Білім беру саласы:
«Коммуникация»
Бөлімі: Тіл дамыту
Тақырыбы: Н.Әлімқұловтың
«Апорт алмасы» өлеңі
Мақсаты: балаларға
тақпақты асықпай, сөздердің жалғауларын анық, жатқа айтуға үйрету;
Үлгіге сүйене
отырып сұрақтарға жауап беруге тәрбиелеу;
Жаңа сөздердің
мағынасын түсіндіріп, сөздік қорын молайту;
Қажетті құрал-
жабдықтар:
жемістер, алма ағашы, апорт ағашы, қоян.
Сөздік жұмысы: уылжыған,
албырт,дәмі ғажап.
Сабақтың барысы:
Тәрбиеші :
Балалар бүгінгі
сабағымыз ерекше сабақ!Бүгін біздің балабақшамызға қонақтар келіп отыр.Бәріміз
қонақтармен амандасайықшы!
Балалар
қонақтармен амандасады.
Шаттық шеңбер.
Армысың алтын күн,
Армысың көк аспан,
Армысың жер ана,
Қайырлы таң
балалар!
Балалар орнына
отырады
Тәрбиеші балаларға
сұрақтар қояды.
-Балалар
қазір жылдың қай мезгілі?/Балалардың жауабы/
-Күз мезгілінде
табиғатта қандай өзгешеліктер болады?
-Күзде ауа- райы
қалай болады?
-Сендер күз туралы
тақпақ білесіңдер ме?
Топқа қолында
қоржыны бар қоян кіріп келеді. Тәрбиеші балалардың
назарын қоянға аударады.
-Балалар, бізге
бүгін қоян досымыз келіп отыр екен.
Қоян:
-Сәлеметсіңдер ме,
балалар? Бұл қай топтың балалары екен?Мен сендерге жұмбақ жасырғым келіп тұр,
тыңдап жауабын тауып көріңдер!
Әрі қызыл, әрі
тәтті,
Татқан жанды
таңырқатты.
/Алма/
Уылжыған, албырт,
Дәмі
ғажап... /Алмұрт/
-Жарайсыңдар
балалар, жұмбақтың жауабын дұрыс шештіңдер!
Слайд тамашалау.
Жемістедің суреттерін
көрсетіп, олар туралы айтқызады.Бір сөзбен қалай атауға болатынын сұрайды.
Көп жеміс
ағаштарын көру үшін күзгі баққа серуенге шақырады.
-Өзімізбен бірге
қоянды да алайық, ол да күзгі бақты көрсін.
Балалар, қане,
барлығымыз паравоз сияқты қатарға тізіліп тұрайықшы.Жол қысқару үшін өлең айта
барайық. «Жемістер мен көкөністер» әнін орындайды.Күзгі баққа да жетіп қалдық
балалар.
Алдын ала топтың
іші күзгі баққа ұқсатылып, ағаш макеттерімен безендірілген.
Тыныс алу
жаттығуы:
-Балалар, қараңдаршы,
бақтың ауасы қандай тамаша!
Мұрындарымен дем
алып, ауыздан шығаруды ұсынады.
«Қандай жемісті
алдың?» дидактикалық ойыны
Үстел үстінде
/муляждар, ұсақ заттық суреттер/ тұрады, Балалар 1-2 ұнаған жемістеді алып,
қандай жеміс алғанын айтып беру керек.
Мысалы:
Алма-дөңгелек, сары, үлкен, бақта өседі.Алмадан тосап дайындайды.
Тіл ұстарту
жаттығуы
АШ-АШ-АШ-АШ
Өсіп тұр алма ағаш
МА-МА-МА-МА
Пісіп тұр тәтті
алма
ДАН-ДАН-ДАН
Тәтті алмадан
РЫН-РЫН-РЫН
Шықты тәтті шырын
Өлең тыңдаймыз.
Н.Әлімқұловтың
«Апорт алмасы» өлеңін оқып, түсіндіреді.
Апорт
Апорт
деген алманың
Таттың
ба сен бал дәмін?!
Апорт
деген тәтті алма,
Ол
өседі бақтарда.
Алатауда
өседі ол,
Оған
тең жоқ деседі ел.
Өлеңді оқи
отыра, ойын іс-әрекеттерімен қимыл жасап отырады және алдын ала дайындалған
суреттерді пайдаланады.Жетекші сұрақтар арқылы шығарманы талдайды.
Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел
еседі,
Кіп-кішкентай
ағаштар,
Су қуйғанда өседі.
Сөздік жұмысы: «уылжыған,
албырт, дәмі ғажап» сөздерінің мағынасын түсіндіріп, қайталап, бекітеді.
Қоян: Балалар
менде тәтті апорт алмалары бар.Егер менің тапсырмамды орындасаңдар сендерге
сыйлаймын.
«Орнын тап»
дидактикалық жаттығу.
Қоян
балаларды түскі ас кезінде «Жемістер асханасына шақырамын» , онда сендерді
тосын сый күтіп тұр деп, қоштасады./Алмаларды
сыйлайды/.
Тәрбиеші:
«Балабақшаға
баратын уақыт болды» деп, көңілді әуенмен жолға шығады.
Шығарманы
қайталап оқиды.
3-4 баладан жеке
түрде сұрап, бекітеді.
Балаларды
мадақтап, ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін аяқтайды.
Баянды селосы
МКҚК №7
«Айналайын» балабақшасы
Тақырыбы: Н.Әлімқұловтың
«Апорт алмасы» өлеңі
(ашық сабақ)
Дайындаған: Аяпова
Г.А.
2014-2015 оқу жылы