Сабақтың тақырыбы:
Шеңбер және дөңгелек. Радиус және диаметр.
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік:«радиус» және «диаметр»
туралы түсініктерін қалыптастыру,берілген радиусы және диаметрі бойынша еңбер
сызуды үйрету, өтілген есептеу тәсілдерін бекіту, есеп шығару дағдыларын жетілдіру.
-
Дамытушылық:
есептерді әртүрлі тәсілмен шығару, есептеу дағдыларын жетілдіру.
-
Тәрбиелік:
көркем, сауатты жазуға баулу.
Сабақтың түрі: бекіту
сабағы
Әдіс-тәсілі: сұрақ
жауап, практикалық жұмыс, оқулықпен жұмыс.
Көрнекілік:
кесте, тақта, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
– Сабаққа қажетті құралдарын тексеру.
– Психологиялық дайындық.
ІІ. Бекіту сабаққа
мақсат қою.
– «Радиус» және «диаметр» туралы
түсініктерін қалыптастыру, берілген радиусы және диаметрі бойынша шеңбер сызуды
үйрету;
– Өтілген есептеу тәсілдерін бекіту, есеп
шығару дағдыларын жетілдіру.
– Сауатты шығаруға, көркем жазуға баулу.
Ал, енді,
балалр, біз топқа бөлінеміз. 1 қатар – 1 топ, 2 қатар -2 топ, 3 қатар – 3 топ.
Топқа бөлінуіміз, практикалық тапсырма орындау үшін қажет болады.
ІІІ. Бекіту сабағы
Ауызша есептеуді
әртүрлі формада жүргізуге болады. Ауызша есептеудің мысалдарын
жазу үшін, дөңгелектер мен шеңберлерді пайдалану.
Бұрынғы білімді
еске түсіру керек.
Шеңбер –
дөңгелектің шекарасы
Дөңгелек – барлық
нүктелері центрінен бірдей қашықтықта жатқан тұйықталған сызық.
О нүктесі –
дөңгелектің (шеңбердің) центрі
АВ – диаметр (d) –
шеңбердің центрі арқылы өтетін екі нүктені қосатын кесінді.
Радиус (R) –
шеңберден центрге дейін жүргізілген кесінді (қашықтық).
Шеңберді қалай
сызамыз?
1.Циркульдің инесі
бар ұшын сызғыштағы 0-ге, ал қарындашы бар ұшын, мысалы 4 см-ге қоямыз.
2.Циркульді
параққа қоямыз.
3.Циркульдың
қарындашы бар ұшын қағаз бетіне айналдыра жүргіземіз.
№1тапсырма.
Шеңбердің
радиусын және диаметрін өлшейді. Миллиметрмен өрнектейді. Берілгендердің ішінен
бірдей шеңберлерді табады.
Радиустың артуына қарай диаметрдің қалай өзгеретінін бақылады. Мынадай формула
шығаруға болады:
d = r * r = r2
3 топ бір-бірден
орындайды.
№ 2. Дәптерге радиустары
2 см, 3см, 1 см болатын шеңбер сызу.
ІV. Оқулықпен
жұмыс: № 482,486,487,493,495,496
V.Қорытынды.
Геометриялық
конструктормен жұмыс жүргізіледі. (суреттің шеткі сызығын ғана пайдаланып,
құрастыр)
VI.Үй
тапсырмасы:
Радиусы 2 см, 25
мм шеңберлер сызу.
№489,491,497
VII.
Бағалау.
Балалардың
белсенділіктері мен тақтада есеп шығару бойынша бағалау.