Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Сөз таптары.Өнер." қысқа мерзімді жоспар 3 сынып

"Сөз таптары.Өнер." қысқа мерзімді жоспар 3 сынып

Скачать материал

Бөлімі: Өнер

Сабақ тақырыбы: Өнерлі жігіт.  Сөз таптары

Мектеп: Көкшетау қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 19.02.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нурбикенова А.Ж.

Сынып: 3 А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету

Сабақтың

мақсаты:

- мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді;

-сөйлем ішінен  сөз таптарын табады;

-тәуелдік жалғауларын қолданады;

-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады.

Бағалау критерийлері

 - мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады;

-сөйлем ішінен  сөз таптарын таба алады;

-тәуелдік жалғауларын қолдана алады;

-бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жаза алады.


Тірек сөздер

Пәндік терминология мен тірек сөздер

 Сөз таптары, зат есім, сын есім, етістік, сан есім,зат есімнің тәуелденуі

Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:

- Бұл суретте тұрған  кімдер?

- Балалар  нешеу?

-Олар қандай балалар деп ойлайсыңдар?

-Неліктен? Олар не істеп жатыр?

Құндылықтар

  Өнер адамдарын құрметтей білуге баулу

Алдыңғы меңгерілген білім

Зат есім туралы 2-сыныпта игерген білімдеріне  негізделіп меңгертіледі.

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

 

Сабақтың басы

5 минут

 

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақты оқимыз,көңілге тоқимыз.

Қазақ тілін үйреніп,қазақша сөйлейміз.

Сөздер үйренеміз,мәнін түсеніміз.

Келешекте әлі біз,биікке жетеміз.

 

Сурет арқылы бірнеше сұрақ қою барысында оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып,сабақтың тақырыбын ашу.

 

 

 

(МК.Ө.Ұ) «Кел,ойланайық!» әдісін қолдану.

- Бұл суретте тұрған  кімдер?

 

- Балалар

- Балалар  нешеу?

-Төртеу

-Олар қандай балалар деп ойлайсыңдар?

-Өнерлі

.

 

 

 

 

 

 

 таныстырылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-Неліктен? Олар не істеп жатыр?

- ән айтады, би билейді

Бұл сөздерді бір сөзбен не деп айтамыз?

 

-Сөз таптары

 

Ендеше,бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар?

 

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылып,оқушылармен бірге бағалау критерийі құрастырылады. 

 

Өнер деген не? /оқушалардың жауаптары тыңдалады/

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бөлім

5 минут

 

 

 (МК; Ө; Ұ ) «Өнерлі жігіт» мәтінін оқып беру,оқушылар көз жүгіртіп ілесе оқиды.

Өнерлі жігіт

    Әл-Фараби бір күні базарға барса, өңі келісті, жарқын жүзді бір жас жігіт тісімен шеге суырып, әртүрлі өнер көрсетіп отырады. Оны қоршап алып тамаша көргендер біртіндеп өтіп жатады. Сонда Әбу Насыр оған жақындап барып:

Күніне қанша табасың? – дейді. Екі дирхемге жетер-жетпес.

Онда сен бұл өнерді таста. Маған ер, мен саған оқу үйретемін, күніне төрт дирхем беремін, - деп оны ертіп әкетеді.

         Бұл сөзді естіген саудагер мен делдалдар:

Мына диуана дәруіштің дені сау ма? Жетімді есіркей қалды ғой, өзі оқытып, әрі оған төрт дирхем өз жанынан төлегені несі?  - деп күледі.

Кейін сол бала үлкен ғалым болыпты деген сөз бар.

 (Ө.Ұ) Сөздік жұмыс

Дирхем, делдал, диуана дәруіш.

Дирхем-Араб елінің күміс ақшасы

Диуана дәруіш –бірі елкезіп қаңғырып жүрсе,

Бірі дүниені көп аралаған ғажайып жан

Ғалым-оқымысты адам

Әл-Фараби туралы білетін мәліметтерін ортаға салу.

Мәтінмен жұмыс

Оқушылар мәтінді тізбектей оқиды.

(Т) «Ауыр сұрақтар» әдісі арқылы мәтінге пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады.

Топтар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. 

 

Өзін-өзі  бағалау: Әр топ  берілген дескрипторлар    арқылы  өзін-өзі  бағалайды.

