|
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:
7.3С
Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формула
|
Мектеп:
|
|
Күні: 20.03.18
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мукатаева
Л.С.
|
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Тема урока
|
Химиялық
формулалар.
Қосылыстың
салыстырмалы молекулалық массасын формула бойынша есептеу
|
|
Сабақтүрі
|
Жаңа
материал игеру
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
·
элементтердің атауларын және олардың қосылыстағы атомдық
қатынастарын қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын
дұрыс жаза білу
·
зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны
есептеу
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
·
формулалары
берілген бинарлы қосылыстарды атау,
·
қосылыстағы
атомдар ара қатынасы әрқашан 1:1 бола бермейтінін білу,
·
салыстырмалы
молекулалық массаны есептей алу.
Кейбір оқушылар:
·
уш
және одан да көп атом түрінен тұратын заттың салыстырмалы молекулалық
массасын есептеу,
·
Ағылшын
тілінде салыстырмалы молекулалық массаға анықтама бере алады.
|
|
Жетістік
критерийлері
|
1. бинарлы
қосылыстарды дұрыс атайды
2.
зат
формулаласын дұрыс жаза біледі
3. заттың
салыстырмалы молекулалық массасын есептей алады
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Атомная масса
|
Атомдық масса
|
Atomicmass
|
Молекулярная
масса
|
Молекулалық
масса
|
Molecularmass
|
Элементы
|
Элементтер
|
Elements
|
Соединение
|
Қосылыс
|
Compound
|
Соотношение
|
ара-қатынас
|
Ratioofatoms
|
Масса
вещества
|
Зат
массасы
|
Massofsubstance
|
Хлорид
|
Хлорид
|
Chloride
|
Оксид
|
Оксид
|
Oxide
|
Водород
|
Сутегі
|
Hydrogen
|
Кислород
|
Оттегі
|
Oxygen
|
Азот
|
Азот
|
Nitrogen
|
Хлор
|
Хлор
|
Chlorine
|
Вода
|
Су
|
Water
|
Сульфид
|
Сульфид
|
Sulfide
|
Қажет тіркестер:
Берілген заттығ құрамында ...
элемент металл, ал ... элемент бейметалл болып табылады.
Салыстырмалы молекулалық масса
... атомдардың қосындысына тең.
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Қазақстандық патриотизм мен
азаматтық жауаптылықты еліміздің территориясында Периодтық жүйедегі барлығы
дерлік химиялық элементтредің кездесетініне көз жеткізу арқылы
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика – есептеулер
жүргізу
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
«Джигсо» стратегиясын қолдану
арқылы оқушылардығ академиялық тіл ін жаұсартуына себеп жасау, критикалық
ойлау дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау.
|
|
Бастапқы білім
|
7.1 Элементтер,
қоспалар, қосылыстар
7.3В
Химиялық элементтердің периодтық кестесі
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
|
|
|
Сабақтың басы
|
|
10
мин
|
Организациялық
момент.
- Амандасу.
- Оқу
мақсаттарымен таныстыру.
- Бағалау
критерийлері
Білім
тексеру:
«Бинго»
ойыны
Әрбір
оқушыға 2 бос карточкадан үлестіріліп, олар әр қайсысына Са-ға дейнігі 20
элементтерді жазулары тиіс. кейін қаптан атомдық массаға (не кестедегі орнына)
тең сандар шыға бастайды, алғашқы толтырған екі-үш балаға жұлдызша не кампит
беру
|
Презентация
https://prezi.com/xnrjj6f2qhko/presentation/ орыс тілінде
Қосымша 1
|
|
Сабақтың ортасы(1)
|
|
11-20 мин
21-25 мин
26-32
мин
|
«Brain storming»
1. қосылыс
деген не?
2. Оттегі мен
көміртегі атомдарынан тұратын қосылыс құрып қөріңіз.
3. Бұл
қосылыста атомдар ара қатынасы 1:1 тең емес
екеніне назар аудару.
4. «Көміртегі
дикосиді» ұғымын
енгізу
5. СО
формуласына тоқталу (көміртегі монооксиді)
6. Судың
формуласын құрыңыз.
Оқушылар
көмірқышқыл газының формуласын біледі. Оның аталуы «көмітегі диоксиді»,
себебі құрамында 2 атом оттегі бар. Олай болса, «көміртегі моноооксидінің»
(егер «моно» =1 болса) формуласын жазып көруін сұраңыз. Сандардың
төменгі индекс ретінде жазылуына назар аудару керек!
Зат
атауын жазу алгоритмі:
1. Алдымен
металдар, кейін бейметалдар жазылады
2. Бинарлы
қосылыстарды оқыған кезде, элементтің латын атауының жанына ИД жұрнағы
жалғанады (мысалы, хлорид, сульфид, оксид, т.д.)
Кесетені
толтыру қажет!
Активити
1.
«Жұбын
тап»
Әрбір
оқушы интерактивті тақтаға шығып, зат формуласы мен атауы арасында сәкестікті
табады
|
Қосымша 2
(ақ планшеттерді қолданыңыз)
Қосымша 3
Қосымша 4
(ақ планшеттерді қолданыңыз)
http://learningapps.org/display?v=pii2qu61j17
|
|
Сабақтың ортасы(11)
|
|
33-45
мин
46-60мин
61-70
мин
71-76
мин
|
С.а.м
деген не.?
С, Н,
Са, О, К үшінс.а.м
ТЖ: «с.а.м табу»
Әрбір
топқа молекулалық массаны анықтау үшін бір-бір формуладан беріледі.,
оларзаттыңмассасынесептеужолынұсынуларыкерек.
ТЖ 1: N2O3
ТЖ 2: SO3
ТЖ 3: H2O
Мазмұндық
карточкалар арқылы топтарға бөлініп, өздігінен салыстырамалы молекулалық
массаны есептеу жолдарын қарастырады.
CaCl2
|
P2O5
|
HCl
|
H2SO4
|
CaCO3
|
CO2
|
SO2
|
CuO
|
PbO
|
Активити
«Матрица» (ТЖ)
Әрбір
топ берілегн матрицамен ойнайды. Топтың әрбір мүшесі кез клген затты алып,
оның с.м.м есептеу жолын және жауабын оқиды, қалғандары тексереді.
Қалыптасытырушы
бағалау
Әрі
қарай оқытуды жалғасытру үшін қалыптастырушы бағалау жүргізіледі
Improveyourvocabulary
(дифференциация
ретінде А деңгейіндегі оқушылар үшін)
|
Қосымша 5
Қосымша 6
https://learningapps.org/display?v=p21nwi63t17
|
|
Сабақтың соңы
|
|
Үй
тапсырмасы
5
мин
|
Калий хлориді, кальций дихлориді және алюминий трихлоридінің
салыстырмалы атомндық массаларын есептеу
Рефлексия
Қимылдар
|
Қосымша 7
|
Саралау
–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
|
Топтық дифференциация,
әрбір
топқа әр түрлі заттар беріледі және оқушылар оларыдң салыстырмалы атомдық
массаларын есептеулері қажет. Оқушылар топта және өздігінен жұмыс
жасайдысабақ басында жұптасып жұмыс жасауларына болады (бір-біріне көмек
көрсету үшін)
|
Оқушылар
топтық жұмысб жеке жүмыс және тақтаға шығу барысында, ҚБ кезінде бағаланады№
Қосымша
8
|
Денсаулыұты
сақтау технологиялары. Салыстырмалы молекулалық массаны ең жақсы түсндерген
топқа саляют ату
|
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың
уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға
не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|