Инфоурок Информатика Другие методич. материалыПаскаль тілінде квадрат теңдеуді шығару программасы

Паскаль тілінде квадрат теңдеуді шығару программасы

Скачать материал

Тақырыбы: Паскаль тілінде квадрат теңдеуді шығару программасы

Пән: Информатика

Мақсаты:
Білімділік: Шарт, шарт арқылы тармақтау және таңдау операторларының жазылу  тәртібімен таныстыру, тармақтаушы алгоритмдерде программа жазу жолдарын көрсету;

Дамытушылық:  Программалау ұғымын дамыту;Оқушылардың ойлау қабілетін,  логикалық қабілетін дамыту

Тәрбиелік: Ойлау, жоспарлау және әрекет ету жүйеліне тәрбиелеу

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірмелі-иллюстративті, баяндау, рефлексивті,

фронтальді, проблемалық
 Сабақтың формасы: ұжымдық, жеке.
Сабақтың көрнекілігі: слайд-сұрақ түрінде, дәріс-слайд, карточка
Сабақтың техникалық  жабдықталуы: ИТ, ДК-лер.
Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу және танысу
Түгендеу
Сабаққа даярлығын тексеру

 

II. Қайталау          //  өткен сабақ бойынша практикалық тапсырма
Математикалық жазылуы
Паскаль тілінде жазылуы
ах2 + вх + с=0
a*sqr(x)*x + b*x + c

sqrt(abs(ln(cos(x)+sin(x))))
шатасып кетпес үшін ашылған және жабылған жақсалардың сандарының теңдігін тексеру керек
sin2x – cos2x
sqr(sin(x)) – sqr(cos(x))

(sqr(a) + exp(sqr(x)))/(sqr(a)+ exp(-sqr(x)))

((sqr(a) + sqr(b))/(a*b*sqr(sin(x))*sin(x))
xylnx
exp(y*ln(x))

exp(1/3*ln(x+y))

III. Жаңа сабақ                     //  дәріс-слайд
Негізгі түсініктер: шартты оператор, таңдау операторы, олардың блок-схемалары, жазылу синтаксистері, ережелерін түсіндіру.
IV. Сабақты бекіту.   //интерактивтік тақта
Квадрат теңдеуді есептеп шығаратын программа құру. Өткен тақырыптарды еске түсіре отырып, математикалық моделін құрастырып, шешу алгоритмін жазу. Программалау тілінде тақтада есепті шығару, оқушылар дербес компьютер арқылы бірден программа мәтінін теріп, нәтижесін көреді.
Квадрат теңдеуді шешу алгоритмі.
ах2 + вх + с = 0
1.  Не белгілі?
а, в, с – нақты сандар
2. Не істеу керек?
Кв.теңдеудің х1, х2 түбірлерін табу керек, түбірі болмаса «түбірі жоқ» деген хабар шығару керек.
3. Қалай жасау керек?
Дискриминант  
D=b2-4аc
D<0 түбірі жоқ
D=0 бір түбірі бар   x1=-b/2a
d>0 екі түбірі бар    х1=?, х2=?
,     
program kvtendeu;
var a,b,c:integer;
    x1,x2,d:real;
    label 10;
begin
     write('Кв.тенд.коэф. енгіз a,b,c ');
     read(a,b,c);
     d:=sqr(b)-(4*a*c);
     if d<0 then begin writeln('түбірі жок ');goto 10;end;
     if d=0 then begin writeln('Бір түбірі бар: ',-b/(2*a));goto 10;end
                 else writeln('Екі түбірі бар: ',-b+sqr(d)/(2*a),' ',-b-sqr(d)/(2*a));
10: end.

Өзіндік орындауға арналған тапсырма: Берілген n бүтін санының жұп, ия тақ екендігін анықтау программасын дербес компьютерде отырып, шығару.

V. Қорытындылау.                                     //флипчарт//
Сұрақтар қою және практикалық тапсырмаларды тексеріп, түзету енгізіп, қорытындылау
Рефлексия:                   
Тармақталу командасы дегеніміз не?
Синтаксистік жазылуы?
Блок-схемасын қандай?
Толымды және толымсыз тармақталу дегеніміз не?
Таңдау командасы тармақталудан несімен ерекшеленеді?
Синтаксистік жазылуы?
VI. Үйге тапсырма
Есеп шығару. Ай нөмірлеріне байланысты сәйкесінше атауын шығаратын программа құру.
VII. Бағалау.
Практикалық тапсырмалардың нәтижесіне қарай отырып, белсенді оқушыларды жоғары балмен бағалап, қалғандарына орташа деген балмен бағалап, ескерту.

Program esep_tendeu;

Var  a,b,c,D,x1,x2:real;

Begin

Writeln (‘a b c – ni engiz’);

Readln (a);

Readln (b);

Readln (c);

D:=b*b-4*a*c;

If D>=0 then

Begin

x1:=(-b+sqrt(D))/(2*a);

x2:=(-b-sqrt(D))/(2*a);

writeln (‘x1=     ’,x1,  ‘x2=       ’, x2);

end

else

writeln (‘zhauabi zhok!!!’);

writeln(‘D=’,D);                   *2

readln(a);                 *1

end.

 

 

 

 

Program Sq2;

Var A, B, C, D, X, X1, X2 : Real;

Begin

Writeln ('Введите коэффициенты уравнения (A, B, C) ');

readln(a,b,c);

If A=0 Then

If B=0 Then

If C=0 Then Writeln('X - любое число')

Else Writeln('Корней нет! ')

Else

Begin

X:=-C/B;

Writeln('X=',X:8:3);

End

Else

Begin

D:=B*B-4*A*C;

If D<0 Then Writeln ('Корней нет! ')

Else

Begin

X1:=(-B+SQRT(D))/2/A;

X2:=(-B-SQRT(D))/2/A;

Writeln ('X1=', X1:8:3, ' X2=',X2:8:3);

End;

End;

End.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Паскаль тілінде квадрат теңдеуді шығару программасы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Заместитель директора

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
