Күні:
|
Пәні : тарих
|
Мұғалім аты- жөні:
Қаратаева Б.Қ.
|
«№22 орта мектеп» МКМ
6- сынып
|
Оқу ісінің меңгерушісі:
И.В. Сарсембаева
|
Сабақтың тақырыбы:
Сақтардың
тәуелсіздік үшін күресі. Шырақтың ерлігі
|
Сілтеме
|
1. 6 – сынып оқулығы
2.Интернет ресурсы
|
Мақсаты
|
Бірлесе оқи
отырып тақырыптың мәнін ұғынады, сақтардың тәуелсіздік үшін күресі тақырыбын
зерттейді, талдау жасайды.
|
Күтілетін нәтиже
|
Өз
ойларын еркін жеткізе білу қабілеттері дамиды, дүниетанымдары кеңейеді,
Патриоттық тәрбие қалыптасады Сұрақ қою арқылы сыни ойлауға,пікірлерін еркін
айтуға,өз көзқарастарын дәлелдей білуге машықтанады
|
Ресурстар
|
Интербелсенді тақта, электрондық оқулық, компьютерлер.
|
Сабақтың түрі
|
Дәстүрлі емес
|
Әдіс - тәсілдері
|
Жұптық жұмыс, жеке жұмыс, топтық жұмыс
|
Оқыту модулі
|
Оқыту мен оқудағы АКТ, СТО, оқу мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер
|
Кезең
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
І.Қызығушылығын ояту
|
І.Үй
тапсырмасын тексеру
Үйге берілген
тақырып бойынша әр топ оқушылары дайындап келген жұмбақтарды
шешеді және де оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.
1. Сақтарға
гректердің берген атауы? /скиф/
2. Теңіздің арғы
жағындағы сақтарды қалай атады? /парадарайя/
3. Сақтар туралы
көп еңбек қалдырған грек тарихшысы? Герадот/
4. Сақ
жауынгерлерін үнді-иран тілінде қалай атады? /Ратайштар/
5. Сақ қоғамы
қандай түрлерге бөлінеді? /абыздар, жауынгерлер, малшылар мен егіншілер/
6. «Сегіз
аяқтылар» деп кімдерді атады? /малшылар мен егіншілер/
ІІ.
«Ой түрткі» сұрақтары
·
Алдымен оқушыларға Қазақстан қандай мемлекет? Деген сұрақ қоямын.
Кейіиннен оқушылардың жауаптарына қарай «Тәуелсіздік» туралы не
білетіндіктерін сұрап шығып, талдау арқылы жаңа сабақтың тақырыбымен
таныстырып өтемін.Тәуелсіздік жолында біздің аға – апаларымыз да өз өмірлерін
құрбан етті. Олар кімдер? Білеміз бе? (Оқушылар пікірі тыңдалады) Олардың
есімі алтын әріптермен жазылып, мәңгілік тарихта, біздің жадымызда қалмақ.
Осындай
ержүрек, қайраткер, батыл қолбасшылар сақ тайпаларында болған.
Олар ел тәуелсіздігі үшін күрескен. Өз елінің
тәуелсіздігін алу үшін елін, жерін, дұшпандарынан алып қалу үшін ерліктерін
көрсете отырып, батыл да ержүрек атанған сақ көсемдері де болды.
|
Тапсырманы
орындайды, ойланады.
|
ІІ. Мағынаны ашу
|
Мәтінмен
жұмыс. ЖИГСО
І
– топ Сақтардағы басқару ісі
ІІ-топ.
Сақ патшалары
ІІІ-топ.
Парсылармен соғыс
«Түртіп
алу» стратегиясы (тақырып ішінде кездескен сөздер)
Томирис
– сақ патшайымы
І
Дарий – парсы патшасы
Спаргапис
– Томиристің ұлы
Ескендір
Зұлқарнайын – ұлы грек қолбасшысы
Шырақ
– сақ бақташысы
Гобри
– парсылардың қарт қолбасшысы
Кир
– парсы патшасы
ІІІ.
Шығармашылықпен жұмыс
І
топ. Ерлік туралы мақал – мәтел
ІІ
топ. Тәуелсіздік туралы өлеңді мәнерлеп оқу
ІІІ
топ. «Отан» сөзіне СИНКВЕЙН (бес жолды өлең)
|
Тапсырманы орындайды, ойланады. Топта жұмыс
жасайды
|
ІІІ. Ойтолғаныс Қорытынды
|
ІҮ.
Тест тапсырмасы
Тарих
атасы Геродот сақтарды қалай атады?
А)
исседондар
ә)
скифтер
б) дайлар
Сақ
дәуірінің соңына қарай сақтардың антропологиялық бейнесі қай нәсілге ұқсас
болды?
А)
негроидтық
ә) европеоидтық
б) монголоидтық
Сақ
заманының тұрмыстық заттары, ыдыстары мен бұйымдары қандай
стильмен өрнектелген?
А)
полихромдық
стиль
ә) аң
стилі
б) жануарлар стилі
Сақ
жауынгері киімінің түсі?
А)
ақ
ә) көк
б) қызыл
Сақ
– скиф жеріне басып кірген грек-македон әскерінің қолбасшысы?
А)
Дарий
ә) Гобри
б) Ескендір Зұлқарнайын
Сақ
абыздары киімінің түсі?
А)
қызыл
ә) ақ
б)
сары
Шөл
далада парсы әскерлерін адастырып, қырғынға ұшыратқан сақ малшысы кім?
А)
Шырақ
ә) Гобри
б) Пероз
Б.з.б.
қай жылы сақ жеріне Кир бастаған парсы әскерлері басып кірді?
А)
Б.з.б. 530
ж
ә) Б.з.б. 519
ж
б) Б.з.б. 529 ж
Томирис
патшайым өмір сүрген жылдары?
А)
Б.з.б. 530
-515ж.ж.
ә) Б.з.б. 570 -520
ж.ж.
б)Б.з.б.520-509ж.ж.
«Ескендір
поэмасын кім жазды?
А)
А. Құнанбаев
ә) М.
Әуезов
б) Ш. Құдайбердіұлы
|
Ойларын
жмнақтайды
|
Бағалау
|
Топ басшысы бағалайды
|
|
Үйге
|
«Жұмыс
дәптеріндегі» 22 бетіндегі тапсырмаларды орындау.»Тәуелсіздік – теңдесі жоқ
байлығым» атты эссе жазу.
|
6. Үйге
тапсырма: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі тақырыбын оқып, ,қосымша оқуға
арналған материалды талдайды.
|
Кері байланыс
Рефлексия
|
Ү.
"Бес саусақ" әдісі бойынша тақырыпты, алған білімдерін
пысықтайды.1.көңіл күйің,2.сабақтағы есіңде қалған мәлімет, 3.сен үшін
жаңалық болған ақпарат, 4.сабақ туралы пікірің, 5.өзіңе баға қою
|
5. "Бес
саусақ" әдісі бойынша тақырыпты, алған білімдерін пысықтайды.1.көңіл
күйің,2.сабақтағы есіңде қалған мәлімет, 3.сен үшін жаңалық болған ақпарат,
4.сабақ туралы пікірің, 5.өзіңе баға қою
|
|
|
|
|
|
|