План-конспект
урока обобщения лексического и грамматического материала («Animals», степени
сравнения прилагательных) “The best animal”
ТЕМА:
The best animal.
ЦЕЛИ:
обучающая: закрепление навыков
использования в речи изученной лексики по теме «Животные» и грамматической темы
«Степени сравнения прилагательных»;
развивающая - развитие памяти,
воображения, развитие речевых навыков, мышления, воображения; развитие
мотивации к дальнейшему овладению иноязычной культурой;
воспитательная - воспитание уважения
к одноклассникам, воспитание любви к животным.
ОБОРУДОВАНИЕ:
раздаточный материал, мультимедиа.
Структура
урока.
1. Организационный момент.
2. Актуализация знаний. Фонетическая
разминка. Речевая зарядка.
3. Обобщение лексических знаний по
теме «Animals».
4. Физкультминутка.
5. Обобщение грамматических знаний по
теме «Степени сравнения имен прилагательных».
6. Работа в парах. Составление
монологического высказывания.
7.Подведение итогов урока. Рефлексия.
8.Домашнее задание.
Ход урока.
1.
Организационный момент.
Hello, class! Take your seats. How are you
today? Today we`re talking about... look at the blackboard. Can you guess? Yes,
about animals. Look! I have a letter. There is a riddle about an animal. Let`s
do exercises and then we can read the riddle and guess it. Вашим
домашним заданием было повторить правило и слова, которые мы изучали с вами
ранее. Сейчас мы и проверим, как вы подготовились.
2.
Актуализация знаний. Фонетическая
разминка. Речевая зарядка.
Look at me. This is sound ... Listen and
repeat after me.
[ɑː] - piranha, giraffe, fast.
[æ] – cat, caterpillar, parrot, rabbit.
[ə] – hamster, cheetah, piranha.
[eɪ] – today, favourite, whale.
What animals do you know? What`s your
favourite animal? Where does piranha live? What does a cat eat? What
does a dog eat?
3.
Обобщение лексических знаний по теме «Animals».
Look at the blackboard. What do you
see in the pictures? (A house, a forest). Animals can be pet and wild.
Now let`s divide animals into two
columns: pet animals and wild animals.
(Pet animals: a cat, a dog, a
hamster, a rabbit, a parrot, a kitten.
Wild animals: a sloth, a cheetah, a
whale, a python, a caterpillar).
Now I give you cards. Make the squares
(квадратики). Соедините противоположные по значению слова.
Look at the blackboard. There are
some pictures. Choose one and make the question. Например:
Has ... got ...? Can ... swim? Is ... big? Choose anyone to answer.
4.
Физкультминутка.
Are
you tired? Stand up, please. Let`s sing a song «Hands up, hands down».
5.
Обобщение грамматических знаний по теме
«Степени сравнения имен прилагательных».
Для того чтобы сравнить животных, нам
надо вспомнить о степенях сравнения прилагательных. Какие степени сравнения вы
помните? Как образуется сравнительная степень? Как образуется превосходная
степень? Какие вы
знаете
исключения?
Let`s do an exercise. Choose the right word.
Давайте
вспомним, как распознать, какая степень сравнения употребляется.
1.
Tigers
are angry / angriest / the angriest than cats.
2.
Tortoises
are slow / slower/ the slowest animals.
3.
Monkeys
are funny / funnier / the funniest than hamsters.
4.
Giraffes
are tall, taller, the tallest animals.
5.
This
snake is long / longer/ the longest of all.
6.
Dogs
are better / the best pets.
Let`s do one more exercise. Open the brackets.
Make the sentences.
1. A mouse is
than a cat. (small)
2. A bear is than
a fox. (kind)
3. A cock is
singer in the world. (good)
4. The giraffe is
in the
world. (tall)
5. An elephant has
ears. (big)
6. An owl is
bird. (clever)
7. A tiger is
than a cow. (strong)
8. Summer is
season
in the country. (nice)
9. Cats are
than dogs. (lazy)
6.
Работа в парах.
Let`s compare the animals. Write the
sentences. (Упражнение на карточках)
7.
Подведение итогов урока. Рефлексия.
We have the riddle about the best
animal. Can you read it?
-
It
is a pet. It has got a tail, four legs and hair. It can be black, white, grey
or brown. It eats meat, bones. It is friendly. It can run and jump. Who is it? (Right,
a dog).
Choose and guess the riddles.
1) It is dangerous. It has got a big
mouth, a long body, short legs and a long tail. It is green. It is longer than
a dog. (a crocodile)
2 It is the funniest animal in the world.
It can climb trees. It likes bananas. (a monkey)
3) It is bigger than the fox but it is
smaller than the bear. It is grey, strong and angry. (a wolf)
4) It is big and heavy. It is grey. It is
bigger than a giraffe. (an elephant)
5) It hasn`t got any legs. It can’t walk.
It can swim. It has a long tail. It can be very dangerous. (a snake).
6) It is the biggest animal in the world.
It swims in the sea. (a whale).
8.
Домашнее задание.
Your home task is to write a riddle about
the animal you have chosen.
Open your diaries and write down your home
task: написать загадку.