Күні:
Сынып: 1
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ойын
ережесі деген не? Щ дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
1.7
Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8
Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9
Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа
білімді меңгереді.
Көбі:
Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі:
Алған
білімді өмірде қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты
сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды
бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер,
ана тілі сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба
, таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
Плащ
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
10
минут
|
Жарқырап күн де ашылады
Айналаға нұр шашылады.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз!
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз!
–
Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын
сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Щётка
тұрлеріне қарай топқа бөлу:
1-топ:
«Киім щёткасы»
2-топ:
«Тіс щёткасы»
3-топ:
«Шаң щёткасы»
Өткенді
қайталау «Қар кесегі» ойыны. Қар кесегі қағаз па-рақтарындағы қайталауға
арналған сұрақтарға жауап беру.
|
Шаттық
шеңбері
Щётка түрлері-нің суреттері.
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
Миға шабуыл
Жұмбақ
шешу
Тазартады киімді.
Тазартады үйіңді.
Не дейді бұл бұйымды?
( Щётка)
- Балалар щетка сөзінде
таныс емес дыбыс бар ма? (Щ ды-бысы).
Ой қозғау
Тапсырма:
1-топ:
«Щ» дыбысы қандай дыбыс? Неге?
2-топ: Щётканың қандай түрлері бар? Қызметтері қандай?
3-топ: «Щ» дыбысы бар сөздер айту.
«Щ» әрпінің баспа,
жазбаша түрін көрсету.
Дұрыс,
балалар, Щ
дауыссыз дыбыс. Айтылу ерекшелігіне қарай Ш дыбысына ұқсайды. Щ сөздің
басында, ортасын-да, соңында келеді. Көбінесе басқа тілден енген сөздерде кездеседі.
Щ әрпі жазылу жағынан Ш әрпіне ұқсайды.
Щ әрпі 4
элементтен тұрады.(3 ілмек,1 ілгек) Щ-негізгі және жоғарғы қосымша жолға
жазылады. щ- негізгі жолға жазылады.
Жұмыс дәптерге жазу.
|
Таныстырылым,
оқулықпен жұмыс
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
«Үйін
тап» ойыны: дауысты , дауыссыз дыбыстарды орындарына орналастыру.
|
Сергіту
сәтіне арналған жинақ
|
Аяқталуы
16
минут
Қызықты
тапсырма
8
минут
|
№1
Оқылым. Балқаш көлі туралы бейнебаяннан көру.
Балқаш
көлі – Қазақстанның оңтүстік – шығысында орна-ласқан. Каспий, Арал
теңіздерінен кейін аумағы бойынша үшінші орында. Батыс бөлігінің суы тұщы,
ал шығыс бөлігінің суы ащы болады. Балқаш көлі – Алматы, Қарағанды, Жамбыл
және Шығыс Қазақстан облыстарын қамтиды. Бетпақдала жерімен шектеседі.
Мен не үшін Балқаш көлін айтып бердім. Осы бүгінгі Щ дыбысына
қатысы бар ма, жоқ әлде қатысы жоқ па?
Бұл мәтінде «щ» дыбысы бар мағыналары қарама-қарсы сөздер бар.
(Ащы-тұщы).
3
топқа тапсырма беру: Сөздерге дыбыстық талдау
жасау
1-топ: Щётка
2-топ: Ащы
3-топ: Тұщы
№3
Кел,ойнайық.
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия
|
Кеменің
суреттері
|
Дифференциация
– оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау
– оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Балық «аулау» ойыны.
Аквариумнан
балықтар аулау. Әр балық ауланған сайын ащы, тұщы, щетка, сөздеріне сөйлем
құрау.
Мадақтау
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап
бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
|
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
|
|
|
|