Инфоурок Информатика Другие методич. материалыУрок на тему: "Программа түсінігі. Құрылымы

Урок на тему: "Программа түсінігі. Құрылымы

Скачать материал

ин

Сабақ

Күні: 05.12.2017ж.

 

Сабақ тақырыбы

Программа түсінігі. Құрылымы

 

Сілтеме:

Жоспар (күнтізбелік жоспар)

 

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Оқушыларға паскаль программалау тілі туралы түсінік алады,  өрнектер және олардың жазылуын көрсету, есептеуде олардың қолдану жолдарын меңгереді..

Басым көпшілігі: Паскаль програмалау тілінің стандартты функцияларымен жұмыс жасай алады

Кейбірі: Есептеулерде өрнектердіңжазылуын және Паскаль тілінде олардың қолдану жолдарын меңгереді.

 

Күтілетін  нәтижелері:

Паскаль программалау тілі туралы түсінік беру, программалауды есеп шығаруда қолдануды үйрену, программалау тілінің қарапайым объектілерін меңгеру, Паскаль тілінің стандартты функцияларымен таныстыру, Тілдің өрнектері мен олардың жазылуы бойынша атқаратын міндеттерін түсіндіру, есептеулерде қолдану.

 

Алдыңғы оқу

Паскаль тілі туралы жалпы түсінік

 

Сабақтың типі

Аралас сабақ

 

Сабақтың

әдіс-тәсілі

 Түсіндіру, сұрақ-жауап

 

Жоспар

 

Мұғалімнің орындалатын іс-әрекеттері

Оқушының орындалатын іс-әрекеттері

 

Ұйымдастыру.

1.     Оқушыларды топқа бөлу

2.     Топ басшысын сайлау

1-топ   Алгоритм

  2-топ   Паскаль

1.     Сыныптағы тәртіп, оқушылардың топтасуы.

Оқушыларды сұрақтар арқылы топтарға бөлу

 

1 –топ. Алгоритм үш топқа бөлінеді

 

2-топ. Паскаль тілін Никлаус Вирт ұсынған.

 

Үй тапсырмасын тексеру:

а) Оқушылардың өткен тақырыпқа байланысты есептер ұйымдастыру.

2. Өткен тақырыпты қаншалықты меңгергендерін тексеру:

 Есептер шығару. Топппен жұмыс

 

1-топ

 40 div 8 =

 11 div 5=

6 mod 5 =

11 mod 5 =

2-топ

10 div 3 =

123 div 4 =

10 mod 3 =

14 mod 5 =

 

 Білімді жан-жақты тексеру:

Оқушылардың алған білімдерін тексеру.

1.Білімді жан-жақты тексеру: Оқушылардың білімдерін тексеру мақсатында математикалық өрнектерді Паскаль тілінде жазу.

              1-топ

a + b

 


a – b

2-топ

a . b

 


a : b

 

   2.  Паскаль тілінде жазудағы қатені табыңдар:

1. (a-b)2/ a+2b - sqrt(a-b)/a+2*b;

2. a3+/sinab - exp(3(a))+sqr(b)/sinab);

 

 Жаңа тақырыпты түсіндіру:

 Паскаль тілін 1968 - 1971 жылдары Швейцарияда профессор Никлаус Вирт оқып - үйренуге қолайлы программалау тілі ретінде ұсынған болатын. Паскаль тілі өзінің қарапайымдылығының және тиімділігінің арқасында дүние жүзіне тез таралды.
Бұл тілде жазылған программа компьютерде орындалу барысында алдымен трансляцияланады (машина тіліне аударылады), объектік программаға түрлендіріледі де, содан кейін ғана орындалады.

Паскаль тіліндегі программа жеке - жеке жолдардан тұрады. Оларды теру, түзету арнайы мәтіндік редакторлар арқылы атқарылады.

Программада әрбір жолдан кейін нүктелі үтір (;) қойылады.
Паскаль тілінде программа үш бөліктен тұрады: тақырып, сипаттау бөлімі және операторлар бөлімі.
Кез - келген программа Program сөзінен басталып, оның тақырыбы жазылады. Бұл бөлім программадағы айнымалылар, тұрақтылар тәрізді объектілердің жалпы қасиеттерін алдын ала анықтап алуға көмектеседі.
Программаның соңғы және негізгі бөлімі операторлар бөлімі – болып табылады.
Орындалатын іс - әрекеттер, командалар осы бөлімде орналасады. Ол begin түйінді сөзінен басталып, барлық атқарылатын операторлар (командалар) тізбегі жеке - жеке жолдарға жазылып біткен соң end түйінді сөзімен аяқталады.
Program тақырып бөлімі
сипаттау бөлімі
begin
оператор бөлімі
end.

