Сыныбы: 2 А
|
Пәні: математика
|
Күні:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Есептер шығару
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылардың бөлу және көбейту арқылы шығарылатын есептерді
шығару біліктіліген арттыра отырып, бөлу мен көбейтуге берілген кері есептер
шығару тәсілдерін меңгерту. Сыни тұрғыдан ойлата отырып, кері есептерді
талдап, таба білуге үйрету, ынтымақтастыққа баулу
|
Оқыту нәтижесі:
|
Оқушылар көбейтуге және бөлуге берілген кері есептердің шешуін
тауып ажыратып, құрып, шығара алатын болады.
|
Негізгі идея:
|
Есептердің шешуін бөлу амалымен табуды балалардың қалай білім
алатындығын ескеретін 8 тезисті негізге ала отырып меңгерту.Ақпарат беріледі
, білім мен түсінікті оқушы өзі қалыптастырады, мен осы үдеріске көмек
көрсетемін.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Топтық жұмыс, «аквариум» , «Қар кесегі», постер қорғау,
«желпуіш» стратегиялары, РАФТ, инсерт стартегиясы
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті:
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Шаттық шеңбері: «Напалеон» әдісі. Топқа стикерде берілген
өрнектің мәні бойынша 4 топқа бөлу.
|
Өзіне ұнаған қалыпты көрсетеді. Өрнектің мәнін тауып, шыққан
топқа отырады.
|
Үй тапсырмасын тексеру үшін. «Аквариум» әдісін пайдаланамын.
|
Бір топ отырады үй жұмыстарын ашып, ал қалғандары келіп қоршап
тұрып, тексереді. Барлығы тексеріліп болған соң, нәтижесі жарияланады.
Кемшіліктер мен жетістіктер айтылады.
|
«Қар кесегі» әдісі бойынша оқушылардан 2-5 көбейту кестесі
сұралады.
Бөлу туралы білімді пысықтау үшін РАФТ стратегиясы
|
Көбейту кестесін айтып келесі оқушыға лақтырады. Бөлу туралы
білімдерін еске түсіреді.
|
Оқулықтағы 1 тапсырма. 2 топқа екі суретті талдауға ұсыну.
|
Суретті талдай отырып, өрнек құрады. Ережені еске түсіреді.
Көбейту мен бөлудің өзара байланысын анықтайды.
|
№2 есеп, постер қорғауға ұсыну, әр топқа бөліп беру. Әр топтың
постеріне шығарған есебіне талдау жасатып, оқушы көрнекілігі арқылы
есептердің өзара байланысын анықтату.
|
Есептің берілгені бойынша постер сызып, есепті талдайды,
шешуін, жауабын табады. Өзара байланысын анқытап кері есеп екенін түсінеді.
Кері есептерді біледі.
|
Сергіту жаттығуы. Бейнекөрніске қарап, қайталап, билейді.
|
№3 есеп қараөріктің муляжын, тарелка ұсыну, осы берілгені
бойынша есеп құрату.
«Әдеби үйірме» Баяндамашы, Зерттеуші, Сілтеме табушы, Сұрақ
қоюшы болып бөле отырып № 5 есепті шығарту
|
Көбейтуге есеп құрып, шығарады. Қолмен ұстап, көзбен көреді.
Кері есептер құрып мәтінді толықтырады.
Әр оқушы өз қызметін атақар отырып, бірлесе жұмыс істейді.
|
.№6 жылдамдыққа берілген тапсырма, «Тыңдайтын үштік» стратегиясы
арқылы орындату
«Желпуіш» стратегиясы оқушыларға бөлу немесе көбейту амалымен
шығатын бір есеп жазуды ұсыну
|
Үш-үштен бірігіп, талдау жасап, дәптерге орындайды.
Бір есеп құрап жазады, көршісімен ауыстырады. Шығарып,
қайтарады, тексеріп, талдайды.
|
Жетондар тарату, критери арқылы бағалату
|
Талдап, бағалайды
|
Үйге тапсырма:
|
№4 188 бет
|
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбасы
|
Мұғалімнің ойы
|
|
Бұл сабақта мен метатану үрдісі бойынша өзімнің сабақ беруіме
емес, оқушының оқу ептілігін дамытуға баса назар аударамын. Сабақты Блум
таксономиясымен жүйеге келтіре отырып, көпіршелер мен Л.С.Выготский ұсынған «жақын арадағы даму аймағы» түсінігіне негізделген
(оқытуда диалогқа басты рольді беруді) стратегияларды қолдану
арқылы мұғалімнің көмегінсіз орындай алмайтын тапсырманы
орындауға мүмкіндік беремін. Оқушылардың зер салып меңгеруі үшін орындалатын
тапсырмалардың барынша жүйелі, әрі әртүрлі болуын қамтамасыз
етемін.Балалардың қалай білім алатындығы туралы өз білімімді ескере отырып
сабақта оқушылардың оқу үдерісінің барлық аспектілеріне белсенді қатысуы мен
тақырыпты игеруін басшылыққа аламын. Осылайша оқушылар бөлу мен көбейтуге
берілген кері есептерді шығарып қана қоймай өздері де құрай алатын болады.
|
|
|
|
|
|
|