Математика
4 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр.
Сабақтың
мақсаты:
а)Аудан және оны өлшеуді пысықтау.Аудан өлшем бірлігі
квадрат дециметрмен есептеу тәсілдерін пысықтау.
ә)Бірлесіп жұмыстануға, достыққа, татулыққа тәрбиелеу.
б)Шапшаң есептеу дағдыларын арттыру, деңнгейлік
тапсырмалар
арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі:
Саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі:
Сұрақ-жауап, топтастыру.
Көрнекілігі:
Интерактивті тақта, электронды оқулық , Ұшақ
Астананың әсем жерлері, Венн диаграммасы
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану, музыка
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен
амандасу.
Психологиялық
дайындық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№9 мысалды тексеру (95 бет)
ІІІ. Өткенді қайталау.
Ой қозғау.Конверттегі фигурадан
көлік құрастыру.
-Тік төрбұрыштың
ауданын қалай табамыз?
-Тік төртбұрыштың
периметрі дегеніміз не?
-Палетка не үшін
керек?
ІV. Ауызша жаттығу. Интерактивті тақтадан
тапсырмалар беру.
-Жаңа сабаққа
кіріспес бұрын, тобымызға ат қойып алайық.Ұшаққа міну үшін бізге трап
(баспалдақ) керек.
.
а) – Бүгін біз саяхатқа шығамыз. Астанаға
тез бару үшін ұшаққа отырайық. Әуелі билет алайық.Ол үшін мына мысалдарды
ауызша шығарайық.
720 : 90
8 * 1000 842 : 2 81081 : 9 127000м = ? км
24500кг
= ? ц
96
сағ. = ? тәулік
2
ғасыр = ? жыл
б) І топ – Ұзындық
бірліктері.
ІІ топ – Масса
бірліктері.
ІІІ топ –
Уақыт бірліктері.
V. Жаңа сабақ.
- Ұшаққа жайланып
отырдық.Енді тездетіп есептер шығарайық.
№1 есепті – І топ
№2 есепті – ІІ топ
№3 есепті – ІІІ
топ шығарайық.
№1
№2 №3
Ұз.-8дм
Қаб.- 5м Биіктігі – 10дм
Ені – 4дм
Шаршы Ұзынды – 30дм
S =? P=? S
=? P =? S =?
Ш: P = (8+4)*=24дм
Ш:
P=5*4
=20дм Ш: S= 10*50 =500дм2
S
= 8*4 =32 дм2
S
=5*5 =25 дм2
Венн диагарммасы
Шаршы Тіктөртбұрыш
№4
Ұзындығы
|
8см
|
40дм
|
40см
|
4дм
|
5дм
|
12дм
|
Ені
|
5см
|
10дм
|
3см
|
3дм
|
3дм
|
8дм
|
Ауданы
|
40см2
|
400дм2
|
120см2
|
12дм2
|
15дм2
|
96дм2
|
Периметрі
|
26см
|
100дм
|
86см
|
14дм
|
16дм
|
40дм
|
№5 Бөлуді орында және көбейтумен тексер.
І топ. ІІ
топ. ІІІ топ.
83244 : 4=20811 34088 : 8
=4261 14007 : 7 = 2001 87147 : 9 = 9683
Әрмен қарай ұшып барамыз.
Электронды оқулықтан тест жұмысын
орындау
№7 есеп. (оқып
шығамын)
-Есеп нелер
туралы?
-Есепте не
белгілі?
-Не белгісіз?
-Бізден не
сұрайды?
І топ – есептің
шартын жаза қойыңдар.
ІІ топ – шешуі мен
жауабын жазады.
ІІІ топ – кері
есеп құрастырады.
5сағ.
80км/сағ 60км/сағ
Ш:
(80+60)*5 =700 (км)
Ж: 5 сағат
? км
Кері есеп
?
80км/сағ 60км/сағ
Ш:
700 (80+60) =5 (км)
Ж: 5 сағат
700
км
№8 есеп. (Есепті оқимын.Бірге талдаймыз)
І күні – 28
км
ІІ күні – 35
км
ІІ күні - ? сағ.
Әр күні - ? сағ. Ш: (28 +35)
: 9 =7(км/сағ)
28
: 7 =4(сағ)
35 : 7 =5(сағ)
Ж:
І – 4сағ. ІІ- 5сағ.
Кері есеп.
І – 28
км
ІІ - 35км Ш:
(28 + 35) : 7= 9(сағ)
Жылд. – 7км/сағ.
Ж: 9 сағ.
Мінекей, Астанаға жеттік. Жарқырап аластан
бәйтерек көрінеді.
№9 теңдеу. Қай теңдеудің мәні 270-ке тең?
Х + 100 = 370
400 – х =130
1350 : х =5 3 * х =810
-Міне, мынау парламент үйі. Анықтап көру
үшін шығармашылық тапсырмаға қарайық. Астанада әсем зәулім ғимараттар өте көп. Олар
әсем Астанаға әр түрлі деңгейде өзінше мән мағынасымен қатар көрік беріп тұр.
Олай болса:
Деңгейлік тапсырмалар:
Әсем Астананы араладық. Астана туралы,
алған әсерлеріміз туралы кім әңгімелеп айтқысы келеді?
Енді үйге қайтайық.
Үйге тапсырма:
мысал 6 (95 бет)
Жақсы әсер және жақсы баға алдық.
Бағалау.
Ән: «Елімнің жүрегі»