Инфоурок Дошкольное образование Другие методич. материалыПлан уроки жаз 3 класс

План уроки жаз 3 класс

Скачать материал

№ 3  сабақ  

               3- сынып

               Ана тілі

Сабақ өтілетін уақыт:

Орны:

Барлық оқушы саны:

Қатысқаны:

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар

Сабақ тақырыбы

А. Құнанбаев.Жаз

Жалпы мақсаттар

         Ақынды жан-жақты зерттеуге жағдай жасау,қабілеттеріне байланысты өлеңнің мазмұнын меңгерту,сыни тұрғыдан ойлауға бағыттау.

Түйінді идеялар

Оқушыларда ұлттық наурыз мерекесі туралы түсінік қалыптастыру

Оқыту нәтижелері

-          А.Құнанбаев туралы білімдерін толықтырады.

-          Өлең мазмұнын әр түрлі өнім шығару арқылы меңгереді.

-          Өлеңнен ашық сұрақ қоя біледі;

-          Өз шығармашылығын жүйелеп өлең шығара алады;

Көрнекіліктер

Оқулық,  интерактивті тақта, видеоролик маркер, парақша,деңгейлік тапсырма.

Әдіс- тәсілдер

 

еркін жазу, деңгейлік тапсырмалар,  постер, кластер, бағдаршам

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Модуль

Сабақ кезеңдері

1-кезең: Қызығушылықты ояту:

- ұйымдастыру

 

 

 

 -қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

 

 белсенді әрекетке жұмылдырылады;

 

 

 

- ойлау жұмысына ынталандырылады

 

      Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу.         

        Шаттық шеңбері.

Біз балдырган баламыз

Оқып білім аламыз

Дүниені аралап

Ғылымға ден қоямыз.

Үй тапсырмасы. «Теннис. Ойыны.

      Оқушылар бір-біріне  үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды.

 

Топқа бөлу. Жаз айлары бойынша топқа бөліну.

1-топ «Мамыр»

2-топ «Маусым»

3-топ «Шілде»

 

 

 

Сәлемдесу. Кезекші сабаққа қатсушы бала санын атайды.

Әр оқушы бір- бірінің шеңбер бойынша көршілестерінің қолын алып жақсы тілек білдіреді.

 

 

   

    Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

   

   Топқа бөлу, топ ережелерін сақтау, топ басшысын, баяндамашыны сайлайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам арқылы бағалау

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

 

 

 

Оқыту мен оқудағы АКТ қолдану

 

2-кезең: Мағынаны ажырату:

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік алады, пікір қалыптастырады.

 

Жаңа тақырыптың мақсатын оқушылармен анықтайды.

Оқушылардың бүгінгі сабаққа деген көзқарасын ескере отырып, ортақ мақсат шығарады.

 

 Интерактивті тақтадан слайд көрсету  арқылы сабақтың тақырыбын ашу.

 

Әр топқа оқулықтағы өлеңмен танысу. Таныса отырып, өлеңнен сұрақтар дайындап қарсы топқа қою.

1-топ «Абай-сазгер »

2-топ «Абай-аудармашы»

3-топ «Абай-лирик» туралы ойларын жазу.

6.РелаксацияҮнтаспадан.Жаз өлеңін тыңдату.

 

 

Мақсат қойғанда оқушылар өз ойын айтады.  

Оқушылар жауап береді.

 

 

 

 

 

 

     Әр топ өлеңмен танысып, топта талқылайды. Топ бойынша өнімдерін қорғайды.

 

      

     Бағалау парағын топ басшысы топ мүшелерінің сабаққа қатысуына қарай бағалап отырады.

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағын тарату

 

 

 

Топ жұмыс бағалау кестесі

Оқытуды басқару және көшбасшылық

 

Оқыту мен оқудағы АКТ қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

ОҮБ

3-кезең: Ой-толғаныс:

-        анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

 

-        синтез, бір-бірімен ой бөліседі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті Қамажай қимыл- қозғалыс биі.

Оқулықпен жұмыс  Жаз өлеңін оқыту.

Іштей оқу

Тізбектей оқу.

Топтық тапсырма

 1 топ-Жаз тақырыбына ребус құрастыру.

2 топ Жаз тақырыбына өлең құрастыру.

3 топ Жаз тақырыбына сурет салу

Жұптық жұмыс кестені толтыру.

1 тапсырма. Өлеңнен адам өмірі.жан-жануар.өсімдік, құстар тіршілігіндегі өзгерісті сипаттап жазу.

Адам

Өсімдік

Жан-жануар

Құстар

Ауыл жаз жайлауына көшеді.

