Пәннің аты:
Математика
|
Мерзімі:03.12.2015ж
|
Сыныбы: 3 «Л»
|
Мұғалім: Амангельдиева
Ж.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қосу және азайту 243+526 769-526
|
Сабақтың мақсаты:
|
Үш таңбалы сандарды қосу
және азайту тәсілдерін үйрену.
|
Міндеті:
|
Сандарды «баған» түрінде
жаза отырып,жазбаша қосу мен азайтудың тәсілдерін меңгеру. Қосу мен азайтудың
ауызша және жазбаша тәсілдерін ажыратуды үйрену.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Үш таңбалы сандарды қосу
және азайту тәсілдерін үйренеді.
|
Әдіс – тәсілдер:
|
Сергіту, кім жылдам
ойыны, семантикалық карта.
|
Керекті жабдықтар:
|
Қалам, сызғыш, өшіргіш,
стикер.
|
Қ /с
|
Сабақ кезеңдері:
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс- әрекеті
|
Оқушының іс- әрекеті
|
Ресурс
|
1
|
Психоло
гиялық
ахуал
|
1мин
|
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен
бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
|
Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге,
Ризамын бүгінге,
Ризамын қазірге,
Ризамын, ризамын, ризамын
бүгінге,
Ризамын, ризамын, ризамын
қазірге.
|
|
2.
|
Топтасты-ру:
|
1мин
|
Кеспе қағаздар арқылы
орындау.
|
Шеңберде кеспе
қағаздарды ала отырып орындалады.
|
Кеспе қағаз
|
3.
|
Миға
шабуыл:
|
5мин
|
Үй жұмысы. Мысал 5(ә),6.
Сұрап бағалау.
|
Тапсырманы жазып
келеді.
Сұралады, бағаланады.
|
Дәптер
|
4.
|
Қызығу
шылы-
ғын ояту:
|
5мин
|
Көбейту кестесін ара
арасынан сұрау.
Жылдам жауап береді.
- жылдың қазір қай
мезгілі?
-қыстап қалатын құстарды
білеміз бе?
«Теңге-тиыннан,
Ынтымақ-ұйымнан»
-Қалай түсінесіңдер?
-Яғни осы мақалды басшылыққа ала отырып оқулықта берілген тапсырмаларды және
менің сендерге алып келген тапсырмамды татуласа, бірлесе, бір-бірімізге
көмектесе отырып орындайық.
-олай болса осы құстарға
тапсырмаларды орындай отырып ұя жасайық!
|
|
5.
|
Мағынаны тану:
Өзіндік жұмыс:
Жұптық жұмыс:
Сергіту сәті:
|
20мин
|
Мысал 1.
Қосындының және айырманың
мәндерін табу. Сандарды баған түрінде жазып, алгоритм бойынша амалдарды
орындау.
Ә) төрт топқа бөліп беру.
Мысал 2
Теңдеу шешу.
Әр топқа бөліп беру.
1 топ тексереді.
Есеп 3. Есепті шығару.
А) 1-топ
Ә) 2-топ
Есеп 4
А) 3-топ
Ә) 4-топ
Мысал 5
Суретін сал және салыстыр
Халық педагогикасынан
сұрақ
-бір шөкім, -қос уыс
-бір уыс, -бір қарс,
-бір адым.
Құстың ұясын бітіру.
|
Мысал 1.
243 769
+ 526 -
526
769 243
...жазамын
... жазамын
бірліктерді қосамын
бірліктерді азайтамын
ондықтарды қосамын
ондықтарды азайтамын
жүздіктерді қосамын
жүздіктерді азайтамын
жауапты оқимын ...
жауапты оқимын...
152 262
128 783 694 373
+435 +624
+721 -251 -373 -261
587 886
849 532 321 111
579
421 785
-327 +338
-462
252
759 323
x+213=894
x-223=465 985-x=462
x=894-213 x=465+223 x=985-462
x=681 x=688 x=523
681+213=894
688-223=465 985-523=462
894=894
465=465 462=462
Есеп 5
Болды- 963ақ парақ
3 қолжазбаға-80 парақ
5 қолжазбаға- 60 парақ
Қалды-?
Ш:3*80=240 5*60=300
963- (240+300)=462
Ж: Оның өзінде 462
парақ қалды.
Болды – 672 теледидар
1-ші күні -40 теледидар
2-ші күні -?
3 есе (>)
Қалды-?
Ш: 672-(40*3)=552
Ж: Дүкенде 552
теледидар қалды.
Есеп4
А=6см
В=4см
Р=?
S=?
Р= (6см+4см)*2=20см
S= 6cм*2см=12см2
Ұзындығы -6см
Р= 18см
S=?
18/6=3
S= 6cм*3см=18см2
Мысал 5
1 1 1
> 1 1 >1 1 > 1
6 < 3 4 5
2 8 3 7
Оқушылар өлшем
бірліктерді көрсетеді.
Құстардың ұясын тапсырмалар
орындау арқылы бітіреді.
|
Оқулық
Дәптер
Сыз-ғыш
Қалам
дәптер
|
6.
|
Ой толғаныс :
|
5мин
|
Логикалық тапсырма:
Кеше Айжанның туған күні
болды. Ертең бейсенбі болады. Айжанның туған күні қай күні болды?
Семантикалық картамен
жұмыс.
|
|
7.
|
Бағалау :
|
3мин
|
Оқыту үшін бағалау және
оқуды
бағалау
|
Бағалау парақшаларын
толтырады.
|
|
8.
|
Үйге тапсырма:
|
1мин
|
Үйге тапсырма мысал 6
мысалды шығару,7 өрнектеуді орындап, жазып келу.
47-бет
|
|
9.
|
Кері байла-
ныс:
|
1мин
|
1-2 стратегиясы.
Сабақта алған 2 маңызды
ақпарат.
Қиындық келтірген 1
мәселе.
|
Стикерге өз ойларын
жазады.
|
Стикер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|