ПЛАН-КОНСПЕКТА УРОКА
Учебник: Enjoy English
5-6 классы Биболетова М.З., Добрынина Н.В., Трубанёва Н.Н.
Класс 5 «Б»
20.11.2010
Номер урока по
календарно-тематическому плану: Lesson 6
Тип урока:
комбинированный.
Тема урока:
I’m going to…
Цели
урока:
·
практическая
– овладение учащимися новой конструкцией и использование её при ответах;
·
общеобразовательная
– учить и научить каждого ученика навыкам коммуникативной грамматики, новая
грамматическая структура: to be going to do sth,
создать благоприятные условия для
формирования знаний, умений, навыков;
·
развивающая
– развитие способностей осуществлять репродуктивные и продуктивные действия;
·
воспитательная
– воспитание личностных качеств, обеспечивающих успешность исполнительской
деятельности (исполнительности, дисциплинированности, внимательности,
уверенности, эмоциональности, ответственности, работоспособности, честности).
Задачи:
1.
Подготовка артикуляционного аппарата учащихся к
дальнейшей речевой деятельности.
2.
Подготовка учащихся к активной
учебно-познавательной деятельности на основном этапе урока.
3.
Развитие умения читать с извлечением
конкретной информации.
4.
Изучение и отработка новой конструкции.
5.
Снятие языковых и грамматических трудностей –
повторение личных местоимений и спряжения глагола to be.
6.
Сообщение информации о выполнении домашнего
задания.
7.
Развивать память, внимание, речь учащихся.
8.
Воспитание командного духа.
Оснащение – учебники,
раздаточный материал (карточки), ноутбук, презентация power point,
доска, рабочие тетради, Activity Books,
клубок ниток.
Ход
урока:
1.
Организационный момент (1 min):
Good morning, dear friends! I’m glad to see you. Sit
down, please. Who is absent today?
Today we will revise the words from the previous
lessons and tag-questions. Besides we shall learn the new construction “to be going
to do sth”.
2.
Фонетическая зарядка (работа по цепочке)
(2 min):
Now let`s revise the words from the section 1, from
the invitation letter and some word combinations from the ex. 4.
I’ll give you a wool ball and you should say the word
which you remember and hand over the ball. Is it clear? Start, please!
3.
Речевая зарядка (фронтальный опрос) (3 min):
Now you will agree or disagree with me. Answer my
questions. Listen to me attentively:
- You are a pupil, aren’t you?
- You like bananas, don’t you?
- You haven’t got a brother, have you?
- Your mother is a doctor, isn’t she?
- You are in the 5th form, aren’t you?
- Masha is from Scotland, isn’t she?
- You don’t like picnic, do you?
- You don’t like apples, do you?
- Your mother’s name is Irina, isn’t it?
- You can drive a car, can’t you?
- You would like to go abroad, wouldn’t you?
- You wasn’t in Africa, was you?
4.
Проверка домашнего задания (работа в парах) (9):
Thank you!
Good,
I like it!
a)
Now
let’s check your home task.
Open
your Activity Books (ex. 11), change your activity books, take a red or black
pen and mark the mistakes. Alex is to read the first sentence…
Who
has no mistakes? – It’s an excellent mark, five.
Who
has 1 mistake? – It’s good.
Who
has 2 mistakes? – It’s three.
b)
And
now the dialogues:
Let’s
listen to 5 pairs. Listen to them attentively – you will choose the best pair.
5.Введение нового материала
(8):
a)
now I want to tell you about the construction “to be going to do sth”:
Данная
конструкция переводится – собираться сделать что-то. Open
your exercise books, write down the date, this construction and the
translation.
Listen to me attentively:
в данной конструкции можно выделить изменяемую часть и неизменяемую,
подчеркните (underline! Use
different bright colours!)
You
should remember about the verb “to be”. What do you know? What do you remember?
b)
I want you to open the textbooks, p. 29. We shall read Grammar discoveries and
read the dialogue on page 29.
Do
you understand the dialogue?
Let’s
discuss the table “to be going to + Infinitive”
6.
Физкультминутка
(2).
Now
let’s do some exercises for eyes, listen to me attentively and do it:
1.
Blink quickly during 10 seconds.
2.
Now close and open your eyes slowly.
3.
Close your eyes and put your palms on them. Relax, make a deep breath and now
exhalation.
4.
Look at the board and then on your nose. Make it 3 times.
Stand
up, please. Now some physical exercises:
Hands
up, hands down, hands on hips, sit down. Hands up, to the sides, bend left,
bend right, 1,2,3 hop, 1,2,3 stop. Sit down please.
7.
Повторение ране изученного материала и его систематизация. (5
min)
Let’s
see the presentation about the verb “to be”. (презентация
прилагается)
8.Контроль (индивидуальная
работа):
I
give you cards, you are to fill in “is”, “am” or “are”.
9. Закрепление и автоматизация новой грамматической
структуры (12 min)
a)
I want you to open the textbooks on p. 29. We shall read Grammar discoveries
and then the dialogue on page 29.
Do
you understand the dialogues?
Let’s
discuss the table “to be going to + Infinitive”
b)Now
we will do ex. 11 p. 29. You should make up sentences.
b)
индивидуальная работа в тетрадях и у доски:
ex.
12 p. 15
c)групповая
работа:We have 3 teams. The task is you should make 7
sentences, using all the pronounces and the construction. That team, what makes
the task first – I will give you an excellent mark. Ready? Start please.
10. Завершающий этап (3 min):
a)
Подведение
итогов:
I
hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?
b)Выставление
оценок:
The
marks for today are…
c)Домашнее
задание:
Write
down the home task for the next lesson:
AB
ex. 13, 15, p. 15, 16.
d)Рефлексия:
You
see a list on the board. Please, when you will go out, цrite
down your names near the happy smile or near the smile with tears! (см.
Приложение 1)
Библиографический
список источников и интернет-ресурсов, которые использовались при разработке
урока:
- Гацкевич
М.А. Грамматика (сборник упражнений). Санкт-Петербург, 2009. «Каро» с.
10-12
- http://images.yandex.ru/yandsearch?p=2&text=%D1%81%D0%BC%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D1%8B&ed=1
- http://helen-emel.ucoz.ru/load/materialy_k_uroku/prezentacii/trenazher_quot_glagol_to_be_quot_dlja_2_klassa/10-1-0-64
- http://smiles.33b.ru/smile.bereich113_0.html
Козырева
Марина Константиновна
Г.
Белгород, ул. Побелы, д. 83, кв. 179
Место
работы: г. Белгород, МОУ СОШ №4, учитель английского языка
Дом.тел.
8 (4722) 32-84-99
Сот.тел.
8 952 4237834
Адрес
электронной почты для связи:
goodluck_flovers@mail.ru