау, есте сақтау, іскерлік дағдыларын, пәнге деген қызығушылығын арттыру. Топпен жұмыс істей білуге дағдыландыру.

Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, еңбекқорлыққа,  тапқырлыққа, алғырлыққа және өсімдіктерді аялауға, қорғауға  тәрбиелеу.

Әдісі: ізденушілік, сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс, топтық жұмыс, түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушы назарын сабаққа аудару.

ІІ. Психологиялық дайындық.

Балалар, бүгінгі ауа райы бұлтты, жаңбырлы болғанмен біздің көңіл күйімізге еш әсер етпейді. Себебі "Алтын күн" бізде қонақта, ол бізге арнаған тілегін өлең жолдарымен білдіргісі келеді.

Қайырлы таң, досым,

Қайырлы күн болсын!

Күнделікке бүгін

Кілең бестік толсын.

Қызығушылықты ояту:

Балалар мына жердефигуралар жатыр бәріміз өзімізге ұнаған фигураны таңдайық

       Ол үшін алдарыңда ақпарақ жатыр соған ұнаған фигураны бейнелей қойыңдар.Фигуралардың қасиетін айту.Балалар сіздер бұл фигуралардыжай таңдаған жоқсыздар. Мен сіздер сырын түсіндірейін.

Ұшбұрыш-лидер адам болады. Алдына қоыған мақсатын орындай алатын ,күш қуаты мол өзіне -өзі сенімді алдына қойған мақсатына жете алады.

Дөңгелек- таңдағандар жоғарғы сезім талғамы жоғары  басқалардың жағдайын жақсы түсінетін , жан-жағындағыларға жақсылық жасайтын жүрегі кең адам.

Төртбұрыш-Өзініңде өзгеніңде жұмысына ұқыпты қарайтын өзініңде өзгеніңде пробллемасын шешуге тез шешім қабылдайтын , жеңіс, жетістік ұранымен жүретін адам.

 

III.Өткенді қайталау(слайд)

«.Иә және жоқ» ойынын ойнаймыз

               -  Қосудың компонентін атау .1. 5+3=10

-Азайтудың компанентін атау .2.8-3=5

3. 6+4=9  4. 9-3=5 5.қосудың компанеттері қосылғыш, қосылғыш, қосындының мәні6 .5+2артық 7.      6+4кем 9-дан 8. Азайғыш ,азайтқыш қосудың компонеттері

 

ІҮ. Жаңа сабақ.

-Сандарды оқы: 2ондық, 4 ондық, 1 ондық, 3 ондық.

- Бұл сандардың жазылуы туралы не айталасыңдар? (Бұл сандардың жазылуында ондық деген сөз бар.)

- Осы ондықтардың әрқайсысының өзінің атауы бар екенін білесіңдер. Суретке қарап дұрыс ата. (слайд)

1онд. - 10(он)

2 онд.- 20(жиырма)

3 онд.-30(отыз)

4 онд.- 40(қырық)

5онд.- 50(елу)

6 онд. – 60(алпыс)

7 онд.- 70(жетпіс)

8 онд. – 80(сексен)

9 онд.- 90(тоқсан)

10 онд.- 100(жүз)

- Ондықтар туралыне білгілерін келеді тағы? (ондықтарды қосуға және азайтуға бола ма?).

- Бұл сұраққа жауап беру бүгінгі сабағымыздың мақсаты.

-Олай болса, сабақтың тақырыбы «Ондықтарды қосу және азайту»

Ү. Салыстыр.

Оқушыларға бағандағы мысалдарды салыстыруды ұсынамын(слайд)

7-5                  7онд.- 5 онд.

2+4                 2 онд.+ 4 онд.

5-1                  5 онд. – 1 онд.

  Балалар ондықтарды қарапайым жай бірліктер сияқты қосады, азайтады деген қорытындыға келеді.

ҮI. Оқулықпен жұмыс.

№ 1, 168 бет.

І-топ: 3 онд. + 2 онд.=5онд.               ІІ-топ: 7онд.- 4онд.=3онд.

          30+20=50                                                70-40=30

       9онд.- 5онд.=                                           2онд. + 6 онд.=

        90- 50=                                                     20 + 60=

-          Балалар, күнделікті өмірде нені ондықтармен санауға болады? (жұмыртқаны, түймені, дәрі таблеткалары, т.б.) (Слайд сәйкестіру)

-          Енді мамандық иелері ретінде, өз игергендерінді ортаға саласыңдар

Сергіту сәті «Қарлығаш»

№2. Есеп шығару. (слайд)

1-      топ: Аспазшылар.

  Аспаз торт пісіру үшін жұмыртқаның 1 ондығын жұмсады. Кекс пісіру үшін 2 ондығын жұмсады. Аспаз барлығы неше жұмыртқа жұмсады?

 

ҮІ. Логикалық тапсырма

«Артық затты тап»ойыны  (оқу құралдары- жәндік, үй жануарлары- жабайы жануар)

ҮІІ. Дәптермен жұмыс.

№ 3.Өрнектер құрастыр және олардың мәнін тап. (тақтада орындау)

10+70=80

70+10=80

80-70=10

80-10=70

Оқушылардың өз беттерінше мысалдар төрттігін құрастыруын ұсынамын.

ҮІІІ. Бекіту

« Диалог» ойыны. Стикердегі тапсырмалар:1.Ондықтармен сана.2.

2.дм неше сантемитр бар?3.40+50 неше.4.80-70 айырмасы неше? 5.50-50 айырмасы ншге тең? 6.60тың көршілерін ата.7.Ең кіші ондықты ата.8.90мен  80 нің көршісі.

 

 

ІХ. Қорытындылау.

-          Өте жақсы, сонымен біз мақсатымызға жеттік.

-          Сабақта не үйрендік? (Ондықтарды қосуды және азайтуды)

-          Алған білімдеріңді өмірде қолдануға бола ма? (ондықтармен түйме, жұмыртқаны санауға болады екен т.б.)

1)    Бағалау : Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

2)      Үйге тапсырма: №4

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ондықтарды қосу және азайту"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по переработке нефти и газа

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
