Сабақтың тақырыбы: Қуыршаққа арналған
кілемше.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға кілем туралы толық
мағлімат беру, кілем түрлері мен тоқу әдіс-тәсілдерін
үйрету.
Тәрбиелік: Тақырып арқылы оқушыларды
адамгершілікке тәрбиелеу, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау
сезімін ояту, ұлттық қолөнерді бағалауға, эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау
қабілеттерін, сөздік қорларын, қиялдарын дамыту. Ұсақ қол маторикасын дамыту,
өз бетімен жұмысқа үйрету.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік, машықтық.
Сабақтың көрнекілігі: дайын үлгі, қуыршақтар,
интерактивті тақта.
Қажетті құрал-жабдықтар: сары және қызыл
мата, қағаз, қайшы, желім, карандаш.
Пәнаралық байланыс: көркем әдебиет, құрастыру,
бейнелеу.
Сабақтың
барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, қажетті құрал - жабдықтарының
толықтығын тексеру.
II Өткенді қайталау.
Оюдың
қандай түрлерін білесіңдер?
Ұялы
телефон қабына салынған ою қалай аталады?
Ою
сөзі қандай мағынаны білдіреді?
III Негізгі бөлім.
Жұмбақ:
Аяғы бар, жүрмейді,
Аузы бар, күлмейді.
Айнымайды бөпемнен
Тек сөйлеуді білмейді.
(Қуыршақ)
Бүгінгі
сабақта қуыршыққа кілемше жасап үйренеміз.
Кілем
– әсемдік үшін, сондай ақ үйдің жылулығын сақтау үшін пайдаланылатын түрлі-түсті
ою-өрнек салып тоқылған бұйым. Кілем
бір немесе бірнеше қабатты, түкті немесе тықыр болып келеді. Түкті кілем бірнеше қабаттан тұрады. Дайындалу тәсіліне қарай кілемдердің қолдан және машинамен тоқылған түрлері болады. Үй
жасауы — «кілем» дейді халық. Кілем — жайсаң
төсеніш, ілсең сән.
Кілем тоқитын станоктар
IY Практикалық жұмыс.
Мұғалім
оқушылардың жұмыс орындарын дайындауларын қадағалау. Кілемшенің жасалу жолын
түсіндіру. Жұмыс барысында балаларға көмек беру.
Жұмыстың орындалу реті:
Шаршы
пішінді ақ қағаз дайында.
Шаршыны
төртке бүкте.
«Қошқармүйіз»
оюының суретін салып, сызық бойынша оюды қиып ал.
Ою
үлгісін қызыл түсті мата үстіне қойып, айналдыра сызып, қиып ал.
Сары
матадан дайындалған кілемшенің ортасына қызыл матадан қиылған оюды желімде.
Кілемше
шетін қалауыңша әсемдеуіңе болады.
Сергіту сәті:
Бармақ
әке, бармақ әке кайдасын?
Мындамын,
осында
Қалың
калай?
Бармақ
ана, бармақ ана кайдасын?
Мындамын,
осында
Қалың
калай?
Бармақ
аға, бармақ аға кайдасын?
Мындамын,
осында
Қалың
калай?
Бармақ
әпке, бармақ әпке кайдасын?
Мындамын,
осында
Қалың
калай?
Бармақ
бөбек, бармақ бөбек кайдасын?
Мындамын,
осында
Қалың
калай?
Оюдың атын тап.
= + МҮЙІЗ
= + ҚАНАТЫ
= + МОЙЫН
= ҚОС +
= + КӨЗ
Y Қорытынды ,бағалау : сұрақ-жауап алу.
1.Бүгінгі
сабақта не жасап үйрендік?
2.Кілемді
қайда тоқиды?
3.
Кілемнің қандай түрлері болады?
YI Үйге тапсырма: Кілемшенің басқа түрлерін
жасап кел.