Қазақ
әдебиеті:
|
8 «А»-сынып
|
|
Күні
,уақыты
|
12.02.2015
жыл.
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тахауи
Ахтанов «Күй аңызы»
|
|
Сілтемелер
|
Бағдарлама,
Нұсқаулық 2012-10
Қазақ
әдебиеті оқулығы Астана
Тұрсынов
Г.Т. Қасымбек А.А. Нұрғазы А.Н.
|
|
Мақсаты:
|
«Күй
аңызы» шығармасының мазмұнына сюжеттік талдау жасау арқылы мағынасын ашу.
|
|
Міндеттері:
|
1 «Күй
аңызы» шығармасының мазмұнынмен жетік таныстыру
2.Әдіс-тәсілдерді
пайдалану арқылы оқушыларды өз ойларын жүйрік айтуға үйрету;
3.Бірлесіп
жұмыс жасауға, ұйымшыл болуға үйрету.
|
|
Күтілетін
нәтиже:
|
1. «Күй
аңызы» шығармасының мазмұнынмен жетік танысады
2. Әдіс-
тәсілдерді пайдалану арқылы оқушыларды өз ойларын жүйрік айтуға үйренеді;
3.
Бірлесіп жұмыс жасауға, ұйымшыл болуға үйренеді.
|
|
Тақырыпты
ашуға байланысты әдіс-әсілдер.
|
Топтық
жұмыс, жеке жұмыс әдісі. «Автор орындығы», ментальді карта, эссе.
|
|
Құрал-жабдықтары
|
Стикерлер,
кесте, карта, постер, маркер, АКТ.
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка,
бейнелеу, география
|
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңа
материалды меңгерту.
|
|
|
Қызығушылықты
ояту
|
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
2 мин
|
Бағалау
|
Сыныпта
психологиялық ахуал тудыру
Топқа
бөлу
|
Бірдей
заттар алмасу, Осы сәтті пайдаланып, тұрған оқушы орын тауып отырады.
Түрлі-түсті
стикерлерді алып, түстер бойынша топқа бөлінеді. Өз топтпрына ат қояды.
|
Бас
бармақ
|
Білім.
|
3 мин
|
|
Үйге
берілген тапсырманы «Автор орындығы» әдісі арқылы сұраймын.
|
.Оқушылар
орындап келген тапсырмаларын «Автор орындығында орындайды»
Әр
топтан бір оқушыдан шығады.
|
Бас
бармақ
|
Түсіну
|
Мағынаны
тану. 5 мин
|
|
Оқушыларға
жаңа сабаққа мақсат құрдыру.
«Топтпстыру»
Тапсырма
АКТ
пайдаланып, «Нар идірген» күйін тыңдату.
|
Оқушылар
бүгінгі сабаққа мақсат қояды.
«Нар
идірген» сөзін топтастырады.
1-топ Өз
жұмыстарын оқиды. Қалған екі топ айтылмаған сөздерді толықтырады.
Топтар
өз тобының атын қорғайды
Оқушылар
күйді тыңдайды.
|
Көңілді
смайликтер
|
Қолдану
|
15 мин
|
|
Постермен
жұмыс
Күй
мазмұны бойынша постер жасау.
|
Оқығандары
мен тыңдағындары бойынша күйден алған әсерін постерге суреттеп түсіреді
Постерді
іліп, қорғайды.
|
Бас
бармақ
|
Талдау.
|
10 мин
|
|
Кестемен
жұмыс
АКТ.
Сөздікпен жұмыс
|
Таратылған
кестеге күй мазмұны бойынша сюжеттік талдау жасайды.
Сюжеттің
басталуы
|
Дамуы
|
Шиеле
нісуі
|
Шарық
тау
шегі
|
шешімі
|
|
|
|
|
|
Жаңа
сөздердің мағынасын ғаламтордан іздеп табу.
|
Бағдаршам
|
Жинақтау.
|
8 мин
|
|
Ой толғау
|
1-топ
«Егер мен күйші болсам...»
2-топ
Авторға хат
3-топ
Кейіпкерге хат
Әр оқушы
жұмыстарын конвертке салып, мұғалімге өткізеді.
1,2
хатты мұғалім алып оқып шығады.
|
|
Бағалау.
|
2 мин
|
|
Қорытынды
Сұрақ-жауап,
|
1.
Әңгіменің идеясы қандай?
2.
Шығарма неліктен «Күй аңызы» деп аталған?
3. Күй
өнерінің құдіреті дегенді қалай түсінесіңдер?
Балалар,
сабақ басында мақсат қойған едік, сол мақсатқа жеттік пе? Қалай ойлайсыңдар
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Малдың
өнерге елігетіні өмірде бар құбылыс па? Осы сұрақ төңірегінде ізденіп, дәлел
табыңыздар.
|
|
Бағалау
Кері
байланыс
|
Бүгінгі
сабақтан алған әсерім.
Ең
қызығы не болды?
Не қиын
болды?
|
|