Сабақтың
тақырыбы: Шар, сфера тақырыбына есептер шығару
|
Мұғалімнің аты-
жөні:
Күні:
|
Сынып: 6 сынып
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
негізделген оқу мақсаты:
|
Шеңбердің ұзындығы. Дөңгелектің ауданы. Шар. Сфера
негізін талдап, есептер шығарады.
|
Сабақтың
мақсаттары :
|
Барлық оқушы
орындай алады: Шеңбер,
дөңгелек, шар, сфера туралы түсінік бар, қасиеттерін біледі
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
Шеңбердің ұзындығы және дөңгелек ауданының формулаларын пайдаланып есептер
шығара біледі.
|
Кейбір оқушылар
орындай алады:Негізгі
ұғымдарды қолдана отырып, өмірмен байланысты есептерді шығарып, ой
қорытындылай алады.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылармен диалогке түсу
|
Ресурстар:
|
Шар, сфера, шеңбер,
дөңгелек, оқулық, семантикалық карта, циркуль
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Сызу, география
|
Алдыңғы оқу:
|
Шеңбердің ұзындығы, дөңгелек ауданы, саны
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Берілетін
тапсырмалар
|
Бағалау
критерийлері
|
Ұйымдастыру
кезеңі
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі(оқушылармен
сәлемдесіп, кезекші арқылы оқушыларды түгендеу, сыныптың сабаққа дайындығын,
сабаққа қажетті құрал – жабдықтардың барлығын анықтау)
|
Формативті
|
Үй тапсырмасын
сұрау
7 минут
|
Ой қозғау
1.Екі
санның бөліндісі сол сандардың қатынасы деп аталады.
Мұнда
а және в қатынастың мүшелері деп аталады.а-ның в-ға қатынасы
Мысалы
келтір.
2.Екі
қатынастың бір- біріне теңдігі пропорция деп атайды. немесе
« а-ның в-ға
қатынасы тең болады с-ның d-ға қатынасына»
3.
Картадағы кесінді ұзындығының оған сәйкес жер бетіндегі қашықтыққа қатынасын масштабдеп
атаймыз. М – масштаб, С - сызбадағы өлшем, D - нақты өлшем (жер бетіндегі
қашықтық)
4.Тура
пропорционал шама дегеніміз не?
Егер бір шама бірнеше есе
артқанда (кемігенде), екінші шама сонша есе артатын (кемитін) болса, онда
мұндай шамалар тура пропорционал шамалар деп аталады.
Мысалы: Заттың 1 кг бағасы 70 теңге 2 кг, 3 кг, 4 кг, 5 кг, 6 кг, 7 кг, 8 кг
заттың құны неше теңге?
Массасы
(кг)
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
Құны
(кг)
|
70
|
140
|
210
|
280
|
350
|
420
|
490
|
560
|
Заттың бағасы тұрақты болғанда,
оның құны мен мөлшері - тура пропорционал шамалар7
|
1. Сұрақтарға жауап берді
2. Сыни пікір білдірді
3.Өмірден мысал көрсетті
|
Өткен сабақты пысықтау
20 минут
|
Жеке тапсырма (
оқулықпен жұмыс)
№ 215; 216; 218
№217
АВ=10см;
CD=2см. Дөңгелектің боялған бөлігінің ауданын табыңдар.
Шешуі:
Кіші
шеңбер:
Үлкен
шеңбер:
Жауабы:
№220Тік
төртбұрыштың ұзындығы 10 см, ені 5 см. Оның боялған бөлігінің ауданын
табыңдар.
Шешуі:
см2;
Sшеңбер=2,52cм2
19,625∙2=39,25 см2.
50 см2-39,25
см2=10,75 см2.
Жауабы: 10,75 см2.
Көмекті
қажет ететін оқушылармен жұмыс.
1)
π ≈ ?
2)
Шеңбердің ұзындығы — ?
3)
Шеңбердің ұзындығын қандай әріппен белгілейміз.
4)
Радиус дегеніміз не?
5)
Диаметр неше радиусқа тең?
6)
Шар, сфераға мысал келтір.
|
1. Өз ойын ашық жеткізе білді
2. Толық мәлімет берді
3.Өмірден байланыстыра алды
|
Сабақты бекіту
10 минут
|
Семантикалық картамен өткен сабақты қзрытындылау
Радиустың
берілген мәні бойынша шеңбердің ұзындығын, дөңгелектің ауданын тауып, кестені
толтырыңдар.
Радиус (R)
|
3
|
5
|
8
|
10
|
Диаметр (D)
|
|
|
|
|
Шеңбердің ұзындығы (С)
|
|
|
|
|
Дөңгелектің ауданы (S)
|
|
|
|
|
|
Өз ойын дәләлдеп берді
|
Үйге тапсырма
2 минут
|
1-деңгей (білу,
түсіну деңгейіндегі тапсырма )
|
|
|
2-деңгей (қолдану,
талдау деңгейіндегі тапсырма )
|
№219
|
|
3-деңгей(жинақтау,
бағалау д/гі шығарм/қа, ғылыми зерттеушілікке бағытталғантапсырма )
|
|
|
Бағалау
2 минут
|
Оқушыларды жиынтық бағалау
|
Суммативті
Формативті
|
Кері байланыс
2 минут
|
Құрылған жетістік критерийлерге
сәйкес смайликтер тарқатылып, кері байланыс беріледі.
|
Формативті
|
Рефлексия
|
1. Сабақтың
мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?
2. Сабақтың
мақсаты мен сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды?
3.Жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|