 

 

 

 

2 тапсырма  Берілген сөздерді қандай мағыналас сөздермен ауыстыруға болады

сөздер

мағынасы

Өсіп толғанда

Жайқалып өскенде

Жылқының жоны жылтылдап

семірген

Бүйірі шығып ыңқылдап

тойғаны

Күркіреп жатқан өзен

тасыған

 

   Әр топ тапсырманы орындау барысында, олардың жұмысына бағыт беру арқылы сырттай бақылап, білім, білік дағдыларын қадағалап, кері байланысқа түсемін.

 

 

 

     

Топ басшылары қойған бағамен оқушылардың келісу, келіспеулерін сұраймын. Барлық формативті бағалаудан жиынтық баға шығарамын.

Әуенмен қозғалмалы жаттығулар жасайды

 

 

 

Топ мүшелері өз постер, ребус,өлең.суреттерін қорғау барысында тақырыптың ашылғанын, өз ойларын толық жеткізеді. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кестені толтыру.Жұппен бір-бірін тексереді.

 

 

 

Топ басшылары топ бағалау парағын тапсырады

 

 

 

 

Екі жұлдыз бір тілек

 

 

 

 

 

 

Топ жұмысын бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

Өзін –өзі және басқаны бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жиынтық бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талантты және дарынды балаларды оқыту

 

 

 

Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту және оқу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Келесі оқуға  арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)

 

 

Қорытынды /кері байланыс/

А. Құнанбаев туралы реферат жазу.

Өлеңді жаттау.

Қосымша мәліметтер жинау.Жаз туралы басқа ақындардың өлеңдерін жаттау.

 

 

 

 

 

 

Бүгінгі сабақ  туралы өз ойларын арнайы тақтаға стикерлерге жазып қалдырады

 

 

 

 

 

Сабақты бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№ 1 сабақ 

              4- сынып

               Ана тілі

Сабақ өтілетін уақыт:

Орны:

Барлық оқушы саны:

Қатысқаны:

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар

 

Сабақ тақырыбы

Ш. Құдайбериев  «Еріншек»

Жалпы мақсаттар

Ш. Құдайбердіұлы туралы, оның шығармаларымен таныстыру арқылы,                                        адам бойындағы қандай қасиеттердің бейнеленгенін сипаттап, жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.       

Түйінді идеялар

Адам бойындағы жаман қасиеттер туралы түсінік қалыптастыру

Оқыту нәтижелері

-          С. Мұқановтың өмірбаянын біледі;

-          өз  шығармашылығымен өлең шығара алады;

-          Ш. Құдайберді туралы мағлұматты біледі;

-          адам бойындағы жағымды, жағымсыз қаситетті ажырата біледі;

Көрнекіліктер

Оқулық,  Ш.Құдайбердиев портреті, слайд, бағалау парағы, флипчарт,

Әдіс- тәсілдер

Кластер, сұрақ- жауап, тұжырымдамалық  кесте, INSERT

Сабақ барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Модуль

 

Сабақ кезеңдері

1-кезең: Қызығушылықты ояту:

- ұйымдастыру

 

 

 

 

 

 -қарастырылған тақырып бойынша бұрынғы білім еске түсіріледі;

 

 белсенді әрекетке жұмылдырылады;

 

 

 

 

 

- ойлау жұмысына ынталандырылады

    

       Сәлемдесу. Сыныпты түгендеу.         

      Психологиялық ойсергектік.

«Өзіңізге тілегенді- басқаларға тілеңіз» жақсы тілектерін айтқызу.

 

 

Топқа бөлу. (мағынасына қарай сөздер тарату арқылы)

1-топ. Адамдық борышың

2-топ. Жаз келер

3-топ. Еріншек

 

Үй тапсырмасы.

Слайдтан С. Мұқановты көрсету арқылы өмірбаяны туралы сұрау. Төрт түлік туралы шығарған өлеңдері, жылқы малының жасына қарай атауын жазып келу, жылқының пайдасы жөнінде жазған дәлелдері туралы орындаған тапсырмаларын тексеру.

Жылқының пайдасы

Дәлел

Еті

 

Қымызы

 

Терісі

 

 

Сәлемдесу. Кезекші сабаққа қатсушы бала санын атайды.

Әр оқушы бір- бірінің көршілестерінің қолын алып жақсы тілек білдіреді

 

 

Әрқайсысы өз топтарын табады.

 

 

 

 

 

С.Мұқановтың өмірбаяны туралы әңгімелеу, өз шығармашылығы бойынша өлеңдерін оқу, жылқының жасына қарай

1 жас-

2 жас-

3 жас –

4 жас-

5 жас -

жылқының пайдасы туралы жазған пікірлерімен топ арасында дәделдерін салыстырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бас бармақпен бағалау

MSOfficePNG(8)

 

 

 

 

 

 

 

Шартты белгілермен бағалау

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту мен оқудағы АКТ қолдану

 

 

2-кезең: Мағынаны ажырату:

- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік алады, пікір қалыптастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа тақырыптың мақсатын оқушылармен анықтайды.

