Инфоурок Начальные классы ВидеоурокиСабақ жоспары:Дара және күрделі етістік есім

Сабақ жоспары:Дара және күрделі етістік есім

Скачать материал

Батыс Қазақстан облысы, Бөрлі ауданы

Ақсай қаласының №3 ЖОББМ

Бастауыш сынып мұғалімі

Ахметова Әсемгүл Абайқызы

Пән: қазақ тілі

 

Ұзақ мерзімі жоспар бөлімі

Бөлімше:  Саяхат

 

Мектеп:  БҚО, Бөрлі ауданы, Ақсай қаласының №3 ЖОББМ

Күні:

 

Сынып: 2 «Б»

 

 

Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Әсемгүл Абайқызы

 

Қатысқандар  саны: 24

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

№123 сабақ. Дара және күрделі етістік есім

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар

 құрастыру және жауап беру

Сабақ мақсаттары

  1. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
  2.  Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
  3.  Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

 

 

                                   Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

 

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

12 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сәлеметсіздер ме, оқушылар!

 

 (Ж) Орнымыздан тұрайық «Жағымды көңіл-күй» әуенмен қимылдарды жасаймыз.

 

Топтармен таныстыру.

Ғаламшарлар арқылы  4 топқа бөлінеді.

І топ , ІІ топ , ІІІ топ  IV топ

 

 

 

 

 

Үй жұмысын тексеру.

«Word wall» бағдарламасы арқылы оқушыларға сұрақ қойылады.

Үй тапсырмасы 37-жаттығу. 84 бет.

 

ҚБ: Зымыран

 

Дескриптор

АКТ тактасы қолданылады

Үй тапсырмасы сұралады

 Етістік түрлерін біледі;

Сұрақтарға анық, толық жауап береді.

 

Балалар біз «Дара және күрделі етістік» тақырыбымен таныспыз. Енді бүгін осы тақырыпты пысықтай отырып ғаламшарлар берген тапсырмаларды орындаймыз.

(Ж) (МК) Тақырып анықталады.

 • Бүгінгі сабақта жақсы көңіл күймен мақсатымызға жетейік. Сабақтың мақсаты хабарланады.

Сәлеметсіз бе!

 

(әуендерді айта отырып, қимылдарын жасайды).

 

Алдын ала топқа бөлу

 

 

Қойылған сұрақтарға ауызша жауап береді.

 

 

 

Тақырыпты анықтайды.

Сабақ мақсатымен таныстырылады.

 

 

 

 

 

Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.

 

 

«Мадақтау сөздері арқылы»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Мадақтау сөздері арқылы»  

https://www.youtube.com/watch?v=bZ81ithaJqU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://wordwall.net/

 

 

 

 

АКТ

Сабақтың ортасы

 

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ.

Сабақтың тақырыбы:

«Дара және күрделі етістік».

 

Бейне жазба көрсету «Aimektep».

Етістік  дегеніміз не?

Дара етістік дегеніміз не?

Күрделі етістікке мысал келтір?

Күрделі етістікке мысал келтір?

 

ҚБ: Зымыран

Дескриптор

АКТмен бейнежазба көрсетіледі

Берілген тақырыпты пысықтайды

Сұрақ жауап арқылы тақырыпты қортындылайды

 

«Юпитер» ғаламшарының

тапсырмасы.

 

1 топ. «Пазл құрастыру».

Шыққан сурет бойынша мәтін құрастырады, мәтіннен етістікті табады. Дара, күрделі екенін ажыратады.

 

Дескриптор

Шашылған пазлдардан сурет құрастырып шығарады.

Суреттің көмегімен жүйелі әңгіме құрастыра алады

Сөйлемдердің құрылымын сақтайды

 

2 топ. «Пирамида».

Ребусты шеше отырып, шыққан сөзге дыбыстық  талдау жасайды.

Дескриптор

Берілген суреттерден сөз шығарады

Шыққан сөзге дыбыстық талдау жасайды

Етістікті ажырата алады

 

3 топ. «Күн жүйесі».

Жұлдыздарда берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады. Сөйлемдерді сөйлем түріне ажыратады. 

Дескриптор

Берілген суреттерден сөз шығарады

Шыққан сөзге дыбыстық талдау жасайды

Етістікті ажырата алады

 

4 топ. «Аквариум».

