Пәні : химия Күні: 21.11.14. Сынып:
9
|
Сабақ тақырыбы:
|
Күкірт қышқылы
|
Мақсаты:
|
Оқушыларға күкірт қышқылының қасиеттерін өмірмен байланыстырып
оқыту, есеп шығару дағдысын қалыптастыру; туралы
білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге
дағдыландыру,қышқыл жаңбырдың түзілу себептері, қоршаған ортаға әсерлері
жөнінде түсінік қалыптастыру
|
Негізгі идея:
|
Күкірт қышқылының қасиеттерін үйрену.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Оқушылардың күкірт қышқылы туралы толық мәлімет алып, реакция
теңдеулерін жазып, есеп шығара білуі.Қышқыл жаңбырлар туралы біледі.
|
Оқыту формасы:
|
Топпен жұмыс, диалог әдісі, жұптық жұмыс, СТО, «Миға шабуыл»,
ізденіс, зерттеушілік, бірін-бірі бағалау, ойын элементтері, «Ия», «Жоқ»
әдісі, АКТ
|
Ресурс
|
Электронды оқулық, интербелсенді тақта, флипчарт, маркер,
стикерлер, слайдтар,
|
Сабақтың бөлімдері мен мақсаттары
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Уа қы-
ты
|
Ұйымдастыру:
Сәлемдесу, топқа бөліп, топ ережесін құру. Топ басшысын сайлау.
Мақсаты: Оқушыларға психологиялық ахуал тудыру
|
Оқушыларға топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтуды
тапсырады
|
Оқушыларға топқа бөлініп, бір-біріне жақсы тілектер айтады
|
3 мин
|
«Қызығушылықты ояту»
Мақсаты:
Тақырыпты ашу және түсініп өз ойларын жинақтап айту.
|
Қышқыл жаңбырдың түзілуі туралы слайд көрсетеді. «Болжау стратегиясы»
бойынша сұрақтар қояды
|
Оқушылар реакция теңдеулерін жазып тақырыпты ашады
|
5 мин
|
«Мағынаны тану»
Мақсаты: Күкірт қышқылы туралы
білімдерін одан әрі дамыту.
Қауіпсіздік шараларды сақтауға үйрету
|
Күкірт қышқылы туралы не білеміз ? Оқушыларға ассоциация құруды тапсырады.
Формативті бағалайды.
|
-екі негізді, - ІІ-
валентті
- оттекті, күшті
қышқыл - Сандық
құрамы: екі атом сутек бір атом күкірт төрт атом оттек -
Сапалық құрамы: сутек, оттек, күкірт атомдарынан
тұрады -лакмусты қызыл
түске бояйды -
оксидтері SO2; SO3
- SO4 қышқыл қалдығы.
|
3 мин
|
«Ой толғау» кезеңі
Мақсаты: Реакция теңдеулерін жаза
білуге дағдыландыру
|
І тапсырма. Н 2SO
4 – тің физикалық,химиялық қасиеттері мен
қолданылуына постер құру тапсырады.
|
Күкірт қышқылының физикалық,химиялық қасиеттері мен қолданылу
туралы постер құрады. Өзара талқылайды.
|
5 мин
|
Мақсаты: Практикалық іс-әрекет
арқылы жағымды мотивация қалыптастыру;
|
ІІ тапсырма. Практикалық жұмыстар
орындату.
Сырттарынан бақылайды
|
Күкірт қышқылына сапалық реакция жұргізіп, тақтаға теңдеуін
жазады
|
7 мин
|
Мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту.
|
ІІІ тапсырма. Әр топқа есептер жинағынан,
оқулықтан есептер шығаруды тапсырады.
|
Дәптерлеріне берілген жаттығуларды орындайды
|
7 мин
|
Мақсаты: Шапшаңдыққа, баулу
|
ІVтапсырма. «Ия» «Жоқ» балама тест орындатады.
|
Оқушылар кестені толтырады. Тақтадағы дұрыс жауаппен өзге топтың
қатесін тексереді
|
|
Сабақты бекіту
Мақсаты: Шығармашылық қабілеттерін
дамыту. Экологиялық тәрбие беру
|
«Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазуды
тапсырады.
Сырттарынан бақылайды, формативті бағалайды.
|
«Қышқыл жаңбырлардың қоршаған ортаға әсері» эссе жазады.
|
5 мин
|
Бағалау.
Өзара топпен бағалау, бірін – бірі бағалау
|
Топ басшысына топ мүшелері өзара бағалап бағалау парақшасына
толтыруды тапсырады.
|
Өзара бағалайды, өздерінің жұмыстарымен салыстырады. Топ
басшысы топ мүшелерін бағалайды.
|
5 мин
|
Рефлексия.
|
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша сабаққа кері жазуды
тапсырады.
|
Оқушылар стикерлерге сабақтан алған әсерлерін және ұсыныстарын
жазады.
|
3 мин
|