Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға сөйлем туралы түсінік
қалыптастыру. Сөйлем құру дағдыларын жетілдіру. 2.Таным белсенділігін арттыру,
ойын, тілін дамыту.3. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік
негіздеріне тәрбиелеу.
Түрі: Аралас сабақ.
Әдіс- тәсілі: Түсіндіру, жаттығу жазу, ойлау, өзіндік
ізденіс, көрнекілік, ұжымдық жұмыс.
Көрнекілігі: Сызбалар, плакат, киіз үй.
Пәнаралық байланыс: Математика, ана тілі, дүниетану.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Психологиялық дайындық.
Қазақ тілім- өз тілім, ана тілім,
Абай,Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені,
Болашағым , бақытым, дара тілім.
Міне, балалар, ғұлама, кемеңгер
ақындарымыздың тілі сабағына қонақтар қатысып отыр.
2. Өткен сабақты бекіту.
А)Үй тапсырмасын сұрау.
(Үй тапсырмасын барлық оқушылардан
сұраймын. Сөз тіркесі туралы ереже сұрау,жаттығу жұмысын сұрау )
3. Жаңа сабақ.
Қызығушылықты ояту «Оян тап»
( математикамен байланыс)
Мына өрнектерді есептеп , мәнін
табу. Шешуіндегі сандарды әріптермен алмастыру. «Сөйлем»сөзін шығарып алу.
Л
Ө
Е Й
С М
1296
8 210 876
400 259
200х2=400 С
40:5=8
Ө
342+534=876 Й
432Х3=1296 Л
420: 2=210 Е
2ЖҮЗД. 5ОНД. 9 БІРЛ.=259 М
(Оқушыларға жаңа сабақтың мақсатын
хабарлау )
Сөйлем бір- бірінен бөлек жазылатын
сөздерден құрылады. Бірінші сөзі бас әріппен басталып жазылады. Сөйлем аяқталғаннан
кейін тыныс белгісі қойылады. Нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі.
1. Хабарлы сөйлем. Хабарлау баяндау, суреттеу мақсатында айтылады. Тыныс
белгісі : нүкте(.)
2. Бұйрықты сөйлем. Бұйыру, тілек- өтініш ету мақсатында айтылады. Тыныс
белгісі: нүкте немесе леп белгісі(!) бұйрық рай арқылы жасалады.
3. Лепті сөйлем. Сөйлеушінің көңіл- күйін қуану , өкіну т.б . білдіру
мақсатында айтылады. Тыныс белгісі леп белгісі(!)
4. Сұраулы сөйлем. Бір нәрсе жайлы сұрап білу мақсатында айтылады.
Тыныс белгісі: (?)
5. Кітаппен жұмыс:
1- Жаттығу. Сөйлемді көшіріп жазу. Бұл сөйлем хабарлы сөйлемге жатады.
2- Жаттығу.
Хабарлы
Сұраулы
Лепті
Атасы
жолаушылап Бұл жолы
не
Алақай, атам келді!
Әкелер екен?
Кетті.Әсет оны
күтіп Енді не
істеймін?
Жүрді.Атасы Әсетке
Ойыншық әкелді.
4-жаттығу.( тақтаға шығып орындайды) Сұраулы
сөйлемдерді хабарлы сөйлемге айналдырып, мақал етіп жазу.
5.Сергіту сәті:(Ой толғау)
6. Шығармашылық жұмыс, деңгейлік
тапсырма. «Адасқан сөздер» ойыны.
1.
Тепті
Шана
балалар Балалар шана тепті.
2.Сұлу!
Неткен
Табиғат Табиғат неткен сұлу!
3. Бардың?
Қайда
Сен
Сен қайда бардың?
7. Тест тапсырмаларын орындау.
8. «Бәйге» ойынын
ойнаймыз.
Сұрақтары:1. Сөйлем неден құралады?
2. Сөйлем қандай әріптен басталады?
3.Сөйлем аяқталған соң қандай тыныс
белгісі қойылады?
4.Сөз таптарын ата?
5.Сөз неден құралады?
6.Мәтіннің неше түрі бар?
7.Сөйлем нешеге бөлінеді?
8.Сөйлем қандай ойды білдіреді?
9. Сөйлемдегі сөздер қалай
жазылады?
9. Қорытынды: Жұмбақтар
шешу, карточкамен жұмыс.
1.Өзім сөзден тұрамын,
Хабар мен нүкте жинағым.(хабарлы
сөйлем)
2. Мен де сөзден тұрамын,
Сұраулы ойды құрадым.
Өзгеден жауап сұрадым. (Сұраулы
сөйлем)
3. Қуану, ренжу,өкіну,
Мақсатым соны сездіру.
Ұранды да айтамын,
Қарқындатып барып қайтамын. (Лепті
сөйлем)
10. Үйге тапсырма: 5-жаттығу.
Сөйлемдердің жігін тауып, тыныс
белгілерін қойып, көшіріп жазу.
11.Бағалау:
Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларға
баға қоямын.