Дескрипторлар

+/-

1

пікір білдіруге бағытталған сұрақ құрастырады

 

2

қойылған сұраққа дұрыс жауап береді

 

 

Біздің еліміздегі қандай өнерлі адамдарды білеміз?

Ал сендердің қандай өнерлерің бар?

Сергіту сәті

Әр топ сөз өнерін,ән өнерін көрсетеді./1 шумақ/

Абай атамыздың өлең шумақтарын не ән жолдарын айту ұсыналады.

-Неліктен біз Абай Құнанбайұлының өлеңдерін  алып отырмыз.

/Оқушылардың жауаптары тыңдалады,қажет болған жағдайда толықтырылады./

 

(МК; Ө; Т)  Көркем жазу

Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу үлгісі тақтада түсіндіріліп, көрсетіледі.

Өө Өө Өө   Өнерлі  өрге жүзеді

(Ж.Т) «Өнерлі жігіт» мәтіні бойынша сараланған тапсырмалар.

Әр оқушы алдарында тұрған түстері бойынша топтарға бірігу.

Қызыл түс-мәтіннің ішінен зат есім мен сын тауып жазады;

Дескриптор:

-зат есімді тауып жазады;

-сын тауып жазады.

Сары түс-мәтіннің ішінен етістік пен сан есімді тауып жазады;

Дескриптор:

-сан есімді тауып жазады;

-етістікті тауып жазады.

Көк түс-мәтіннің ішінен тәуелденген сөзді тауып,жекеше түрде тәуелдеп жазады.

Дескриптор:

-тәуелденген сөзді табады;

-жекеше түрде тәуелдейді.

Жасыл түс- мәтіннің ішінен тәуелденген сөзді тауып,көпше түрде тәуелдеп ,қосымшасын табады.

Дескриптор:

-тәуелденген сөзді табады;

-көпше түрде тәуелдейді.

-қосымшаларын дұрыс табады.

Жұпта  өзара бағалау: Оқушылар  дайын  нұсқа  бойынша  бір-бірін тексеріп,  бағалайды

 

 ( Т) «Әлемді шарлау » әдісі

Әр бекетте сөздер жатады,әр топ өздеріне қатысты сөздерді жинайды және постер жасап қорғайды.

Топ оқушылары жұмыстарын тақтаға іледі.Бір- бірінің жұмыстарын бағдаршам түстері арқылы бағалайды.

Жасыл түс- жарайсың!

Сары түс- жақсы!

Жасыл түс – ойлан!

Бағалау дескрипторы:

- тиісті сөз таптарына сөздерді таба алады;

-сөз таптарының сұрақтарын ажырата алады;

Қосымша тапсырма

«Бинго» ойыны арқылы «Өнерің» сөзіне синквейн құру

1. Кім?

2. Қандай? /2/

3. Не істеді? /3/

4. Сөйлем

5.Синоним

Рефлексия «Сөйлемді  аяқта»

Мұғалім  бағалау  критерийлеріне  оралады.

-Маған  әсіресе   ....................  қызықты  болды .

-Маған  кішкене  .........қиындау  болды.

-Бүгін сабақта алған білімімді  ........ қолдана аламын.

Бағалау: Мұғалім  оқушыларға  өз орнын анықтауды  ұсынады.

  

 

 

 

 

таратпа материал

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

таныстырылым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

бағалау парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

кеспе сөздер

 

 

бағдаршам түстері

Қосымша ақпарат

 

Саралау

 

Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
денсаулық пен қауіпсіздік

 

 

Топтық тапсырмаларды саралау бойынша беру.

Қабілеті жоғары оқушыларға одан әрі дамуы үшін көмек қажет ететін оқушыларға қайта түсіндіру арқылы қолдау көрсетіледі. 

Қалыптастырушы бағалаулар дескрипторлар негізінде өзін-өзі бағалау, жұпта бағалау және мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асырылады. 

Топта бірі-бірі тыңдау. Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсатына жеттім бе?

Оқушылар не үйренді?

Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?

Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма?

Жоспарланған уақытты ұстандым ба?

Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

 

Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.

1:

2:

Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі әдіс.

1:

2:

Келесі сабақты жоспарлауға септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және

жеке оқушылар жайлы не білдім?

 


 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Сөз таптары.Өнер." қысқа мерзімді жоспар 3 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий хозяйством

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
