Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыСабақ тақырыбы: Дәмді әрі пайдалы

Сабақ тақырыбы: Дәмді әрі пайдалы

Скачать материал

Пән: дүниетану                                                        Мектеп: КММ «Бәйтерек  орта  мектебі»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 

Тағам және сусын                                                    Мұғалімнің есімі: Тлеубергенова У.Ж.

Күні :   20.04.2017 ж .                                                Қатысқандар саны:

Сынып: 1  «В»                                                           Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

 Дәмді әрі пайдалы

Оқу мақсаты:

1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру;

Сабақ  мақсаты

Барлық оқушылар: дұрыс тамақтану туралы біледі;

Көтеген оқушылар: дұрыс тамақтану ережелерін құрастыруды үйренеді;

Кейбір оқушылар: Қазақстандағы әртүрлі ұлт өкілдерін біріктіретін қонақжайлылық ұғымының мәнін түсінеді.

Бағалау критерийлері

·         Қалай дұрыс тамақтану керектігін біледі

·         Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады

Тілдік мақсаттар

Пайдалы, зиянды, жемістер, көкөністер, дұрыс тамақтану ережесі.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану , әдебиеттік оқу

АКТ қолдану дағдылары

(мұғалім үшін)

Сергіту сәтіне арналған жинақ, слайд

Бастапқы білім

Жалпы тамақтану туралы біледі

Сабақтың барысы

 Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

 Ресурстар

 

Сабақтың басы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Сабақтың ортасы

10  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

           10  минут

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

 

 (Ұ) слайд арқылы спортшылердің суреттерін көрсету

- Балалар біз кімдерді көріп тұрмыз?

- Қалай ойлайсыңдар осы ағаларың бұл жетістіктерге ненің арқасында жетті?

- Ендеше бүгінгі тақырыбымыз не туралы болмақ?

(сабақтың тақырыбы, мақсаты және критерийлерімен таныстырамын)

 

(ҚБ) мақтау сөздері (Жарайсың, өте тамаша)

 

Слайд арқылы  пайдалы және зиянды тағамдар туралы мәлімет беру.

Тосын сый!!!

Поштамызға хат келіпті.

Хат ашып оқылады

 

(Т) Тирек сөздерді пайдалана отырып тамақтану ережесін құрастыру

Таңгы, түскі және кешкі ас мәзірін жасау

 

  Дескриптор

-          Тирек сөздерді пайдалана отырып тамақтану ережесін құрастырады

-          Таңгы, түскі және кешкі ас мәзірін жасайды

 

 (ҚБ) «Аялдама» стратегиясы

 

Сергіту жаттығуы

(WikiBit)

 

(Ұ) «Сендер білесіңдер ме?» айдары

- Балалар біз кай елде тұрамыз?

-Қазақстанда тұратын қандай ұлт  өкілдерін білесіңдер?

-Біздің ұлтымыз қандай?

-Қазақ халқы қандай ел?

Өте дұрыс айтасыңдар. Қай мемлекетке барсаңда өз қонағын құшақ жая қарсы алады және өздерінің ұлттық тағамдарымен қонақ етеді.

- Өзіміздің  ұлттық тағамдарымыз туралы не білесіңдер?

- Қандай түрлерін білесіңдер?

-Бүгін бізге «Білгіштер» елінен қонақтар келіпті!(Ақжан сұлу және Саят батыр)

- Қонақтарымыз бізге құры алақан келмепті!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

Пошта жәшігі

Хат

Оқулық

 

Постерге арналған плакаттар, тағам суреттері, тирек сөздер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту жаттығуына арналған жинақ

Балмұздақ таяқшалары

 

 

 

 

 

 

 

Жұлдызшалар

 

Сабақтың соңы

5  минут

 

 

 

 

 

 

7 минут

(Ұ)       «Жылдам тап» ойыны

Слайдта пайдалы және зиянды тағамдардың суреттері шығады. Оқушылар пайдалы тағам көрсе қол соғады, зиянды тағамды көрсе орнынан тұрады.

Дескриптор

-          Пайдалы және зиянды тағамдарды ажырата алады

(Ө) Дәптермен жұмыс

Слайд

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптер

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қан дай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға алдын ала сабаққа қатысты «жаңғақ» және «жеміс» туралы мәлімет жинауды ұсынамын.Қабілеті төмен оқушыларға жаңа сабақты толық меңгеруі үшін жетекші сұрақтар қоямын.

Жеке, жұпта, топта бағалатамын (бас бармақтар және бағдаршам түстері, «Аялдама» стратегиясы)

Сергіту сәті

Топтық жұмыс кезінде желіммен жұмыс істеген кезде мұқият болуын қадағалаймын.

Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалаймын.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

 

 

 

 

 

 

Пән: сауат ашу                                                           Мектеп: КММ «Бәйтерек  орта  мектебі»

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  

Тағам және сусын                                                     Мұғалімнің есімі: Тлеубергенова У.Ж.

Күні :   17.04.2017 ж .                                                 Қатысқандар саны:

Сынып: 1В                                                                  Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

 Ұлттық тағамдар. Мәтін

Оқу мақсаты:

1.3.3.1  мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып)  қою

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық  талаптарға сай  жазу

1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті  сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мәтін құрастыру және жазу

1.3.7.1 мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді  тексеру және  қателерін түзету

Сабақ  мақсаты

Барлық оқушылар: оқулықта берілген мәтінді түсініп оқиды

Көптеген оқушылар: оқыған мәтіннің мазмұнын айта алады

Кейбір оқушылар:  мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады

Бағалау критерийлері

·         Мәтінді түсініп оқиды және сұрақтарға жауап береді

·         Иллюстрация бойынша әңгіме құрау

·         Сөзжұмбақты  шешеді

Тілдік құндылықтар

Сүт-молоко-milk

Құндылықтарды дарыту

Туған жерге деген сүйіспеншіліктерін арттыру

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек, әдебиеттік оқу

АКТ қолдану дағдылары

(мұғалім үшін)

Сергіту сәтіне арналған жинақ, слайд

Бастапқы білім

Мұғалімнің  көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді  тексереді  және  қателерін түзетеді

Сабақтың барысы

 Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

 Ресурстар

 

Сабақтың басы

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

8  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

Психологиялық ахуал

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

 

Сабақты өткенді пысықтаудан бастаймын.

(Ө) Сұрақ-жауап

-          Қазақ әліпбиінденеше әріп және таңба бар?

-          Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-          Дауысты дыбыс дегеніміз не?

-          Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?

Дескриптор

-          Қазақ әліпбиінде 40 әріп және екі таңба бар екенін айтады

-          Дыбыстардың екіге бөлінетінін біледі

-          Дауысты дыбыстардың ережесін айтады

-          Дауыссыз дыбыстардың ережесін айтады

 

(ҚБ) басбармақ арқылы

 

(Ө) Кіріспе тапсырма

1-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы.

-          Мәтінде неше сөйлем бар?

-          Олар не туралы?

-          Бұл сөйлемдерге ат қоюға бола ма?

Дескриптор

-          Мәтіндегі сөйлемдер санын анықтайды

-          Мәтін не туралы екенін айтады

-          Мәтінге ат қояды

 (ҚБ) басбармақ арқылы

 

 Дәптермен жұмыс

2-жаттығу. Көркем жаз.

 

Сергіту жаттығуы

(Ұлытау жұмыр қылыш)

 

 

 

(Т) 3-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрап айт.

- Иллюстрация бойынша сөйлем құрау және мәтінге ат қою

Дескриптор

-  Суреттегі баланың және қозының іс-әрекеті туралы айтады

-  Мәтінге ат қояды

 (ҚБ) басбармақ арқылы

 

(Ж) 4-жаттығу. Сөзжұмбақты шеш.

Дескриптор

-          Сөзжұмбақта жасырылған тағам аттарын жазады.

(ҚБ) «Аялдама» стратегиясы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

Балмұздақ таяқшалары

 

 

 

Суреттер (үй жануарлары және олардың төлдері)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптер

 

 

Сергіту жаттығуына арналған жинақ

 

 

Сюжеттік сурет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тағам суреттері

Жұптарға арналған сөзжұмбақ парақшалары

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

(Ұ)   «Соңғы бес минут» ойыны

-          Сөз  неден құралады?

-          Сөйлем неден құралады?

-          Мәтін неден құралады?

-          Ұлттық тағамдарды ата...

-          Сиырдың төлі..

-          Қойдың төлі..

-          Ешкінің төлі..

-          Жылқының төлі.

Дескриптор

-          Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап береді

(ҚБ)  отшашу

Доп

 

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоға ры оқушыларға қан дай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа тақырып бойынша күрделі сұрақтар қоямын.Өткен сабақты толық меңгере алмай қалған  оқушыларға пысықтау сұрақтарын қоямын.

Жеке, жұпта, топта бағалатамын (бас бармақтар және «Аялдама» стратегиясы)

Сергіту сәті

Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалаймын.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

 

 

 

Пән: сауат  ашу                                                          Мектеп: КММ «Бәйтерек  орта  мектебі»

Ұзақ  мерзімді  жоспар  бөлімі:  

Тағам  және сусын                                                     Мұғалімнің есімі: Тлеубергенова У.Ж.

Күні :   24.04.2017 ж .                                                 Қатысқандар саны:

Сынып: 1В                                                                  Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Әңгіме оқимын. Сөйлемдердегі сөздердің байланысы.