 

 Жаңа материалды меңгергенін тексеру:

а) Оқушылардың сабақты меңгергенін тексеру, бақылау, қосымша бағыт-бағдар беру.

Program

begin

(‘Бұл менің алғашқы программа’)

end.
1. Мен-программистпін?!

2.     Паскаль тілін өте жақсы білгім келеді,-деген сөздерге Паскаль тілінде программа жазу.

 

Сергіту сәті

Ребустар шешу

1-топ

                            

2-топ

                        

 

Жаңа материалды бекіту:

а) Оқушылардың сабақты меңгергенін тексеру, қалыптастыру, бағыт-бағдар беру.

Бекіту сұрақтары:

  • Тест сұрақтарын беру

1. Pascal тіліндегі программа ...

 А) арнайы құрылымы жоқ жолдар тізбегінен тұрады

 Б) көрсетілгендер ішінде дұрыс жауап жоқ

 В) жеке тараулардан тұратын белгілі бір құрылым

2. Программа тақырыбы ... қызметші сөзінен басталады.

 А) WRITE      Б) BEGIN      В) END     Г) VAR     Д) PROGRAM

3. Айнымалыларды сипаттау тарауы ... қызметші сөзінен басталады.

 А) PROGRAM     Б) BEGIN      В) VAR     Г) WRITE       Д) END

4. Программа денесі ... қызметші сөзінен басталады.

 А) BEGIN      Б) END      В) PROGRAM      Г) VAR     Д) WRITE

5. Программа соңы ... қызметші сөзімен белгіленеді.

 А) BEGIN     Б) WRITE       В) VAR       Г) END      Д) PROGRAM

6. Мәліметтерді экранға шығаруда қолданылатын команданың атын көрсетіңіз:

 А) PROGRAM      Б) WRITE      В) END      Г) VAR       Д) BEGIN

7. Командалар бірінен бірі қандай символмен ажыратылады?

 А) . нүкте                    Б) , үтір            В) ; нүктелі үтір    Г) : қос нүкте   Д) ' апостроф

8. Программа соңына қандай символ қойылады?

 А) ; нүктелі үтір     Б) ' апостроф    В) : қос нүкте    Г) , үтір    Д) . нүкте

9. WRITE және WRITELN шығару командалары арқылы жолдық тұрақтыларды экранға шығаруда қай символ қолданылады?

 А) . нүкте        Б) ' апостроф        В) ; нүктелі үтір    Г) , үтір            Д) : қос нүкте

10.  PROGRAM сөзі ... деп аударылады.

 А) соңы        Б) айнымалы        В) басы         Г) программа

11. VAR сөзі ... деп аударылады.

 А) программа         Б) айнымалы          В) соңы          Г) басы

12. BEGIN сөзі ... дегенді білдіреді.

 А) айнымалы           Б) программа           В) басы           Г) соңы

13. END сөзі ... деп аударылады.

 А) программа          Б) айнымалы        В) соңы          Г) басы

 

Үйге тапсырма беру, сабақты қорытындылау, бағалау.

Сабақты қорытындылау:

 40-43  беттер оқу.

 Сабақ соңында тапсырмалардың қорытындысын жасап, оқушыларды бағалау.

 

 Аяқталуы

Кері байланыс

 

 

Білімдерін  бағалау. Топ басшылар бағаларын тыңдау, қорытынды баға қою.

Не білемін? Не білдім? Не білгім келеді? Сұрақтары арқылы оқушылар  сабақта білгендерін жазды  

 

 

Рефлексия

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. Үй тапсырмасына есептерді шығаруды қайталау

2. Уақытты ұтымды пайдалану

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1. Сергіту сәті сабақты жақсарта алды.

2. Сабақты қорытындылау тест сұрақтары арқылы бекіту сәтті шықты.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1. Жекелей деңгейлеп тапсырма жекелеген оқушыларға беру

2. Тапсырмаларды күрделендіру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок на тему: "Программа түсінігі. Құрылымы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Техник-конструктор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
