Инфоурок Всеобщая история Рабочие программыПлан урока 8-класса на тему" Реформы 1867-1868 годах"

План урока 8-класса на тему" Реформы 1867-1868 годах"

Скачать материал

Қаратөбе мектеп-гимназиясы

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

 

«Қазақстандағы 1867-1868 жж. реформалар»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.02.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бекітемін :                      /Ж. М. Жұмабаева/

12.02.2016

Қазақстан тарихы Сыныбы: 8 «б»                                                                    

Тақырыбы:

 Қазақстандағы 1867-1868 жж. реформалар, Қазақстанда реформа жүргізудің себептері, Дала комиссиясы(1865-1867жж.)

Мақсаты

Қазақстанды басқаруға енгізілген  өзгерістердің себептерін анықтау

Күтілетін нәтиже

А) Қазақ өлкесін басқаруға енгізілген реформалар  туралы біледі;

В) Дәлелді фактілерді негізге алып,  Қазақстандағы ХІХ ғ. ІІ ж. тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді;

С) Сол уақыттағы тарихи жағдайларға байланысты деректерді салыстырып, өзіндік көзқарасы негізінде талдау жасайды

Дереккөздер, құрал-жабдықтар

 Карта, флипчарт, маркер,  стикер, алты қалпақ

Сабақтың барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

 

1867-68 жж. реформаның аумақтық бөлінісі «генерал-губернаторлық», «облыс», «уезд», «болыс», «ауыл» ұғымдарын суырып, құрастыру арқылы топ құру.

1-топ: «Орынбор генерал-губернаторлығы»

2-топ: «Батыс Сібір генерал-губернаторлығы»

3-топ: «Түркістан генерал-губернаторлығы»

-Ұғымдарды ретімен сатылай орналастырып, топқа бөлінеді.

- Сыныпта, топта ынтымақтасу басталады

Тұсаукесер

Түрткі сұрақ:

-Бұл ұғымдардың топ атауларымен байланысы қандай?

-Патша үкіметінің Қазақстанды басқаруға жасаған реформалары неліктен жүргізілді?

  Бүгінгі сабағымыз да Қазақстанды басқарудың жаңа реформасы туралы болмақ.

-1822-24 жж.  реформа бойынша әкімшілік-аумақтық бөліністі сипаттайды.

 

 

 

 

Негізгі бөлім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Кемпірқосақ тобымен» мәтінді бірлесіп талқылау.

 Алған мәліметтерін талдай отырып, жинақтап беруге арналған тапсырмалар:

Генерал-губернаторлық: Реформаның қажеттілігі неде?

Облыс: Сот жүйесіндегі өзгеріс

Уезд: Реформаның әкімшілік сипаты

Болыс: Реформаның салдары

 

1-топ: 1822-24 жж. реформаны 1867-68 жж. реформамен салыстыру

2-топ: Тақырып бойынша ментальды карта дайындау

3-топ: Реформа бойынша аумақтық өзгерістерді картада бейнелеу

 

-Жаңа материалды топта тыңдайды, сол бойынша сөйлейді.

 -Нақты  деректермен талқылайды.

-Жаңа топта талқылағандарын «бастапқы топқа» айтуға қайта оралады.

-Ақпарат ұсына отырып, білім негізін бірлесіп құрады.

-Тарихи деректермен жұмыстана отырып, талдау жасайды.

-жаңа әкімшілік басқару жүйесіндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табады.

-интерактивті тақтаға сызып, орындалады.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы өзара топтық бағалайды.

Қорытынды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Алты ойлау қалпағы»  арқылы 6 тәсілмен тақырыпқа жұппен қорытынды жасауға ықпал ету.

Ақ қалпақ – Фактілер: Менде қандай ақпарат бар? Маған қандай ақпарат алу қажет? (Білетінін ғана жазу)

Қызыл қалпақ – Түйсік: Менің түйсіктік реакциям қандай? Менің түйсігім маған не дейді? (Өз ойларын жазу)

Сары қалпақ – Позитив: Жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Маған не ұнайды? (Оң тармақтарын жазу)

Қара қалпақ – Жағымсыз: Жағымсыз кезеңдерді көрсетіңіз? Қандай проблемалар бар? Маған не ұнамайды? (Жағымсыз тармақтарды жазу)

Жасыл қалпақ – Креатив: Менде қандай идеялар бар? Қандай баламалы түрлерді ойлап таба аламын? (Барлық жаңасын және қызықтысын жазу)

Көк қалпақ – шолу: Мен не аштым? Тағы не ашылған жоқ? Мен оны қалай аша аламын? Мен барлық қалпақты кие алдым ба? (Жалпы түсінігін жазу)

Қызыл, сары түс көтергендерге:

-         Не түсініксіз болды?

Рефлексия

-Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша)

-Неге?

Үй тапсырмасы: 

Міндетті деңгейлі тапсырма: Тест тапсырмаларын жаттау

Мүмкіндік деңгейлік тапсырма: Добромыслов А.И. Торғай облысы. Тарихи очерк. (құжаттан тақырыпқа сай үзінді)

-Әр қалпақта тапсырманы жұппен орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға шоғырландырады.

-Орындықта отырып, жұптан шыққан бір оқушы қорғайды

-Ақ қалпақ киген оқушылар қажетті ақпаратқа назар аударады.

-Мәселеге сезімнен туған өз ойларын білдіреді.

-Реформаның жаңалықтарын анықтап,

жағымды жақтарын зерделейді.

 

-Реформаны енгізудің  салдарын айтады.

-Басқаруға енгізетін өзгерістерін, қосатын өз идеяларын айтады.

 

-Алты қалпақта сөйлегендерді бақылай отырып, өз толықтыруларын жасайды. Барлық топтан кейін кері байланыс береді.

«Бағдаршам» арқылы бірін-бірі бағалайды.

Жасыл-бәрі түсінікті

Қызыл-түсінбедім

Сары-түсінгендеймін, т.б.

 

-Бағалау ағашына өзін сабақтағы нәтижесіне  қарап орналастырады.  Өз әрекетін ойлай отырып, себебін жазады.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока 8-класса на тему" Реформы 1867-1868 годах""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по кредитованию

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