Оқу мақсаты:

1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы  бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша  қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен)

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық  талаптарға сай  жазу

1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау

Сабақ  мақсаты

Барлық оқушылар: оқулықта берілген мәтінді оқи алады

Көптеген оқушылар: оқыған мәтіннің мазмұнын айта алады

Кейбір оқушылар:  мәтінге сұрақ құрай алады

Бағалау критерийлері

·         Мәтінді түсініп оқиды және сұрақтарға жауап береді

·         Берілген сөйлемдегі сөздердің байланысын табады

Тілдік құндылықтар

Шие, сорпа, компот

Құндылықтарды дарыту

Туған жерге деген сүйіспеншіліктерін арттыру

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

(мұғалім үшін)

Сергіту сәтіне арналған жинақ (ноутбук)

Бастапқы білім

Оқылған мәтіннің мазмұнын түсінеді

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

 

Сабақтың басы

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

5  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

 

Сабақты өткенді пысықтаудан бастаймын.

(Ұ) Сұрақ-жауап

1-жаттығу. Оқулықта берілген мәтінді оқушыларға оқытамын. Әңгіме  желісі бойынша сұрақтар қойып, мазмұндатамын.

Әрі қарай оқулықта берілген сұрақтар бойынша іздену жұмыстарын ұйымдастырамын. Оқушылардың өз ойларын ашық айтуларына мүмкіндік жасаймын. Оқушыларға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар дайындатамын. Оқушылардың жұмыстарын топта жариялатып, өз іс-әрекеттеріне рефлексия жасату мақсатында өз ойларын айтқызып, дәлелдеулер жасай алуына ықпал етемін. Көңіл күйді білдіретін «Бағдаршам түстері» әдісі арқылы жұмыстарын бағалатамын.

Дескриптор

-          Оқулықта берілген мәтінді оқиды

-          Оқыған мәтінді мазмұндайды

 (ҚБ) бағдаршам түстері арқылы

 

(Ө) Кіріспе тапсырма

3-жаттығу. Ой ұшқырлығын,  иллюстрация  бойынша болжай алу білігін бағалауды ұйымдастырамын. Әр ыдысқа  оқулықта берілген жемістер мен көгөністерді сәйкестендіріп салғызып, себебін анықтатып, дәлелдеулер жасауына ықпал ететім. Тақтамен  жұмыс жасатамын. Сөздерге дыбыстық талдау жасатамын. Сөйлем құратамын.

Дескриптор

-          Берілген ыдыстарға қажетті жемістер және көкөністерді сәйкестендіреді

 (ҚБ) басбармақ арқылы

 

 (Ө) Дәптермен жұмыс

4-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен сызып көрсет.

Дескриптор

-          Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады

-          Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызба арқылы сызып көрсетеді

(ҚБ)  смайликтер арқылы

Сергіту жаттығуы

(Ұлытау жұмыр қылыш)

 

(Ж)  5-жаттығу. Жұппен жұмыс жүргізіп, оқушылардың қатені табу және түзету білігін бағалаймын. Оқулықтағы тапсырмаларды оқытып, сөйлемдерді көшіртіп жазғызамын. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қойғызып, олардың байланысын тапқызамын. Орындалған жұмысты өзара бағалауды іске асырамын.

Дескриптор

-          Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады

-          Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қойып, сөздердің байланысын табады

(ҚБ) басбармақ арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ламинат , маркерлер

 

 

 

Жұлдызшалар

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам түстері

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс дәптер

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайликтер

Сергіту жаттығуына арналған жинақ

 

 

 

Сабақтың соңы

5 минут

(Ө) дәптермен жұмыс

6-жаттығу. Оқулықтағы тапсырманы №2- жұмыс дәптеріне орындатамын. Оқушылардың жаңылтпашты қатесіз жатқа жазуын қадағалаймын.  Сөйлемдегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы тапқызамын.

Дәптермен, тақтамен жұмыс жүргіземін. Оқулықта берілген сызба бойынша сөйлем құратамын.

Дескриптор

-          Жаңылтпашты жаттайды

-          Жаңылтпашты қатесіз, жатқа жазады

(ҚБ) басбармақ арқылы

Жұмыс дәптер

 

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоға ры оқушыларға қан дай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз?

 

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға жаңа тақырып бойынша күрделі сұрақтар қоямын.Өткен сабақты толық меңгере алмай қалған  оқушыларға пысықтау сұрақтарын қоямын.

Жеке, жұпта, топта бағалатамын (бас бармақтар және бағдаршам түстері, жұлдызшалар)

Сергіту сәті

Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалаймын.

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)

1:

 

2:

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ тақырыбы: Дәмді әрі пайдалы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыковед

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
