Инфоурок Другое Другие методич. материалыСабақтың тақырыбы: "Одағай түрлері"

Сабақтың тақырыбы: "Одағай түрлері"

Скачать материал

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6 сынып

Мұғалімі: Мендигалиева Толкын Кабиловна

Сабақтың тақырыбы: Одағайдың түрлері

Тақырыбы

Одағайдың түрлері

Мақсаты

Оқушылар одағай түрлерімен танысады. Тақырыпқа қатысты жаттығу жұмыстарын орындайды. Алған білімін практикада қолдана алады.

Күтілетін нәтиже

Одағай туралы, оның түрлері туралы біледі. Сөйлем ішінен ажыратып, таба алады.

Одағайға қатысты тиісті тыныс белгілерін қолдана алады. Топта ынтымақтастықта, уақытпен жұмыс жасайды.

 

Сабақтың барысы

Кезең / уақыты

Мұғалімнің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Кіріспе бөлім

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тұсаукесер 5 минут

 

Негізгі бөлім 25 минут

1.      Тренинг шаттық шеңбері. Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Қызығушылығын ояту.

 

 

2.      Үй тапсырмасын тексеру. «Кім жылдам?» ойыны. Диалогтік әдіс.

 

 

 

 

 

3.      Топқа бөліну.

Оқушыларға «Fanta»,  «Sprait», «Coca-colla» шырындары ұсынылады.

«Fanta» шырынын ішкен оқушылар «Жарайсыңдар!» тобы.

«Sprait» шырынын ішкен «Алақай!» тобы.

«Coca-colla» шырынын ішкен оқушылар «Бәрекелді!» тобына бөлінеді.

 

4.      Түсіну. Одағайдың түрлері.

Тақырыпты ашу. Таныстырым слайд көрсетіледі.

 

 

 

 

 

5.      Қолдану.

Енді алған ережемізді тәжірибеді қолданып көрейік.

«Жарайсыңдар!» тобына.

Берілген мәтіннен одағайларды тауып, түрлеріне ажырату.

 «Алақай!» тобына.

Суреттегі баланың көңіл-күйіне қарап, одағайларды қолданып мәтін құрастыру.

«Бәрекелді!» тобына.

Үлестірмелі үй жануарлары суреттерін пайдалана отырып, шақыру одағайларын жазу.

 

6.      Дарынды және талантты балалармен жұмыс ( бір оқушыға кеңейтілген тапсырма берілді)

 

7.      Lesson Study-ді жоспарлау. Кейіс – стади жүргізу үшін оқу үлгірім деңгейі әр түрлі анықталған 3 оқушыға арнайы тапсырма беру.

 

 

 

 

 

 

 

 

8.      Сергіту сәті.

 

9.      Оқулықтағы жаттығулармен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.   Тест жұмысы.

 

 

 

 

 

 

 

 

11.  Бағалау. Жұмыс соңында қолындағы жұлдызшасын сабаққа жақсы қатысқан белсенді деп ойлаған бір оқушыға беру.

 

12.  Қорытынды бағалау. Мұғалім. Мұғалім әр топты критерийлермен бағалайды

 

Дескриптор

Ұпайы

Одағай туралы, оның түрлері туралы біледі. Сөйлем ішінен ажыратып, таба алады.

Одағайға қатысты тиісті тыныс белгілерін қолдана алады. Топта ынтымақтастықта, уақытпен жұмыс жасайды.

3

Одағай туралы, оның түрлері туралы біледі. Сөйлем ішінен ажыратып, таба алады.

Одағайға қатысты тиісті тыныс белгілерін қолдана алады.

2

Одағай туралы, оның түрлері туралы біледі. Сөйлем ішінен ажыратып, таба алады.

 

1

 

13.  Кері байланыс. Тапсырманы өз беттерімен меңгергендіктерін анықтау мақсатында фориативті сауалдар қойылады. Критериалды бағалау көрсеткіші (рубрикторлар дискрипторлармен бірге)

Рубрикторлар – әрбір критерийге байланысты оқушының оқудағы жетістігін бағалауға қажетті ұпай саны.

Дискриптор – әрбір нақты ұпайға жету деңгейінің сипаттамасы.

Бүгін сіздер сабаққа өте жақсы қатыстыңдар, көп жұмыс атқардыңдар, ендеше  одағай сөздерді қолдана отырып стикерлерге бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді жазып алма ағашына іле қойыңыздар.

 

Оқушылар шаттық шеңберге тұрады, бір-біріне жүрек ұсына отырып, сын есімді қолданған жақсы тілектер айтады.

 

 Оқушылар  допты лақтыру арқылы үй жұмысы бойынша сұрақ қойып, жауап береді.(жауап берген оқушылар жұлдызшалармен бағаланады)

 

Оқушылар таңдаған шырының ішіп сол бойынша  3 топқа бөлінеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар топ болып слайдтағы жаңа сабақты талдай отырып түсінеді. Әр топтың көшбасшысы басқа топқа барып жаңа тақырыпты түсіндіреді, ал бақылаушы бақылайды, бағасын береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Топпен жұмыс. Постерда орындалады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ділназға тапсырма. Одағайларды қолдана отырып ертегі құрастыру.

 

 

А-үлгірімі жақсы –Аидаға. Шығармашылық жұмыс. Одағайларды қатыстырып өлең шығару.

 

В- үлгірімі орташа – Мөлдірге. Әттең, пай-пай одағайларын қатыстырып сөйлем құра.

 

С-үлгірімі нашар – Сымбатқа. Берілген мәтіннен одағайларды теріп мағынасына қарай талда.

Қарап билейміз.

 

«Жарайсыңдар!» тобына.

378-жаттығу. Одағайлардың тыныс белгісін қойып, мәтіңді көшіріңдер.

 

«Алақай!» тобына.

379-жаттығу. Мәтінді оқып, әже қамқорлығы, мәтіндегі одағай жайлы өз ойларыңды ортаға салыңдар.

«Бәрекелді!» тобына.

380-жаттығу.

 

Оқушылар тест жұмысын орындайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Әр оқушыға алдын ала жұлдызша беріледі.

 

 

 

 

Тақтада 3-ші слайд.

/Критериалды бағалау парағы/. Оқушылар өздерін бағалайды.

 

 

Бағалау көрсеткіші түсіндіріліп, бағаланады.

 

 

Үй тапсырмасы: Ережелерді қайталау. Алақай, бәрекелді, құрау-құрау, әттең, пай-пай одағайларын қатыстырып сөйлем құрастыруы тиіс.

Жиынтық бағалау.

Критериалды бағалау көрсеткішіне сай кестені тексеріп, кері байланыста берілген жауаптарды ескеріп, жиынтық баға қойылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: "Одағай түрлері""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Руководитель образовательной организации

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
