5 сынып
21.12.2017ж
Сабақтың тақырыбы: Жай
бөлшектерге амалдар қолдану
Сабақ мақсаты:
Білімділік: Өтілген
тақырыптарды қайталау және жүйелеу. Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану
дағдыларын қалыптастыру. Жай бөлшектерге қолданылатын амалдарды қайталау. Жай
бөлшектерге байланысты тарихи құжаттармен таныстыру. Біліктерін логикалық
оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Ойлау
қабілеттерін, өз беттерімен жұмыс жасауын дамыту, математикаға деген
қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік: Алған
білімдеріне жауапкершілікпен қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен
жетістікке ұмтылуға үйрету.
Сабақтың түрі: Саяхат
сабақ.
Сабақтың әдісі: Дамыта
оқыту,саралап оқыту, сұрақ-жауап, жеке, жұппен, топпен жұмыс әдістері.
Сабақтың
көрнекілігі:
Интерактивті тақта, жұмыс дәптері, карточкалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
- Сәлемдесу,
балаларды түгендеу (сынып 4 топқа бөлінген)
ІІ. Өткен
материалды қайталау: «Жіңішке және жалпақ сұрақтар» әдісі
1. Жай бөлшек деп
қандай санды айтамыз?
2. Жай бөлшектің
алымы нені көрсетеді, бөлімі нені көрсетеді?
3. Қандай бөлшек
дұрыс бөлшек деп аталады?
4. Қандай бөлшек
бұрыс бөлшек деп аталады?
5. Натурал санды
бұрыс бөлшек түрінде қалай жазады?
6. Бөлімдері
бірдей жай бөлшектер қалай салыстырылады?
7. Бөлімдері әр
түрлі жай бөлшектер қалай салыстырылады?
8. Қандай сан
аралас сан деп аталады?
9. Аралас сандар
қалай қосылады?
10. Бөлімдері
бірдей аралас сандар қалай азайтылады?
11. Бөлімдері әр
түрлі аралас сандар қалай қосылады?
12. Бөлімдері әр
түрлі аралас сандар қалай азайтылады?
ІІІ. Есептер
шығару: «АВС»
әдісі деңгейлік есептер
ІҮ. Сергіту сәті:
Ү. Тарихи мәлімет
Атау
|
Уақыты
|
Ұлты
|
Тегі
|
Бөлшек сызығы,
бөлшек
|
ХІІ
|
Итальян
|
Леонардо Пизанский
|
Алым, бөлім
|
ХІІ
|
Грек
|
Максим
Плануд
|
|
Б.з.д.
287-212
|
Грек
|
Архимед
|
Бөлшек туралы толық
мәлімет
|
ХХ
|
Орта Азия
математигі
|
Әл-Хорезми
|
ҮІ. Сабақты
қорытындылау: «Жұмыс үстелі» әдісі
Әр топ келесі
топқа тақырып бойынша есеп немесе сұрақ беріп, бір-бірімен алмасып жауаптарын
тексереді.
ҮІІ. Сабақты
бекіту: Сөзжұмбақ
шешу
ҮІІІ. Рефлекция,
бағалау, үйге тапсырма: №