Оқушылар балықтарды аулай отырып,  екі ыдысқа  дара етісті күрделі есіктікке айналдырып екі ыдысқа жинастырады.

 

Дескриптор:

Етістік түрлерін біледі;

Сұрақтарға анық, толық жауап береді.

 

 

«Сатурн» ғаламшарының

тапсырмасы.

Оқулықпен жұмыс.  Жазылым дағдысы.

40- жаттығу. 86 бет.

Қатесін тап және түзеп жаз.

Дәптермен жұмыс

(М) Көркем жазу

Дескриптор:

Етістікті  мағынасына қарай ажыратады;

Үлгі бойынша жазба жұмысын жасайды

 

ҚБ: Зымыран

 

Сергіту сәті. «Қасықтар»

(Қасықтар арқылы қимылдар жасап әуендетеді).

 

 

«Уран» ғаламшарының тапсырмасы.

«Қолшатыр» әдісі.

Өткен сабақты еске түсіре отырып, сөз  таптарын қайталайды. Әр топ қолшатырға, сөз табына сәйкес сөздерді жазып, лентаға іледі.

1. Зат есім

2. Етістік

3. Сан есім

4.Сын есім

 

 

«Нептун» ғаламшарының тапсырмасы.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы беріледі.

Күннің жадын жазады.

 

 

 

 

 

Бейне жазбаны қарайды, сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар ойнап жүрген әдемі табиғаттың  бейнесін шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пирамидада берілген суреттерден ребус шешеді.

«Көжектер» деген сөз шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

Қар, ұшып кетеді, күннің қызуы, жапырақтар, жайқалып өседі, гүлдер

 

 

 

 

 

 

 

 

Өсті, жуды, жинады, озды, тоқыды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтінді көркем жазады, етістікті табады.

 

 

Көркем жазуға дағдыланады.

 

 

 

 

Сергіту сәтін жасайды.

 

 

 

 

Әр топ өз қолшатырына ілінген лентаға мысал келтіріп жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау сөздер (Very good! Good luck!)

 

ҚБ: «Зымыран»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ТБ «Зымыран»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«зымыран»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«зымыран»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ду қол шапалақ»

 

 

 

Aimektep сайты

https://www.youtube.com/watch?v=g95TypORavs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пазлдар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пирамида ойыншық, қима суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұлдыздар

 

 

 

 

 

 

Аквариум, қармақ, сөздіктер, балықтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақ тілі оқулығы,

 

 

Дәптер

 

 

 

 

 

Қасықтар, әуен

 

 

 

 

Қолшатыр, лента

 

 

 

 

 

тапсырмалар

қолСабақтың соңы

    8 мин

 

 

 

 

 

Қорытындылау.

«Сандар сөйлейді» әдісі.

Шарты: Оқушылар сұрақты тыңдай отырып топта ақылдасады.  Сұрақтың жауабын, тақтада берілген суретке лазер түсіру арқылы дәлелдейді.

Сұрақтар:

Қазақ тілінде неше әріп бар?

Дыбыс неше түрге бөлінеді?

Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді?

Қазақ тілінде қосарлы дыбыс нешеу?

Сөз табы нешеге бөлінеді?

Сөйлемнің неше түрі бар?

Мәтіннің неше түрі бар?

Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді?

Дыбыссыз әріптер нешеу?

 

Синоним сөздер

Бағалау. Жинаған зымырандарын санайды.

Рефлексия. «Түсіндім, түсінбедім» зымыраны.

ü  «Түсіндім» зымыраны-көк түске

ü  «Түсінбедім» зымыраны-қызыл түске бояп глобусқа орналастырады.

 

Үй жұмысы. 39 жаттығу.  85 бет.

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

42

2

3

4

3

3

3

2

2

2

 

 

 

Берілген зымырандарды, бояп, қортындылайды.

 

 

 

Үй жұмысы. 39 жаттығу.  85 бет.

Жаңбыр тамшыла

ры арқылы

Лазер

 

 

 

 

 

 

 

Зымыран суреттері

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары:Дара және күрделі етістік есім"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по выставочной деятельности

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
