Сабақтың мақсаты
|
Білімділік
мәні:
|
Оқушыларға
қысымның қатты денелер,сұйықтар мен газдар арқылы берілуін. Паскаль заңын
түсінеді
|
Дамытушылық:
|
Пәнге
деген қызығушылығын арттыру. Алған білімдерін іс жүзінде қолдана білу
дағдысын, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту
|
Тәрбиелік:
|
Ұқыптылыққа,
еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
|
нәтиже׃
|
· Заттың
агригаттық күйлерін ажырата біледі
· Қатты,
сұйық және газдарға қысым қалай берілетінін түсінеді
·
Паскаль
заңымен танысады
|
Түйінді
идеялар׃
|
·
Қатты
денелерде қысым күш бағыты бойынша таралады
·
Газдар
мен сұйықтықта қысым барлық бағытта бірдей таралады
|
Әдіс
− тәсіл
|
АКТ,
диалогтық оқыту
|
Пәнарылық
байланыс
|
География,
биология, математика
|
Сабақ барысы
|
Ұйымдастыру(2
мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
1. Сәлемдесу
2. Ұйымдастыру
3. Түгендеу
4. Топқа
бөлу
5. Сабақ
барысымен таныстыру
6. Бағалау
парағын тарату
7. Балалар назарын
сабаққа аудару
|
·
Сәлемдесу
·
Өздерін
ретке келтіру
·
Топқа
бөліну
·
Оқу
құралдарын дайындау, реттеу
|
Үй тапсырмасын
тексеру (10 мин)
(сұрақ−жауап׃ түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
|
«Қар
атыспақ» ойынын ойнату
|
Әр
топ бір− біріне сұрақ қояды
|
Қызығушылықты
ояту (2 мин)
|
Логикалық
тапсырма береді
|
Оқушылар
тапсырманы орындайды
|
Жаңа сабақ
Мағынаны тану
(Мұғалім
жаңа тақырыпқа шығады. Өтілетін тақырыптың мақсаты мен міндеттеріне
тоқталады.)
|
ББҮ-ны толтыру(2
мин)
|
Білемін?
|
Білгім
келеді?
|
Үйрендім?
|
Сабақтың негізгі
бөлімі (15 мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
Сыныпты
заттың күйлеріне байланысты 3 топқа бөлу (қатты, сұйық, газ) топ басшыларын
сайлау
Топтарға
«бағалау парағын» тарату. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. §34 оқу әр топқа
жекелей тапсырма беру
|
Оқушылар
белсене қатысады.
Оқушылар
3 топқа бөлініп топтың атын және ұранымен таныстырады. Сабақ құрылымымен
танысады. Оқушылар бірін−бірі бақылап,бағалайды. Топтағы әр−бір оқушы
тақырыпты бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған ақпаратты топқа
түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге суреттерді ретімен желімдеп, анықтама
беріп, түсініктерін жазады. Демонстрация жасайды
|
Ой қозғау (5
мин)
|
Практикалық
тапсырма беріледі.
|
Оқушылар
тәжірибені түсіндіреді. Есеп шығарылады.
|
Рефлексия (3 мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
Заттың
үш күйіне байланысты мақал−мәтел айту
|
Әр
топ өзіне қатысты тақырыпта мақал− мәтел айтады
|
Қорыту.
Күтілетін нәтиже (3 мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
Кері
байланыс сұрақ жауап׃ түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау
|
Сұрақтарға
жауап береді
|
Бағалау (2 мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
Бақылайды,
бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
|
Оқушылар
өзін−өзі бағалау параған толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды
анықтайды.
|
Үйге тапсырма (1
мин)
|
Мұғалімнің іс− әрекеті
|
Оқушының іс− әрекеті
|
Үйге
§ 34 «Қысымның қатты денелер,сұйықтар мен газдар арқылы берілуі. Паскаль
заңы» оқып келу
|
Тапсырманы
күнделігіне белгілеп алады.
|
|
|
|
|