Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыСабақ тақырыбы: Ғылым мен әдебиет

Сабақ тақырыбы: Ғылым мен әдебиет

Скачать материал

Описание: D:\Сагадиева1\1-MAR_6131-002.JPG

 

 

 

Кошанова Гулнур Бейсенбековна.

Арқалық қаласы, Ш.Уәлиханов атындағы

№1 жалпы орта білім беретін мектебінің

тарих пәнінің мұғалімі.

 

Қазақстан тарихы.                           

Сыныбы: 10 «А»

Сабақ тақырыбы:

Ғылым мен әдебиет

Мақсаты:

Әбу Насыр әл-Фарабидің әлемдік мәдениетке қосқан үлесі туралы білу керек.

Жүсіп Баласағұни мен Махмұд Қашқари туралы білу керек.

Күтілетін нәтижелер:

Әбу Насыр әл-Фарабидің әлемдік мәдениетке қосқан үлесі туралы біледі.

Жүсіп Баласағұни мен Махмұд Қашқари туралы мәлімет алады.

Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:

«Сұрақ-жауап», «тарихи диктант», жеке, топтық жұмыс түрлері 

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, сурет

Оқушыларды оқыту үшін бағалау түрлерін кіріктіру:

Жеке, жұптық, өзін-өзі бағалау, суммативті бағалау.

Қажетті ресурстар:

Оқулық, постер, түрлі түсті маркерлер, үлестірме парақтар  т.б.

Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Тапсырма 

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру

2 мин

Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлу, топ ережесін еске салу.

Топ ережесін еске салу, топ мүшелерін сайлау

Оқушылар топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі, өзара бағалау

 

Үй тапсырмасы

7 мин

 

 

Үй тапсырмасын бекітуде

3 мин

 

Сұрақ-жауап

 

 

 

    Тарихи сынақ хат /

     топтық жұмыс

 

Үй тапсырмасы «Сұрақ-жауап» арқылы сұралады.

  1. Көне жазулар.
  2. Көне түркі руналық жазу.
  3. Руна жазуларының сипаты.
  4. Орта ғасырлардағы жазу-сызу.

Әр оқушы үй тапсырмасын айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жекелей орындап, ауызша тексеріп шығамыз.

 

Сергіту

2 мин

 

«Адасқан әріптер»

 

Миға шабуыл

2 мин

«Дейін, кейін»

жеке жұмыс

 

Әр оқушы миға шабуыл жасап «дейін» бөлімін толтырады, әр топтан 1-2 оқушы оқып шығады.

Дейін

Кейін

 

 

Ой-пікірлерін ортаға салады.

 

Өзін-өзі бағалау

 

Жаңа тақырып

15 мин

 

 

Бағыттаушы, көмекші

1-топ:Әл-Фараби.

2-топ:Жүсіп Баласағұни.

3-топ:Махмұд Қашғари

 

Мәтінмен жеке танысу

Өзін-өзі бағалау, бақылау

Бақылаушы

«Джигсо»

Тақырыпты топпен талқылау, постер құрастыру, әр топқа түсіндіру.

Топпен талқылау

 

 

 

Өзара бағалау

Тақырыпты пысықтау

10 мин

Дәптермен жұмыс

 

 

 

Топпен жұмыс

«Тарихи диктант»

 

 

 

 

Түркештердің негізін қалаған, бытыраған елдің басын қосқан, елді 14 жыл билеген –Үш Елік қаған.

 Қарлұқтар үш үлкен – болат, шығыл, ташлық деген тайпаларға бөлінді. 756 жылы қарлұқтар түркештерді толық  жеңіп, Оңтүстік -шығыс  Қазақстанда өзінің саяси билігін құрды.

«Дейін, кейін»

жеке жұмыс

 

 

Оқушылар сабақты қорытындылай келе «кейін» бөлімін толтырады, әр топтан 1-2 оқушы оқып шығады.

Дейін

Кейін

 

 

5 мин

Оқушыларды бағалау

Кері байланыс

 

Үйге тапсырма

Оқушылар бағаланады.

 

 

Тапсырманы  оқып келеді.

 

«Екі жұлдыз,   бір тілек»

 

стикер

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ тақырыбы: Ғылым мен әдебиет"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Проректор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