Оқушылардың бүгінгі сабаққа деген көзқарасын ескере отырып, ортақ мақсат шығарады.

 

Топқа бөлудегі мақсатымызды оқушылармен анықтау. Слайд бойынша сұрақтар қою.

-          Біздің туған өлкеміз қалай аталады?

-          Туған өлкемізден шыққан атақты, ұлы адамдарды атайықшы...

-          Жекелей тоқталып топ аттарының мағынасының анықтайды. Өлеңдер кімнің шығармасы?

 

kudaiberdiev_1_s  Бұл кім? Оның:

Өмірбаны, Шәкәрім және Абай,  шығармашылығы, поэмалары, өлеңдері туралы ой пікірлерін, не білетіндерімен бөлісу.

 

Еріншек, салақтық, надандық туралы суреттер көрсету арқылы өз ойларын айту

 

Мақсат қойғанда оқушылар өз ойын айтады.  

Оқушылар жауап береді

 

 

 

Слайд бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.

Таратылған сөздердің мағынасын ашу арқылы өлеңдерімен танысу, өлеңнің авторын анықтайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ш.Құдайбердіұлының өмірбаяны, шығармалары, поэмалары, өлеңдері туралы білетіндерін, өз ойларын айтады.

 

 

Топ мүшелеріне түрлі суреттер көрсету арқылы пікрілерімен, өз ойларымен бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағын тарату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағын тарату.

 

 

 

 

Оқытуды басқару және көшбасшылық

 

 

 

Оқыту мен оқудағы АКТ қолдану

 

 

 

 

 

 

 

Оқыту мен оқудағы АКТ қолдану

 

 

 

Сыни тұрғыдан ойлау

 

3-кезең: Ой-толғаныс:

-        анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді;

 

 

-        синтез, бір-бірімен ой бөліседі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-          деңгейлік тапсырма

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-        сабақ қорытындысы

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

Оқулықпен жұмыс.  Еріншек өлеңімен танысысу. INSERT

  

 

Дәптермен жұмыс.

Әр топ тұжырымдамалық карта жасайды  

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Әр топ адамның жаман қасиеттері және оның апарар жолы, оны женіп шуғу үшін...

«Ерншек, ашу, құмарлық-

Бұларды естен шығардық» деген тақырыптың желісімен кластер жасау

 

Төменгі деңгей:

Өлеңде адам бойындағы қандай жағымсыз қылықтар сыналды? Ол өлеңнің қай шумағында жазылған?

Ортаңғы деңгей:

Ш.Құдайбердиев шығармалары, поэмалары туралы айту

Жоғарғы деңгей:

Ш.Құдайбердиевтің өмірбаяны

1 өлеңін жатқа айту

 

 

Топ басшылары қойған бағамен оқушылардың келісу, келіспеулерін сұраймын. Барлық формативті бағалаудан жиынтық баға шығарамын.

 

Абайдың қара сөзінде былай делінген:
Күллі адам баласын қор қылатын үш нәрсе бар
- надандық
- еріншектік
- зұлымдық
Еріншек – күллі дүниедегі өнердің дұшпаны.
Талапсыздық, жігерсіздік, ұятсыздық, кедейлік – бәрі неден шығады? ЕРІНШЕКТІКТЕН

 

Қозғалмалы жаттығулар жасайды

 

Өлеңді мәнерлеп оқып, мағынасын түсіну. INSERT әдісі бойынша

 

 

 

Топ мүшелері тұжырымдамалық картаны толтырып, оны топпен бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

Топ мүшелері кластер жасау барысында тиақырып бойынша өз ойларын толық жеткізеді.

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік тапсырма бойынша сұрақтарға жауап береді.

Керек жерін оқулықтан тауып оқиды.

 

 

 

 

 

 

Топ басшылары топ бағалау парағын тапсырады

 

 

 

 

 

Формативті бағалау

 

 

 

 

 

Өзін –өзі және басқаны бағалау

 

 

 

 

 

 

 

Екі жұлдыз бір тілек

 

 

 

 

 

 

 

 

Жиынтық бағалау

 

 

 

 

ОҮБ

 

 

 

 

 

Талантты және дарынды балаларды оқыту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сай оқыту және оқу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Келесі оқуға  арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)

 

 

 

 

 

 

Қорытынды /кері байланыс/

 

 

-          Ш.Құдайбердиев туралы мағлұматтар толықтырып жинау.

-          Еріншек, жалқаулық, салақтық т,б,туралы мақал- мәтелдер жазып, мағынасын түсініп келу

-          Еріншектікке әңгіме құрау

 

 

 

 

 

 

Бүгінгі сабақ туралы ойларын сұрақтарын «Менің пікірім» деген қорапқа қалдырады.

                   Question%20box[1]

 

 

 

 

 

 

Сабақты бағалау

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План уроки жаз 3 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Садовод-декоратор

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
