Пән: Қазақ тілі
Күні: 21.12.2015 ж.
Мұғалім: Абжанова
А.Н.
Сынып: 6 «Г»,«Д»
Сабақтың тақырыбы: Аққуды атпаңдар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды тақырып төңрегінде әңгімелей білуге, сөз тіркестер,
сөйлемдерді құрастырып, сауатты жазуға үйрету;
Дамытушылық: тақырып
арқылы оқушылырдың танымдық қабілеттерін, ой-өрісін, ауызекі сөйлеу тілін
дамыту, ізденіспен жұмыс істеуге жұмылдырып, шығармашылық белсенділіктерін
арттыру;
Тәрбиелік: аққулар
туралы мәтінді оқи отырып, аянышты сезімдерін ояту, табиғатқа жанашырлықпен
қарап, оны сақтауға, қорғауға тәрбиелеу;
Көрнекілік: аққу туралы бейнетаспа, жаңа сөздер, мәтін, интерактивті тақта
Сабақ түрі: жаңа
сабақ
Әдісі: мәтінмен
жұмыс, сұрақ-жауап, ой шақыру, ойын элементтері, топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а. Сәлемдесу
ә. Сыныпты
түгендеу
б. Жыл мезгілін,
ауа райын, бүгінгі күнді сұрау
Үй жұмысын тексеру:
балалар, табиғат деген не?
- табиғат дегеніміз – қоршаған орта.
- Табиғат
нешеге бөлінеді?
- Табиғат
екіге бөлінеді. Өлі табиғат және тірі табиғат.
- Өлі табиғатқа не жатады?
- жұлдыз,
ауа, ай, тас, тау.
- Тірі табиғатқа не жатады?
- жануар, құстар.
Балалар құстарды баяндап, суреттерін алып
келеді.
2. Жаңа сабақ
а. Кіріспе
Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен диалогтік
тілдесім:
- балалар, құстар қай жерде мекендейді?
-Құстар орманда, далада мекендейді.
- Құстар ұясын қай жерде жасайды?
-Құстар ұясын ағаштың басына, шөптердің
арасына, тастардың қуысына жасайды.
-Құстар бізге қандай пайда келтіреді?
-Құстар құрт-құмырсқаны жеп, ормандағы ағаштарға,
егістік жерлерге көп пайда келтіреді.
-Біздің құстарға қандай көмек жасауымыз қажет?
-Құстарға ұя жасап, жем-су беріп, қамқорлық
жасауымыз керек.
«Кім
шапшаң» ойыны. Ойынның
шарты: суреттегі құстардың қайсысы үй құсы, қайсысы дала құсы екенін жылдам
айту керек.
Үй
құстары: әтеш, тауық, үйрек, қаз, күркетауық.
Дала
құстары: үкі, бүркіт, аққу, торғай, көгершін, сауысқан.
Үн
таспадан аққулар туралы бейнефильм көру.
- балалар, бейнефильм не туралы? Қандай құсты көріп отырсыздар? Сонымен,
біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Аққуды атпаңдар деп аталады.
- Аққулар туралы не білесіңдер?
- Аққу киелі құс.
ә. Сабақтың барысын, мақсатын айту.
Сөздікпен жұмыс. Сөз
тіркестерін, сөйлем құрастыру.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Ендеше, балалар,
аққудың тапсырмасын көрейік:
Оқылым.
«Аққу киелі құс» мәтінімен жұмыс.
Бірінші топ: мәтінді оқып, аударады.
Екінші топ: диалог құрастырады.
Үшінші топ: мазмұнын айтады.
Аққу-киелі
құс.
Аққу - қорғауға
алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында
оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны
ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар
айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен,
кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза,
тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сергіту сәті.
Қане, қанат жазайық,
Қарлығаш боп ұшайық.
Ұшып, ұшып алайық,
Орнымызға қонайық.
Жазылым.
Бірінші топ: атпау
етістігін ауыспалы осы шақта жіктейді.
Екінші топ: аққу
деген сөзді септейді.
Үшінші топ: киелі
құс деген сөз тіркесін тәуелдейді.
Тілдесім: «Ең, ең, ең...» ойыны.
1. Ең
кішкентай құс( колибри – тропикалық ормандарда тіршілік етеді)
2. Ең терең жүзе алатын құс ( Император пингвині
– Антарктидада
өмір сүреді)
3. Ең жыртқыш тотықұс ( кеа – тропикалық
ормандарда тіршілік етеді)
4. Жер бетінде ең көп таралған құстар( Тауықтар)
5. Ең тілі ұзын құс ( Тоқылдақ 15 см)
Айтылым: бірінші топ: көптік
жалғауының ережесін айтады. Екінші топ: Көптік жалғауларын атайды. Үшінші топ:
Көптік жалғауы жалғанған сөздерге мысал келтіреді. Мәтіннен көптік жалғауы
жалғанған сөздерді табады: көлдерде, аққулар, жәндіктермен.
Сабақты бекіту. Қазақ халқы ертеден аң - құстарды киелі санаған. Сұлуды – аққуға,
әншіні – бұлбұлға, ержігітті – қыранға, ез жігітті – жапалаққа тенеген. Мінеки,
аққу – киелі құс, сондықтанда оны аттуға тыйым салынған.
Үй жұмысы: аққудың суретін салып келу.
Бағалау.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі
құс.
Аққу - қорғауға
алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында
оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны
ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар
айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен,
кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза,
тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі
құс.
Аққу - қорғауға
алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында
оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны
ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар
айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен,
кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза,
тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.
Сөздікпен жұмыс.
Қасиетті - святой
Көл – озеро
Ұсақ жәндік – мелкое насекомое
Қамыс - камыш
Аққу-киелі
құс.
Аққу - қорғауға
алынған, мойыны ұзын, сұлу жыл құсы. Наурыздың басы мен сәуірдің аяғында
оралып, қазан айында ұшып кетеді. Аққуды халық қасиетті құс санайды. Оны
ауламайды, етін жемейді. Аққуды атуға болмайды. Аққу-құстың ең сұлуы. Олар
айдын көлдерде әсем жүзеді. Аққулар су өсімдігінің жапырағымен, тамырымен,
кейде ұсақ жәндіктермен қоректенеді. Аққу ұясын жұптасып қамысы нулы, суы таза,
тұшы көл жағасына салады. 3-7 жұмыртқаны 35-40 күн басып шығарады.